Automatická převodovka je skvělý vynález, díky kterému je řízení auta pohodlnější a pohodlnější. Aby však řidič z této technologie vytěžil maximum a prodloužil její životnost, musí vědět, jak správně řadit.

Před jízdou s automatickou převodovkou je důležité se ujistit, že je režim řazení nastaven do správné polohy. Většina vozů má několik režimů, jako je „D“ (jízda), „R“ (zpátečka), „N“ (neutrál) a „P“ (parkování).

Když začnete jezdit, musíte nejprve nastavit režim na „D“, což znamená jízdu. Tento režim umožňuje automatické převodovce zvolit nejvhodnější převodový stupeň pro aktuální rychlost a poskytuje hladké a ekonomické řazení.

Když potřebujete zastavit nebo zpomalit, sešlápněte brzdový pedál a automatická převodovka automaticky zařadí nižší rychlostní stupeň. Pro jízdu vzad nastavte vozidlo na „R“ a jemně sešlápněte plynový pedál.

Jak optimálně řadit rychlostní stupně na automatické převodovce

Как оптимально переключать передачи на автоматической коробке передач

Automatická převodovka nabízí pohodlí a komfort při řízení a zbavuje řidiče nutnosti ručně řadit rychlostní stupně. Chcete-li však maximalizovat výkon vaší převodovky a zajistit její hladký chod, je důležité znát několik pokynů pro nejlepší způsoby řazení.

  1. Pochopte provozní režimy. Automatická převodovka může mít různé provozní režimy, jako je komfortní, sportovní a úsporný režim. Pochopení toho, jak jednotlivé režimy fungují, vám umožní vybrat si optimální režim v závislosti na jízdní situaci.
  2. Sledujte otáčky motoru. Pro optimální řazení je třeba vzít v úvahu otáčky motoru. Příliš nízké otáčky mohou vést ke špatnému výkonu a pomalé akceleraci, zatímco příliš vysoké otáčky budou z hlediska spotřeby paliva neefektivní. Při řazení se snažte udržovat optimální rychlost.
  3. Hladké řazení převodů. Při řazení je nutné se vyvarovat náhlých pohybů. Sešlápnutí plynového pedálu nebo náhlé řazení může časem způsobit nepříjemné otřesy a poškození převodovky. Při řazení postupně sešlápněte plynový pedál a dejte převodovce čas na přeřazení.
  4. Použijte režim ručního řazení. Některé automatické převodovky umožňují řidiči ve speciálním režimu měnit rychlostní stupně ručně. To se může hodit například při jízdě po horských silnicích, kde si řidič může pro lepší manévrovatelnost zvolit nižší převodový stupeň.
  5. Nezapomeňte brzdit. Při řazení je nutné vzít v úvahu i proces brzdění. Před zahájením procesu brzdění změňte rychlostní stupně, abyste se vyhnuli náhlým otřesům a lépe ovládli vůz.
ČTĚTE VÍCE
Co dělat, když vám na silnici dojde benzín a jak se dostat k nejbližší čerpací stanici

Dodržováním těchto doporučení budete moci optimálně řadit rychlostní stupně v automatické převodovce, čímž se zvýší jízdní komfort a bezpečnost.

Tajemství pohodlného řazení

Řazení rychlostních stupňů pomocí automatické převodovky výrazně zjednodušuje proces jízdy a zvyšuje komfort pro řidiče i cestující. Abyste však z této funkce vytěžili maximum, musíte vzít v úvahu některá tajemství pro pohodlné řazení.

1. Správné nastavení provozního režimu

Než začnete jezdit, musíte nastavit správný režim převodovky. Některá auta mají režimy „D“ (vpřed), „R“ (vzad) a „N“ (neutrál). Před jízdou se musíte ujistit, že je zvolen správný režim.

2. Hladké řazení

Aby bylo řazení pohodlné, musíte to dělat plynule a bez cukání. Při přeřazování z jednoho převodového stupně na druhý musíte počkat, dokud se aktuální převodový stupeň úplně nevypne, a poté opatrně zařadit další převodový stupeň.

Pro pohodlné řazení se doporučuje aktivně používat plynový pedál. Při přeřazování z jednoho převodového stupně na druhý musíte snížit tlak na plyn, abyste zabránili cukání a náhlému řazení. Je také důležité pamatovat na to, že podřazování by se mělo provádět při nižší rychlosti vozidla.

Tato tajemství pohodlného řazení vám pomohou vychutnat si plynulou a bezpečnou jízdu s automatickou převodovkou. Zvažte tato doporučení a užijte si pohodlí, které vám a vašim cestujícím poskytuje automatická převodovka!

Jak se vyhnout poškození převodovky při řazení

Как не повредить коробку передач при переключении

1. Zvolte správnou rychlost

Řazení by se mělo provádět v závislosti na stavu vozovky a rychlosti vozidla. V nízkých rychlostech volte první nebo druhý rychlostní stupeň, pro jízdu po dálnici se hodí vyšší převodové stupně.

2. Nepřeřazujte při aktivním zrychlování nebo zpomalování

Při aktivním zrychlování nebo zpomalování vozidla může pokus o změnu převodového stupně poškodit převodovku. Proto je nutné počkat, až se rychlost plynule nastaví a teprve poté přeřadit.

3. Režim Sport používejte pouze ve zvláštních případech

3. Используйте режим

Režim „Sport“ na automatické převodovce umožňuje vyšší otáčky motoru a pozdější řazení. Jeho použití však může vést ke zvýšenému zatížení převodů a zvýšenému opotřebení. Režim „Sport“ by se tedy měl používat pouze v případech, kdy je to opravdu nutné.

ČTĚTE VÍCE
Proč moje auto páchne?

4. Nepřeřazujte při jízdě zpátečky

Řazení při pohybu zpředu na vzad může vést k náhlým skokům a poškození převodovky. Řazení zpátečky by mělo být prováděno pouze při úplném zastavení vozidla.

Dodržováním těchto doporučení se můžete nejen vyhnout poruchám a opotřebení převodovky, ale také zajistit delší a bezpečnější provoz vašeho vozu.

Lifehacky pro úsporu paliva při řazení

Лайфхаки для экономии топлива при переключении передач

1. Ujistěte se, že je automatická převodovka správně nastavena

1. Убедитесь в правильной настройке автоматической коробки передач

Před jízdou se ujistěte, že je automatická převodovka nastavena na režim Eco. Zkontrolujte, zda je aktivován režim Eco nebo Normal, a v případě potřeby jej aktivujte.

2. Hladké řazení

Pro úsporu paliva je důležité řadit z jednoho převodového stupně na druhý plynule a bez cukání. Hladké řazení nejen šetří palivo, ale také snižuje opotřebení automatické převodovky a zlepšuje jízdní komfort.

Rada: Aby bylo řazení hladší, sundejte při řazení nohu z plynového pedálu a po dokončení řazení znovu sešlápněte plynový pedál.

3. Pomocí režimu „Sport“ nebo „Manual“.

Režim Sport nebo Manual umožňuje přesnější ovládání řazení a může být užitečný pro ekonomickou jízdu. Sportovní režim podrží rychlostní stupně ve vyšších otáčkách, což vám umožní zažít citlivější akceleraci a snížit spotřebu paliva při tvrdé jízdě.

Rada: V režimu „Sport“ nebo „Manual“ nezapomeňte včas zařadit vyšší rychlostní stupně, abyste udrželi úsporu paliva.

Dodržováním těchto jednoduchých životních triků můžete výrazně snížit spotřebu paliva a zlepšit efektivitu jízdy s automatickou převodovkou. Pamatujte, že hospodárná jízda vám nejen šetří peníze, ale je také ekologicky odpovědným způsobem provozu vašeho vozidla.

Video:

Návod k obsluze automatické (variátorové) převodovky.

Co znamenají písmena na skříni automatické převodovky? Automatická převodovka pro začínající řidiče Režimy automatické převodovky

Automatická převodovka. Jak správně používat automatickou převodovku?