Při výběru nových kol pro vaše auto je důležité vzít v úvahu několik faktorů, abyste se ujistili, že budou pasovat na vaše vozidlo. Správně zvolená kola totiž mohou nejen udělat váš vůz stylovějším, ale také zvýšit bezpečnost a zlepšit jízdní vlastnosti vozu. Jak můžete určit, zda jsou disky vhodné?

Nejprve musíte znát parametry vašeho vozu. Jsou uvedeny ve speciální technické dokumentaci dodané se strojem nebo je lze nalézt na oficiálních webových stránkách výrobce. Zvláštní pozornost je třeba věnovat parametrům, jako je PCD (typ šroubů), průměr a šířka ráfku, offset (ET), středová díra a počet montážních otvorů. Právě tyto parametry rozhodují o kompatibilitě kol s vaším vozem.

Za druhé, můžete kontaktovat specialistu v autoservisu nebo v obchodě s autodíly. Budou schopni diagnostikovat váš vůz a pomoci s výběrem kol s přihlédnutím ke všem potřebným parametrům. To je zvláště důležité, pokud si nejste jisti svými znalostmi nebo se bojíte udělat chybu. Neváhejte se ptát a nechte si odborně poradit, abyste se ujistili, že vybíráte ty správné disky.

Do třetice můžete využít specializované online služby a kalkulačky, které vám pomohou vybrat kola pro váš vůz. Zadáním všech potřebných parametrů získáte doporučení a seznam vhodných modelů disků. Jedná se o pohodlný a rychlý způsob, jak zjistit kompatibilitu disku, zejména pokud nemáte možnost kontaktovat odborníka nebo provést nezávislé testování.

Jak zkontrolovat kompatibilitu disku?

Как проверить совместимость дисков?

Při výběru kol pro váš vůz je důležité se ujistit, že jsou kompatibilní s technickými vlastnostmi vozu. To pomůže vyhnout se problémům s instalací, provozem a bezpečností.

Chcete-li zkontrolovat kompatibilitu ráfků s vaším vozidlem, doporučujeme zvážit následující faktory:

Parametr Co zkontrolovat
Průměr kotouče Zjistěte průměr kotoučů uvedený v technické specifikaci vozu. Zkontrolujte, zda mají vybrané kotouče stejný průměr.
Šířka disku Zjistěte přípustnou šířku kola pro váš model auta. Ověřte, že vybrané jednotky splňují tyto požadavky.
Počet montážních otvorů Zjistěte počet montážních otvorů na náboji kola. Zkontrolujte, zda počet otvorů na vybraných discích odpovídá požadovanému počtu.
Průměr montážních otvorů Zjistěte průměr montážních otvorů na náboji kola. Zkontrolujte, zda průměr zvolených kotoučů odpovídá požadovanému.
Odjezd (ET) Zjistěte přijatelnou hodnotu offsetu pro váš model auta. Zkontrolujte, zda mají vybraná kola správný offset.
ČTĚTE VÍCE
Jak efektivně vylepšit brzdový systém vašeho auta – základní tipy a triky

Pokud si nejste jisti kompatibilitou kol s vaším vozem, doporučuje se obrátit se na profesionála – automechanika nebo prodejce v prodejně autodílů. Budou schopni poskytnout konkrétní doporučení a pomohou vám vybrat správná kola.

Změřte parametry disku

Измерьте параметры диска

Než si koupíte nová kola, musíte znát jejich parametry, abyste měli jistotu, že mají správnou velikost a jsou kompatibilní s vaším vozem. K tomu je nutné provést měření, která probereme v této části.

Průměr disku

Jedním z nejdůležitějších parametrů disku je jeho průměr. Pro měření průměru disku je třeba použít speciální nástroj – posuvné měřítko nebo měřicí pásku. Protáhněte měřicí přístroj středem kotouče na ráfku a odečtěte výslednou hodnotu. Průměr disku je obvykle uváděn v palcích.

Šířka disku

Ширина диска

Šířka ráfku je také důležitým parametrem při výběru nových ráfků. Chcete-li změřit šířku ráfku, použijte pravítko nebo posuvné měřítko a změřte vzdálenost mezi vnějšími okraji ráfku. Výsledná hodnota bude šířka ráfku a obvykle se vyjadřuje v palcích.

Parametr Hodnota
Průměr disku 15 palců
Šířka disku 7 palců

Jakmile provedete všechna potřebná měření, můžete je porovnat s doporučenými parametry uvedenými v dokumentaci vašeho vozidla nebo v návodu k obsluze. Pokud naměřené parametry disku odpovídají doporučeným, pak jsou tyto disky vhodné pro váš vůz.

Zjistěte parametry vozu

Узнайте параметры автомобиля

Při výběru kol pro váš vůz je důležité znát jeho parametry, aby kola vašemu vozu dokonale seděla. Zde je několik klíčových parametrů, které je třeba znát:

1. Průměr kotouče

1. Диаметр диска

Průměr kotouče je jedním z nejdůležitějších parametrů. Určuje velikost disku a musí být přesně specifikován při výběru nových disků. Průměr ráfku se měří v palcích a je uveden na bočnici pneumatiky.

2. Šířka disku

2. Ширина диска

Při výběru nových ráfků záleží také na šířce ráfku. Měří se v palcích a určuje, jak širokou pneumatiku lze nasadit na ráfek.

3. Vzor šroubu

Rozložení šroubů je počet otvorů na disku a vzdálenost mezi otvory. Udává se v milimetrech ve formátu „počet otvorů x průměr kruhu“. Například rozmístění šroubů 5×114,3 znamená, že na disku je 5 otvorů a vzdálenost mezi nimi je 114,3 mm.

4. Odlet (ET)

Přesah je vzdálenost od středu disku k jeho montážním otvorům. Měří se v milimetrech a uvádí se ve formátu „hodnota ET+/-“. Pokud je například hodnota ET 35, pak má disk kladný offset, a pokud je hodnota ET -25, pak má disk záporný offset.

ČTĚTE VÍCE
Kolik stojí 100 g barvy, aby vaše auto získalo bezchybný povrch odolný vůči povětrnostním vlivům ve vašem oblíbeném odstínu?

Jakmile znáte parametry svého vozu, můžete si vybrat kola, která jsou pro něj ideální, zajišťující bezpečnost a pohodlí při jízdě.

Porovnejte možnosti

Сравните параметры

První parametr k porovnání je průměr disku. Měří se v palcích a měl by být kompatibilní s velikostí kol vašeho vozidla. Nesoulad v průměru může vést k problémům s vůlí a výkonem brzdového systému.

Dalším parametrem, který stojí za pozornost, je šířka disku. Měří se také v palcích a musí odpovídat šířce pneumatiky. Nesprávná šířka může ovlivnit ovladatelnost vozidla a opotřebení pneumatik.

Vzdálenost šroubů a offset

Болтовое расстояние и вылет

Další dva důležité parametry jsou vzdálenost šroubu a offset (ET). Rozteč šroubů určuje počet šroubů použitých k upevnění kola k vozidlu a také vzdálenost mezi šrouby. Mělo by odpovídat rozteči šroubů na vašem vozidle.

Přesah (ET) určuje polohu kotouče vůči brzdovému systému a zbytku zavěšení. Neodpovídající offset může vést ke tření a poškození těchto prvků.

Maximální zatížení a rychlostní třída

Maximální zatížení udává, jakou váhu každý disk unese. To je důležité vzít v úvahu při výběru těžkého vozidla.

Rychlostní třída udává maximální rychlost, při které je pohon bezpečný. Nesprávná rychlostní třída může vést ke zvýšenému opotřebení kotoučů a problémům se stabilitou vozidla na silnici.

Porovnání všech těchto parametrů vám pomůže určit, zda jsou vybraná kola vhodná pro váš vůz a zajistí bezpečnou a pohodlnou jízdu.

Video:

JAK ZJISTIT ŠROUBY KOL NA AUT.

PŘIPOJTE DISK K PNEUMATICE A NAOPAK! VELIKOST KOL 2018-2020.

Ne KAŽDÝ o TOM ví, jak doma zkontrolovat DISKY, zda jsou zakřivené nebo rovné