Řízení je zodpovědnost a bezpečnost by měla být na prvním místě. Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků je hasicí přístroj. Jaký hasicí přístroj byste měli mít v autě, když jste v Evropě? V tomto článku se podíváme na požadavky a doporučení týkající se hasicích přístrojů pro vozidla v Evropské unii.
V Evropě existují určité normy upravující používání hasicích přístrojů v automobilech. Jedním z takových standardů je ECE R-107. Tato norma stanovuje požadavky na velikost, označení a výkon hasicích přístrojů, kterými musí být vybavena vozidla v Evropské unii.
Podle této normy musí mít hasicí přístroj objem minimálně 1 kg a musí být naplněn hasivem. Musí být také bezpečně upevněn ve voze a přístupný řidiči. Stejně důležité je, aby byl hasicí přístroj v dobrém stavu a pravidelně kontrolován a servisován.
Jak vybrat správný hasicí přístroj pro vaše auto v Evropě?
Výběr správného hasicího přístroje pro vaše auto v Evropě je nezbytný pro zajištění bezpečnosti v případě požáru. V Evropě existují určité normy a požadavky na hasicí přístroje, které je třeba zohlednit při výběru.
Typy hasicích přístrojů
Prvním krokem při výběru hasicího přístroje do auta je určení druhu požáru, se kterým se můžeme setkat. Existují různé třídy požáru, jako je A, B, C, D a F, a každá třída vyžaduje specifický typ hasicího přístroje.
Třída A: požáry na bázi běžných materiálů jako je dřevo, papír, textil atd. K uhašení takového požáru byste si měli vybrat hasicí přístroj s hodnocením třídy A.
Třída B: požáry způsobené hořlavými kapalinami, jako je benzín, olej, petrolej atd. K uhašení takového požáru byste měli zvolit hasicí přístroj třídy B.
Třída C: požáry způsobené hořlavými plyny, jako je propan, butan, metan atd. K uhašení takového požáru byste si měli vybrat hasicí přístroj s klasifikací třídy C.
Třída D: požáry způsobené hořlavými kovy, jako je hořčík, titan, hliník atd. K uhašení takového požáru byste měli zvolit hasicí přístroj třídy D.
Třída F: požáry způsobené tuky a oleji, jako je rostlinný olej, olej na smažení atd. K uhašení takového požáru byste měli zvolit hasicí přístroj třídy F.
Evropská norma EN3
V Evropě je pro hasicí přístroje stanovena povinná norma EN3, která definuje požadavky na jejich výrobu a funkčnost.
Při výběru hasicího přístroje do auta v Evropě byste se měli ujistit, že splňuje požadavky normy EN3. Takové hasicí přístroje musí být označeny značkou CE, která potvrzuje, že splňují normu. Značení musí být jasné a čitelné, aby bylo možné snadno identifikovat hasicí přístroj a jeho třídu.
Pozor si dejte také na objem hasicího přístroje, který by měl být dostatečný k účinnému uhašení požáru. Typicky se kapacita hasicího přístroje udává v litrech nebo kilogramech a může se lišit v závislosti na typu hasicího přístroje a jeho účelu.
Kromě shody a kapacity EN3 stojí za zvážení také snadnost použití hasicího přístroje, jeho spolehlivost a datum poslední kontroly.
Je důležité pamatovat na to, že hasicí přístroj v autě musí být snadno přístupný a pohodlně aktivovaný pro rychlou reakci na požár.
Stručně řečeno, při výběru správného hasicího přístroje pro vaše auto v Evropě musíte vzít v úvahu typy požáru, požadavky EN3, kapacitu hasicího přístroje, snadnost použití a datum kontroly. To pomůže zajistit bezpečnost a požární ochranu na silnici.
Kritéria pro výběr hasicího přístroje do auta
Při výběru hasicího přístroje pro auto v Evropě je třeba zvážit několik důležitých kritérií. Za prvé, hasicí přístroj musí splňovat bezpečnostní normy a být certifikován podle aktuálních evropských norem. Takový hasicí přístroj bude zaručeně splňovat požadavky a poskytovat vysokou účinnost při hašení požárů.
Za druhé je třeba věnovat pozornost třídě požáru, pro kterou je hasicí přístroj určen. V Evropě požární klasifikace zahrnuje třídy A, B, C, D a F. Třída A odpovídá hoření pevných látek, B hoření kapalin, C hoření plynů, D hoření kovů a třída F ke spalování tuků a olejů. Při výběru hasicího přístroje se musíte rozhodnout, pro jakou třídu požáru je určen a zda váš vůz této třídě odpovídá.
Třetím kritériem pro výběr hasicího přístroje je jeho síla. Síla hasicího přístroje se měří v kilogramech nebo litrech. Na základě typu vozu a jeho vlastností je nutné vybrat hasicí přístroj s odpovídajícím výkonem. Například pro malý osobní automobil bude stačit hasicí přístroj o obsahu 1-2 kg, pro velký nákladní vůz pak hasicí přístroj o objemu 5-10 litrů.
Nakonec byste měli věnovat pozornost snadnému použití hasicího přístroje. Měl by být lehký a skladný, aby v autě zabíral minimum místa a byl v případě potřeby vždy po ruce. Hasicí přístroj by navíc měl mít jasný návod k použití, aby jeho použití v případě požáru zvládl každý.
Typy hasicích přístrojů povolené v Evropě
V Evropě existují určité normy, které musí hasicí přístroje splňovat, aby mohly být schváleny pro použití v automobilech. Pro zajištění bezpečnosti v případě požáru je důležité vědět, jaký typ hasicího přístroje je vhodný pro vaše vozidlo.
Hasicí přístroje tříd A, B a C (ABC)
Nejběžnější hasicí přístroje, které se nacházejí v mnoha evropských autech, jsou třídy ABC. Mohou uhasit požáry způsobené pevnými látkami (třída A), kapalinami (třída B) a plyny (třída C). Hasicí přístroje třídy ABC fungují na principu chemické reakce, která přeruší proces hoření a zabrání šíření požáru.
Hasicí přístroje třídy F
Domácí a některé další evropské země vyžadují ve vozidle hasicí přístroj třídy F. Tyto hasicí přístroje jsou určeny k hašení požárů způsobených spalováním olejů a tuků. Mají speciální látky, které oheň nejen uhasí, ale také vytvoří ochranný film, který zabrání opětovnému vznícení.
Je důležité, aby se: Před zakoupením hasicího přístroje si ověřte požadavky na požární odolnost vaší země nebo regionu. Pamatujte, že některé země mohou mít své vlastní specifické požadavky týkající se typu hasicího přístroje, takže je důležité znát pravidla a předpisy ve vaší zemi.
pamatujte: Vlastnictví hasicího přístroje je jedním z důležitých bezpečnostních opatření, které musíte přijmout, abyste ochránili sebe i ostatní na silnici.