Převodovka – důležitá součást vozu, která zodpovídá za přenos výkonu z motoru na kola. Umožňuje měnit přenášenou rychlost a točivý moment na kola v závislosti na jízdních podmínkách. Pokud se vyskytnou problémy s převodovkou, může to výrazně ovlivnit funkčnost a bezpečnost vozidla.

Jeden z prvních příznaků poruchy převodovky je výskyt podivných zvuků nebo zvuků při řazení. Pokud uslyšíte skřípání, hluk, hučení nebo jiné neobvyklé zvuky, může to znamenat, že s krabicí není něco v pořádku. Mohou se také vyskytnout problémy s řazením převodových stupňů, například potíže při zařazování nebo vystupování z určitého převodového stupně. Neobvyklé zvuky a problémy s řazením mohou naznačovat problém s převodovým mechanismem.

Další známka potíží – výskyt vibrací nebo chvění vozu při řazení. Pokud při řazení zaznamenáte neobvyklé otřesy nebo vibrace, může to znamenat problém s převodovkou. Pozor byste si měli dát i na změny v provozu vozu: škubání při řazení, neobvyklé chování při zrychlování nebo brzdění. Když si všimnete těchto příznaků, musíte kontaktovat odborníka, aby diagnostikoval a vyřešil problém.

Jak poznat poruchu převodovky?

Как распознать неисправность коробки передач?

Symptom poruchy Možný důvod
Obtížnost řazení převodových stupňů Opotřebení spojky, porucha synchronizátoru
Hluk nebo vibrace během provozu převodovky Poškození ložisek, opotřebení ozubených kol
Ztráta výkonu při akceleraci Porucha měniče točivého momentu, únik oleje
Neočekávané zastavení přenosu Porucha elektroniky, přerušené vodiče
Tuhost nebo potřeba zvýšeného úsilí při řazení Porucha spojky, ucpaný mechanismus

Pokud máte podezření na možný problém s převodovkou, doporučuje se obrátit se na kvalifikovaného automechanika za účelem diagnostiky a opravy. Je třeba si uvědomit, že ignorování problémů s převodovkou může vést k vážnějším následkům a zvýšit náklady na opravy.

Co dělat, když převodovka nefunguje

Что делать, если коробка передач не работает

Pokud se potýkáte s problémem, kdy převodovka vašeho vozu přestala fungovat, je důležité nepropadat panice a přijmout nezbytná opatření. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:

1. Zkontrolujte hladinu převodové kapaliny. Nízká hladina kapalin může způsobit problémy s převodovkou. Otevřete kapotu a najděte měrku pro kontrolu hladiny kapaliny. Pokud je hladina pod doporučenou úrovní, přidejte správné množství převodové kapaliny.

2. Zkontrolujte stav spojky. Pokud převodovka neřadí nebo se špatně řadí, může být problém ve spojce. Zkontrolujte, zda není opotřebení nebo poškození. Pokud zjistíte problémy, musíte vyměnit spojku.

ČTĚTE VÍCE
Seznamte se s různými technickými kapalinami nezbytnými pro běžný provoz automobilu

3. Zkontrolujte elektrický systém. V některých případech může být problém s převodovkou způsoben vadným elektrickým systémem. Zkontrolujte poškození pojistek, vodičů a spojů. Pokud zjistíte problém, může být nutná oprava nebo výměna elektrického systému.

4. Kontaktujte svého automechanika. Pokud nemůžete problém najít a opravit sami, nejlepším řešením je kontaktovat profesionálního mechanika. Bude schopen diagnostikovat příčinu problému a provést potřebné opravy.

Je důležité si uvědomit, že není bezpečné používat vadnou převodovku, takže stojí za to podniknout kroky k odstranění problému co nejdříve. Nezapomeňte, že pravidelná údržba a pečlivé zacházení s vozidlem snižuje riziko problémů s převodovkou.

Příznaky poruchy převodovky

Симптомы поломки коробки передач

Příznaky poruchy převodovky se mohou projevovat různými způsoby v závislosti na konkrétní poruše. Existují však určité příznaky, které naznačují možné problémy s přenosem. Tady jsou některé z nich:

1. Změna chování při řazení

1. Изменение поведения во время переключения передач

Pokud si všimnete, že řazení je obtížné, doprovázené broušením nebo škubáním, může to znamenat poruchu synchronizátorů nebo mechanismu řazení. Můžete také zaznamenat problémy s řazením určitých rychlostních stupňů nebo potíže se zařazením zpětného chodu.

2. Hluk a vibrace

2. Шумы и вибрации

Porucha převodovky může způsobit neobvyklé zvuky a vibrace. To může zahrnovat skřípání, klepání, chvění nebo hučení. Při běžícím motoru nebo při řazení rychlostních stupňů mohou být patrné zvuky. Vibrace mohou být cítit ve volantu, pedálech nebo karoserii vozidla.

Pokud zaznamenáte takové příznaky, doporučuje se okamžitě kontaktovat odborníka, aby diagnostikoval a opravil převodovku. To pomůže vyhnout se vážnějším poruchám a zvýšit životnost vozu.

Video:

Příznaky vadné převodovky

PO TOM nebude automatická převodovka při startování cukat ani kopat!

5 chyb při řízení MECHANIKA! Co nemůžete dělat s manuální převodovkou? (Manuální převodovka)