Čerpadlo ostřikovače čelního skla je malé, ale velmi důležité zařízení v autě, které má na starosti přívod kapaliny do ostřikovačů na sklo. Bez čerpadla ostřikovače by nebylo možné udržet vaše čelní sklo čisté, zvláště v zimě, kdy na dálnici cáká sůl a špína. Úkolem čerpadla je odčerpat kapalinu do ostřikovačů z nádržky a nasměrovat ji trubicemi a tryskami na čelní sklo.

Základní princip činnosti čerpadla ostřikovače čelního skla je jednoduchý – přeměňuje elektrickou energii na mechanickou energii. Po přivedení napětí se čerpadlo začne otáčet, čímž se uprostřed vytvoří vakuum. Díky tomuto vakuu stoupá ostřikovací kapalina uvnitř čerpadla a poté je pomocí trubic přiváděna tryskami do skla. Tlak, se kterým je dodáván, zajišťuje dobrou čisticí schopnost a účinné odstraňování nečistot a plaku.

Výběr a instalaci čerpadla ostřikovače čelního skla ovlivňuje několik faktorů. Je důležité vzít v úvahu velikost a tvar nádržky kapaliny do ostřikovačů, aby se do ní dobře vešlo čerpadlo a potrubí. Je také nutné zkontrolovat kompatibilitu elektrické části čerpadla s ostatními součástmi automobilového elektrického systému. Před zakoupením čerpadla se proto doporučuje poradit se s odborníky nebo nahlédnout do návodu k obsluze vozu, abyste předešli možným problémům a poruchám v systému ostřikovačů.

Jak funguje ostřikovač čelního skla

Принцип работы омывателя лобового стекла

Systém ostřikovače se skládá z několika hlavních součástí: vodní čerpadlo, nádrž na kapalinu, trysky a tlačítko nebo páka, kterou řidič používá k aktivaci ostřikovače.

Vodní čerpadlo

Водяной насос

Vodní čerpadlo je klíčovým prvkem systému ostřikování čelního skla. Zodpovídá za přívod vody do trysek, které ji rozstřikují po povrchu skla. Čerpadlo je připojeno k elektrickému vodiči a spouští se stisknutím tlačítka nebo páky.

Nádrž na kapalinu

Zásobník kapaliny je určen pro uložení speciálního čisticího roztoku. Obvykle se nachází pod kapotou vozu a má poměrně velkou kapacitu. Řidič může podle potřeby doplňovat kapalinu, aby udržela její hladinu.

Když řidič stiskne tlačítko nebo páku, vyšle se do čerpadla elektrický signál a čerpadlo začne pracovat. Voda ze zásobníku je přiváděna do čerpadla a poté do trysek. Trysky jsou umístěny na kapotě nebo pod sklem a rozstřikují vodu po povrchu skla.

ČTĚTE VÍCE
Efektivní tipy pro praní vločkových produktů - zachovejte barvu a kvalitu textilu!

Princip činnosti ostřikovače čelního skla je tedy založen na dodávání vody do skla pomocí čerpadla a trysek. To umožňuje efektivně vyčistit sklo od nečistot a zajistit dobrou viditelnost při jízdě.

Komponenta popis
Vodní čerpadlo Zodpovědný za dodávku vody do trysek
Nádrž na kapalinu Skladuje čisticí roztok
Trysky Postříkání vodou na povrch sklenice

Ostřikovač čelního skla: zařízení a princip činnosti

Zařízení ostřikovače čelního skla

Устройство омывателя лобового стекла

Hlavní součásti ostřikovače čelního skla jsou:

  • Nádrž na kapalinu — obsahuje speciální kapalinu na mytí skla;
  • Čerpadlo — odpovědný za dodávku kapaliny do vstřikovačů;
  • Trysky — jsou umístěny na kapotě vozu a směřují proudy kapaliny na sklo.

Některé modely automobilů mohou být také vybaveny systémem vytápění vstřikovačů, který zabraňuje zamrznutí kapaliny v chladném období.

Jak funguje ostřikovač čelního skla

Принцип работы омывателя лобового стекла

Když řidič stiskne páku ostřikovače, čerpadlo začne dodávat kapalinu ze zásobníku přes trubky do trysek. Kapalina vytéká z trysek ve formě rychlého proudu a dopadá na sklo a odstraňuje prach, nečistoty a plak. Díky tomu řidič snadno vidí na vozovku i za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Je důležité si uvědomit, že použití čisté, čerstvé kapaliny do ostřikovačů v nádržce na kapalinu ostřikovačů poskytuje účinnější čištění skla a prodlužuje životnost vašeho ostřikovače.

Jak správně používat ostřikovač čelního skla?

Как правильно использовать омыватель лобового стекла?

  1. Před jízdou se ujistěte, že máte v nádržce ostřikovače dostatek kapaliny. Kapalina musí být speciálně vytvořena pro použití v myčce a musí mít nemrznoucí složení, zejména při nízkých teplotách.
  2. Před zapnutím ostřikovače se ujistěte, že je vaše vozidlo na bezpečném místě a že vám výhled dozadu přes zpětné zrcátko nebude překážet při řízení.
  3. Ostřikovač čelního skla používejte pouze v případě potřeby. Nepoužívejte jej nepřetržitě, protože to může vysušit sklo a plýtvat více kapalinou do ostřikovačů, než je nutné.
  4. Při zapínání ostřikovače stiskněte páčku nebo tlačítko, které systém aktivuje. Obvykle jsou umístěny na sloupku řízení nebo středové konzole vozu.
  5. Při zapínání ostřikovače se ujistěte, že jsou trysky ve správné poloze a namířené na oblast čelního skla, kterou chcete vyčistit. To vám umožní co nejefektivněji vyčistit sklo a zabránit potřísnění jiných částí vozu.
  6. Stiskněte několikrát páčku nebo tlačítko ostřikovače, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Obvykle stačí 2-3 stisky k odstranění dostatečného množství tekutiny na sklenici a jejímu vyčištění.
  7. Po použití ostřikovače čelního skla se ujistěte, že úspěšně vyčistil čelní sklo od nečistot a zbytků hmyzu. Pokud se tak nestane, opakujte postup nebo naplňte nádržku ostřikovače.
ČTĚTE VÍCE
Hel, který má držet ruční brzda - příklady správné polohy a vlivu na bezpečnost a opotřebení brzdového systému vozu

Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete ze svého ostřikovače vytěžit maximum a zachovat si vynikající viditelnost na silnici.

Video:

Myčka skla nefunguje, výměna elektromotoru za myčku skla Sense, Lanos

Technika Niva č. 013: Recenze čerpadel ostřikovačů čelního skla

Oprava čerpadla ostřikovače (motor nádržky) čelního skla VAZ/2108/2109/21099/Tavria/1102/1103/1105