Posilovač řízení – důležitá součást vozu, zodpovědná za úroveň úsilí při otáčení volantem. Poskytuje jízdní komfort a bezpečnost a také umožňuje snadné manévrování na silnici. Co ale dělat, když se začnou objevovat problémy s posilovačem řízení?

V tomto článku budeme hovořit o příznacích, které mohou naznačovat, že hydraulický posilovač vstupuje do posledních dnů. Může se vyskytnout několik možných problémů, proto je důležité, abychom vám pomohli pochopit, kdy přesně potřebujete kontaktovat specialisty.

Jedním z prvních příznaků umírajícího posilovače řízení je zvýšení úsilí potřebného k otočení volantu. Na rozdíl od běžného stavu, kdy se volant otáčí téměř bez námahy, při vadném posilovači řízení budete muset vyvinout větší sílu. To může být patrné i při provádění běžných každodenních manévrů.

Jak rozpoznat známky selhání posilovače řízení motoru?

Hydraulický posilovač však může čas od času selhat. Je důležité rozpoznat příznaky selhání posilovače řízení, aby bylo možné včas přijmout opatření k jeho opravě nebo výměně.

1. Problémy s otáčením volantu

1. Проблемы с поворотом рулевого колеса

Jedním z hlavních příznaků selhání posilovače řízení jsou potíže nebo neschopnost otočit volantem. Pokud si všimnete, že se volant stal nemotorným a vyžaduje větší úsilí při ovládání, může to být způsobeno posilovačem řízení. Pokud při otáčení volantem slyšíte podivné zvuky, může to být také známka selhání posilovače řízení.

2. Nesprávná funkce systému posilovače řízení

Pokud máte problémy s posilovačem řízení, můžete si všimnout, že váš posilovač řízení nefunguje správně. Při řízení se může stát například příliš lehký nebo naopak příliš těžký volant. To může být způsobeno nesprávným provozem hydraulického posilovače a vyžaduje diagnostiku a opravu.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, doporučujeme vám, abyste se obrátili na odborníka, aby provedl diagnostiku a opravu vašeho posilovače řízení. Včasné zachycení a odstranění problému může pomoci předejít vážným nehodám na silnici a ušetřit peníze za dražší opravy nebo výměny posilovače řízení.

Symptom selhání posilovače řízení Možný důvod
Obtížnost nebo neschopnost otočit volantem Selhání posilovače řízení
Zvláštní zvuky při otáčení volantem Selhání posilovače řízení
Ovládání na volantu je příliš lehké nebo těžké Nesprávná činnost hydraulického posilovače
ČTĚTE VÍCE
Možné důvody a opatření, pokud ruční brzda automobilu nezablokuje vozidlo - co dělat pro zajištění bezpečnosti při parkování a jízdě?

Neobvyklé zvuky a pocity

Řidič navíc může cítit nepřirozený odpor při otáčení volantem. Vůz může být hůře ovladatelný i při malých manévrech. To může být způsobeno poškozením hydraulického posilovače, jeho přehřátím nebo nedostatkem pracovní kapaliny.

Dalším neobvyklým pocitem může být vibrace volantu při zatáčení. Řidič může mít pocit, že se volant „třese“ nebo „třese“. Příčinou může být závada v systému posilovače řízení nebo problém s odpružením vozidla.

Pokud si všimnete takových zvuků nebo pocitů při řízení auta, doporučuje se obrátit se na odborníka, aby diagnostikoval a opravil posilovač řízení. Ignorování těchto příznaků může problém zhoršit a zvýšit riziko nouze.

Snížený výkon motoru

Snížení výkonu motoru může být způsobeno několika důvody souvisejícími s vadným hydraulickým posilovačem. Možné důvody jsou:

  1. Únik posilovače řízení. Pokud má hydraulický posilovač netěsnost, tlak v systému se může snížit, což vede ke snížení výkonu motoru.
  2. Ucpaný hydraulický systém. Pokud se do hydraulického systému dostane nečistota nebo vzduch, může to způsobit ucpání a nedostatečný tlak, což také snižuje výkon motoru.
  3. Opotřebovaný nebo poškozený hydraulický posilovač. Starý nebo poškozený posilovač řízení nemusí poskytovat dostatečný tlak do systému, což způsobuje pokles výkonu motoru.

Pokud po zapnutí posilovače řízení zaznamenáte pokles výkonu motoru, doporučuje se obrátit se na odborníka, aby provedl diagnostiku a opravu posilovače řízení. Oprava posilovače řízení může zahrnovat výměnu o-kroužků, čištění hydraulického systému nebo výměnu samotného posilovače řízení, pokud nefunguje správně.

Obtížné manévrování

Трудности при маневрировании

Jedním z příznaků vadného posilovače řízení může být zhoršení ovladatelnosti vozidla. Pokud posilovač řízení začne selhávat, může být pro řidiče obtížnější zatáčet a manévrovat s vozidlem. To je způsobeno skutečností, že hydraulický posilovač je zodpovědný za zvýšení sil na volant, což usnadňuje manévry a zatáčky.

Když hydraulický posilovač začne selhávat, nastanou při manévrování určité potíže. Řidič může potřebovat vyvinout větší fyzické úsilí, aby otočil volantem. Manévrování může být obtížnější a méně plynulé, což může ovlivnit celkovou bezpečnost a jízdní komfort.

Odpor při otáčení volantem

Сопротивление при повороте рулевого колеса

Jednou z hlavních obtíží při manévrování, když je posilovač řízení vadný, je odpor při otáčení volantem. Řidič může mít potíže s otáčením volantu kvůli zvýšenému odporu. To se může zdát jako ztížení volantu a otáčení vyžaduje větší fyzické úsilí.

ČTĚTE VÍCE
Platnost prohlídky vozidla – Vše, co potřebujete vědět

Potřeba provádět vylepšené manévry

Pokud dojde k poruše hydraulického posilovače, může vozidlo vyžadovat zvýšené manévry při zatáčení. Řidič se může dostat do situace, kdy je nutné prudce otočit volantem nebo provést velké množství manévrů, aby projel normální zatáčky. Je to dáno tím, že hydraulický posilovač neposkytuje dostatečnou sílu pro zatáčení a řidič musí tento nedostatek kompenzovat svou fyzickou námahou.

Video:

Jak funguje hřeben řízení / systém posilovače řízení

Jak sami určit vadnou HŘEBENU ŘÍZENÍ #2

Oprava čerpadla posilovače řízení