Levostranný provoz je dopravní prvek, při kterém auta jezdí po levé straně vozovky. Tento dopravní řád je principem v mnoha zemích světa, včetně některých slavných metropolí. Zajímavé je, že tento zdánlivý zvyk má dopad na všechny oblasti života – od organizace veřejné dopravy až po kulturní dědictví.

Jedním z nejoblíbenějších měst na světě, kde je provoz vlevo, je Londýn. Mnoho turistů je v prvních okamžicích zmateno, když vidí, že se toky vozidel a chodců pohybují „v opačném směru“. Pravda, časem si člověk zvykne.

Kromě Británie je jízda vlevo běžná v zemích jako Japonsko, Irsko, Austrálie a Nový Zéland. Tento seznam však není vyčerpávající – existují i ​​další národy, které se tímto systémem řídí. To vše souvisí s historickými faktory a tradicemi každé jednotlivé země.

Levostranný provoz: kde převládá a proč?

Левостороннее движение: где оно преобладает и почему?

Převaha levostranného provozu

Преобладание левостороннего движения

Jízda vlevo převládá v oblastech, jako je Velká Británie, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland a většina Jižní Afriky. Tento fenomén má své historické a kulturní kořeny, které se formovaly řadu let.

Velká Británie je rodištěm levostranného provozu. V 18. století, kdy se suverenita Británie posunula zprava doleva a lodě začaly jezdit vlevo, se tento vliv rozšířil i na silnice v zemi. Odtud pochází převaha levostranného provozu ve Velké Británii a jejích koloniích.

Japonsko je také zemí s levostranným řízením. Je to dáno tradiční japonskou kulturou, ve které se na levé noze nosily hrubé a nepohodlné dřeváky (dřevěné sandály), protože většina populace je pravák.

Výhody jízdy vlevo

Kromě historických a kulturních faktorů má jízda vlevo také praktické výhody. Zlepšuje viditelnost při odbočování na křižovatkách, protože řidiči jasněji vidí protijedoucí vozidla.

Další výhodou jízdy vlevo je, že auto můžete ovládat silnější rukou. Většina lidí je praváků a řízení pravou rukou může být pohodlnější a přirozenější.

Za zmínku také stojí, že přechod z pravostranného řízení na levostranné řízení vyžaduje značné úsilí a investice, neboť vyžaduje změny infrastruktury, přepsání pravidel silničního provozu a reorganizaci vozového parku. Mnoho zemí proto dává přednost tomu, aby zůstaly na pravé straně silnice, protože to je spojeno s nižšími náklady a potřebou adaptace obyvatelstva.

ČTĚTE VÍCE
Co se skrývá za pojmy Trip a Odo?

V důsledku toho, V mnoha zemích světa převládá jízda vlevo, a to jak z důvodu historických a kulturních faktorů, tak i z praktických výhod. Přestože je jízda vlevo běžná, ne všechny země tento systém dodržují a v různých částech světa platí mnoho různých dopravních pravidel.

Recenze Asie

Jízda vlevo v Asii:

Левостороннее движение в Азии:

  • Filipíny: Na filipínských ostrovech byla jízda vlevo zavedena během koloniálního období, kdy byly Filipíny španělskou kolonií.
  • Indie: V Indii byla jízda vlevo zavedena během britské kolonizace, která trvala až do roku 1947.
  • Indonésie: Jízda vlevo byla zavedena během koloniálního období, kdy byla Indonésie holandskou kolonií.
  • Malajsie: Jízda vlevo byla zavedena během britské kolonizace Malajsie.
  • Thajsko: V Thajsku byla jízda vlevo zavedena za vlády krále Chulalonkorna ve 1920. letech XNUMX. století.

Kromě těchto zemí se vlevo jezdí také v dalších regionech Asie, jako je Srí Lanka, Bangladéš a Singapur. Některé země v Asii včetně Číny a Japonska však jezdí vpravo.

Přehled Evropy

Обзор Европы

Velká Británie

Velká Británie, včetně Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska, je jednou ze slavných zemí v Evropě, kde je povolena jízda vlevo. Velká Británie je známá svými historickými památkami, krásnou přírodou a kulturním bohatstvím.

Irsko

Irsko, stejně jako Spojené království, je známé tím, že se jezdí vlevo. Zelené louky, malebné vesničky a útulné hospůdky činí tuto zemi turisticky obzvlášť atraktivní.

Je však třeba zmínit, že v Evropě ne všechny země dávají přednost jízdě vlevo. Obecně platí, že většina zemí na kontinentu jezdí vpravo, včetně Německa, Francie, Španělska a Itálie.

Přehled Afriky

Afrika udivuje svou bohatou flórou a faunou. Je domovem mnoha druhů divokých zvířat, jako jsou sloni, žirafy, lvi, nosorožci a mnoho dalších. Kromě toho je Afrika domovem Sahary, největší pouště na světě, Nil, nejdelší řeky, a Viktorie, jednoho z největších jezer na světě.

Afrika je historicky významný kontinent. Je domovem starověkých civilizací jako Egypt, Axum a Kartágo, které zde zanechaly velkolepé dědictví v podobě pyramid, chrámů a dalších staveb. Bohatství africké kultury je patrné také v hudbě, tanci, řemeslech a lidových tradicích.

Kromě přírodního bohatství a historie je Afrika známá také svými krásnými plážemi, kurzy surfování a úžasnými místy pro potápění. Můžete si zde užít tyrkysové vlny Indického oceánu, navštívit slavný Mys Dobré naděje, prozkoumat malebné ostrovy Mauricius a Zanzibar nebo strávit čas na slavné Cape Riviera.

ČTĚTE VÍCE
Jak připojit hudbu v autě, když není AUX vstup

Afrika je úžasný kontinent s mnoha jedinečnými přírodními a kulturními zajímavostmi. Cestování do Afriky vám umožní ponořit se do jiného světa, seznámit se s rozmanitostí jejích národů a pocítit potěšení z jedinečné a divoké přírody tohoto kontinentu.

Video:

Směr pohybu. Proč se svět řídí jinak?

#Londýnský blog: proč se v Anglii jezdí vlevo?

Proč je pravostranný a levostranný provoz?