Značka převodovky je důležitý údaj na řidičském průkazu. Označuje typ převodovky, kterou je vozidlo vybaveno. Znalost těchto informací umožňuje řidiči správně používat režimy převodovky a optimalizovat její provoz pro co nejpohodlnější a nejefektivnější jízdu.

Označení převodovky je označeno speciálními symboly umístěnými na zadní straně řidičského průkazu. Na zadní straně průkazu je symbol „M“ nebo „A“, který označuje typ převodovky – manuální nebo automatická.

Pokud je na řidičském průkazu značka „M“, znamená to, že vůz je vybaven manuální převodovkou. Majitel takového vozu by měl vzít v úvahu ovládací prvky takové převodovky a používat režimy řazení v souladu s doporučeními výrobce.

Pokud řidičský průkaz obsahuje značku „A“, znamená to, že vůz je vybaven automatickou převodovkou. Majitel vozu s takovým oprávněním musí rozumět fungování automatické převodovky a správně ji používat pro co nejpohodlnější a nejbezpečnější jízdu.

Kde je značka převodovky?

Где находится отметка о коробке передач?

Značka převodovky se obvykle nachází na dveřích řidiče nebo na rámu kolem sedadla řidiče. Toto je malá ikona nebo písmeno označující typ přenosu.

Vozy s automatickou převodovkou mají obvykle „D“ pro jízdu (jízda vpřed) a „R“ pro zpátečku (jízda vzad). Může zde být také značka „P“ pro parkovací režim a „N“ pro neutrální režim.

U vozidel s manuální převodovkou mohou označení obsahovat písmena nebo číslice. Například „1“ označuje první rychlostní stupeň, „2“ označuje druhý rychlostní stupeň atd. Značky se obvykle nacházejí v blízkosti volantu nebo na řadicí páce.

Pokud značku převodovky nemůžete najít, nahlédněte do uživatelské příručky k vozidlu nebo se obraťte na svého prodejce či autoservis.

Kontrola stavu převodovky

Проверка состояния коробки передач

Chcete-li zkontrolovat stav převodovky, doporučujeme provést následující kroky:

1. Zkontrolujte hladinu oleje v převodovce. K tomu musí mít vozidlo nainstalované zařízení pro kontrolu hladiny oleje. Otevřete vypouštěcí kryt a vložte zařízení ke kontrole. Hladina oleje by měla být v rámci doporučené úrovně. Pokud je hladina oleje pod nebo nad touto značkou, musíte podle toho přidat nebo vypustit olej.

2. Zkontrolujte stav vypouštěcího těsnění. Pokud je hladina oleje v převodovce pod normálem, může olej unikat poškozeným těsněním výpusti. V tomto případě je nutné vyměnit těsnění.

ČTĚTE VÍCE
Je bezpečné vydat se na srdečnou cestu Evropou při řízení auta s pravostranným řízením? Vše, co potřebujete vědět před tímto neobvyklým jízdním dobrodružstvím!

3. Zkontrolujte stav spojky. Při řazení nastartujte motor a zkontrolujte funkci spojky. Pokud vaše spojka prokluzuje, zadrhává se nebo vydává podivné zvuky, může vyžadovat seřízení nebo výměnu.

4. Zkontrolujte řazení. Zkuste plynule řadit rychlostní stupně a všímejte si, zda se při řazení nevyskytují nějaké problémy nebo neobvyklé zvuky. Pokud se vyskytnou problémy, může být nutné seřídit mechanismus řazení.

5. Zkontrolujte vibrace nebo hluk. Při jízdě dávejte pozor na vibrace nebo hluk z převodovky. Pokud jsou vibrace nebo hluk výrazné, může být nutné automatickou převodovku opravit nebo vyměnit.

Je důležité si uvědomit, že kontrolu stavu převodovky je nejlepší provést ve specializovaném autoservisu s použitím profesionálního vybavení.

Umístění značky na převodovce

Местонахождение отметки на коробке передач

Značka převodovky na průkazu se obvykle nachází v části, která odpovídá za část „Technické specifikace“ nebo „Další parametry“. V závislosti na zemi a regionu, kde registrujete své vozidlo, se umístění značky může mírně lišit.

Nejčastěji se značka převodovky nachází v blízkosti informací o motoru nebo podvozku automobilu. Může být prezentováno jako zkratka (např. „AT“ pro automatickou převodovku nebo „MT“ pro manuální převodovku) nebo jako úplný název typu převodovky.

Chcete-li najít značku přenosu, podívejte se do příslušné části licence a pečlivě si přečtěte poskytnuté informace. Pokud štítek nemůžete najít, doporučujeme vám kontaktovat místní oddělení motorových vozidel a získat další informace.

Video:

Jak správně stát na semaforu s automatickou převodovkou, v jakém režimu N, P nebo D?

Jak řídit auto s automatickou převodovkou. Výhody Zápory

APS, ML, GCL jaké jsou značky na řidičském průkazu?