Silniční provoz vyžaduje, aby každý řidič dodržoval určitá pravidla a bezpečnostní normy. Jedním z těchto pravidel je signalizace zastavení a odbočení pomocí blinkru. Existuje však řada případů, kdy řidič není povinen zapnout blinkr. To šetří energii a čas a v některých situacích také usnadňuje cestování na silnici.

První případ, kdy nemusíte zapnout blinkr, je, když jedete v přímém směru bez odbočování nebo změny jízdního pruhu. Pokud vás například nikdo nepředjíždí a vy jen pokračujete v jízdě po rovné silnici, pak není třeba zapínat blinkr. To šetří energii a zabraňuje zbytečným pohybům.

Dalším případem, kdy blinkr není vyžadován, je jízda po vedlejší komunikaci. Pokud jedete po úzké ulici nebo silnici s malým provozem, kde není žádný protijedoucí provoz nebo odbočky, může být zapínání blinkru při jízdě po takových silnicích považováno za zbytečné.

Proč v takových případech není nutné používat blinkr?

Почему не нужно использовать поворотник в таких случаях?

V některých situacích může být použití blinkru zbytečné nebo dokonce nebezpečné. Zde je několik příkladů, kdy je lepší nezapínat blinkr:

  • Při jízdě po rovné silnici bez zatáček. Zapnutí blinkru v takové situaci může zmást ostatní účastníky silničního provozu a způsobit nepředvídatelné manévry.
  • Při změně jízdního pruhu na prázdné silnici nebo na silnici s malým provozem. V tomto případě může být zapínání blinkru zbytečné, protože ostatní řidiči si signálu nemusí všimnout a neposkytnou potřebný prostor pro změnu jízdního pruhu.
  • Při předjíždění. Řidič, který předjíždí, musí obvykle před zahájením manévru použít svůj blinkr. Pokud však předjíždíte na silnici s mnoha zatáčkami, může zapnutí blinkru odvést pozornost řidičů za vámi a vytvořit nebezpečí.

Je důležité si uvědomit, že správné používání blinkrů je jedním ze základních pravidel silničního provozu. V některých případech, kdy to může být zavádějící nebo nebezpečné, je však lepší nezapínat blinkr, abyste předešli případným problémům na silnici. Vždy dodržujte pravidla silničního provozu a buďte na silnici opatrní!

Při jízdě v přímém směru bez otáčení

При движении по прямой без поворотов

Pokud se vozidlo pohybuje v přímém směru bez nutnosti změny směru, není nutné zapínání blinkru. Řidič přitom musí sledovat situaci na silnici a respektovat pravidla silničního provozu.

ČTĚTE VÍCE
Asný objev - motor lze nastartovat emulzí! Vědci dokázali, že nová metoda umožňuje autu jezdit na vodu a olej zároveň!

Při jízdě po opuštěných ulicích

При езде по безлюдным улицам

I když v této situaci nemusí být blinkr zapnutý, doporučuje se při jízdě po silnici vždy používat LED ukazatele směru. To nejen zlepší viditelnost vozu pro ostatní řidiče, ale také vytvoří předvídatelnost pro všechny účastníky silničního provozu. Zapnutí blinkru je jedním z hlavních způsobů, jak předat ostatním řidičům informace o vašich záměrech na silnici, což zvyšuje bezpečnost všech účastníků silničního provozu.

Když tě stejně nikdo nevidí

Когда вас все равно никто не видит

1. V prázdné ulici nebo na ztraceném místě

1. В пустой улице или затерянном месте

Pokud se nacházíte na prázdné ulici nebo mimo cestu, kde není žádný jiný provoz a nikdo vás nevidí, zapínání blinkru může být zbytečné. Nikdo nebude očekávat váš manévr a použití blinkru s sebou nese další informace, které nebudou mít žádný význam. Nezapomínejte však na možnost ostatních účastníků silničního provozu, proto dodržujte pravidla silničního provozu včetně blinkru v případě potřeby.

2. Na parkovišti

2. На парковке

Při parkování nemusíte zapínat blinkr během manévrů, jako je boční parkování, couvání nebo vycouvání z parkovacího místa. Myšlenka rozsvícení blinkru na parkovišti se může zdát zvláštní, protože není třeba upozorňovat ostatní řidiče na změnu směru. Buďte však ostražití a dávejte si pozor na ostatní účastníky parkování. Pokud vidíte, že se někomu bude hodit vědět o vašem záměru, neměli byste odmítat použít blinkr.

Video:

TOP 5 špatných směrových světel

Kde zapnout blinkry. A za co

Blinkry. Kdy jej zapnout a vypnout. Důležité vlastnosti