Všichni víme, že pravidla silničního provozu slouží k zajištění bezpečnosti na silnicích. Co ale dělat, když se najednou ocitnete při jízdě ve zvláštních podmínkách? Jednou z těchto podmínek je jízda v břidlicích. Ale měli byste se obávat, že by to mohlo být nebezpečné? Spíš ne! V tomto článku vám řekneme, zda je možné jezdit v břidlicích a jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat.

Břidlice jsou tenké vrstvy ledu na vozovce, které se tvoří, když mokrý asfalt zmrzne. Dělají vozovku kluzkou a ztěžují jízdu. Nelekejte se však, protože i v takových podmínkách se dá jezdit bezpečně, pokud dodržíte pár jednoduchých pravidel.

Především si pamatujte, že na břidlicových silnicích je rychlost nepřítelem řidiče. Snažte se jet co nejpomaleji, abyste se vyhnuli náhlým manévrům a smyku. Zvyšte také vzdálenost od vozidla před vámi, abyste měli více času na reakci. A nezapomeňte zapnout nouzový naviják, abyste varovali ostatní řidiče před nebezpečím.

Za volantem: dá se jezdit v břidlicích?

За рулем: можно ли ездить в сланцах?

Za prvé, stojí za zmínku, že SDA (Silniční pravidla) Ruské federace nezakazují řídit auto v břidlice. Stejně jako další letní obuv – sandály, boty s otevřenou špičkou a podobně. To však neznamená, že je bezpečný nebo doporučený.

Ale i přes absenci přímého zákazu byste měli pamatovat na faktory, které mohou ovlivnit bezpečnost řidiče a cestujících. Za prvé, břidlice mohou být kluzké na pedálech automobilu, což může znesnadňovat ovládání vozidla. Navíc neposkytují chodidlu dostatečnou oporu, což může v nebezpečné situaci vést ke ztrátě kontroly nad pedály.

Za zmínku také stojí, že žabky, stejně jako jiné lehké letní boty, neposkytují chodidlu dostatečnou ochranu při případné kolizi nebo nehodě. Mohou způsobit zranění nebo zlomeniny chodidla v případě nečekané situace na silnici.

Proto se doporučuje při jízdě nosit pohodlnou a přiléhavou obuv. Mělo by se jednat o boty s odolnou a protiskluzovou podrážkou, která poskytuje chodidlu spolehlivou oporu a ochranu v případě možné kolize.

Jak vidíte, otázka, zda je možné řídit v břidlicích, má své vlastní nuance a vyžaduje zamyšlení. I když to dopravní zákony nezakazují, při řízení auta musíte dbát na svou bezpečnost a zvolit správnou obuv.

ČTĚTE VÍCE
Proč umístění výkonnější baterie do šroubováku může vést k neočekávaným následkům

Břidlice a provoz: pravidla

Сланцы и дорожное движение: правила

Technické požadavky na obuv

Технические требования к обуви

Podle Dopravního řádu Ruské federace musí řidič volit boty, které poskytují stabilitu a volnost pohybu pro aktivní ovládání vozidla a bezpečnou jízdu. To znamená, že boty by neměly narušovat činnost pedálů a poskytovat spolehlivou přilnavost k povrchu pedálů.

Doporučené boty: Nedoporučené boty:
Uzavřené boty s plochou podrážkou (tenisky, boty, boty) Příliš těžké a objemné boty
Pohodlné ploché boty Vysoké podpatky
Žabky, žabky, šněrování nebo přezky

Proč nemůžeš jezdit v břidlicích?

Почему нельзя ездить в сланцах?

Žabky nejsou doporučenou obuví pro řízení. Neposkytují dostatečnou stabilitu a volnost pohybu pro aktivní jízdu. Břidlice mohou být také nechráněné na bocích a vepředu, což může vést ke zranění v případě nehody nebo nouzového brzdění. Kromě toho mohou břidlice klouzat po pedálech, což může způsobit ztrátu kontroly nad vozem.

Závěrem lze říci, že se nedoporučuje jezdit v břidlicích, protože tím nejen porušujete pravidla silničního provozu, ale také vytváříte zvýšená rizika pro bezpečnost řidiče, cestujících a ostatních účastníků silničního provozu.

Klady a zápory ježdění v břidlicích

Плюсы и минусы езды в сланцах

Jízda v břidlicích má své výhody i nevýhody. Níže uvádíme některé z nich:

výhody:

Плюсы:

  • Zvýšená trakce. Břidlice mají vysokou přilnavost k asfaltu, což vozu umožňuje lepší přilnavost k vozovce a snižuje pravděpodobnost uklouznutí.
  • Vylepšené brzdění. Díky zvýšenému tření o asfalt umožňuje břidlice efektivnější zpomalení a zastavení vozidla.
  • Dlouhá životnost. Břidlice jsou trvanlivý a odolný materiál, který zaručuje jejich trvanlivost a minimální náklady na výměnu.

nevýhody:

Минусы:

  • Zvýšená hladina hluku. Jízdu v břidlicích může doprovázet zvýšený hluk, zejména při rychlosti. To může způsobit nepohodlí pro řidiče a cestující.
  • Zvýšené opotřebení pneumatik. Používání břidlic způsobuje rychlejší opotřebení pneumatik, protože jsou vystaveny většímu tření a namáhání.
  • Špatná přilnavost na ledu. Na rozdíl od zimních pneumatik neposkytují břidlice dostatečnou přilnavost na zledovatělé vozovce, což může způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem.

Takže volba použití břidlic při jízdě závisí na stavu vozovky a specifických potřebách řidiče. Před rozhodnutím by měly být zváženy výhody a nevýhody používání břidlice.

Možné důsledky

Возможные последствия

Řízení auta v břidlice může vést k vážným následkům jak pro řidiče, tak pro ostatní. Za prvé, jízda v břidlicích zvyšuje riziko dopravních nehod. Při jízdě autem na břidlice se značně snižuje přilnavost pneumatik k vozovce, což vede k nepředvídatelnému chování vozu. To může vést ke ztrátě kontroly, smyku a nehodám.

ČTĚTE VÍCE
Pojďme pochopit význam symbolů na tlakoměru - co tyto znaky znamenají a jak je správně interpretovat

Navíc jízda v břidlicích může způsobit poškození vašeho vozidla. Náhlý smyk a škubání za jízdy může vést k poškození podvozku vozidla a také poškození pneumatik a kol. V důsledku toho se majitel vozu může potýkat s nutností opravy nebo výměny dílů, což může být spojeno s dalšími finančními náklady.

Jízda v břidlice může mít navíc negativní dopad na povrch vozovky. Špičatá břidlice může poškodit asfalt nebo jiné povrchy vozovek, což má za následek zhoršení povrchu vozovky a zvýšené náklady na opravy.

Video:

Nestandardní situace / Takto rychle může ZKOUŠKA skončit

Jsou práva, neexistuje praxe. Čím nezačít

10 tipů, jak překonat strach z řízení