Cyklistické pruhy jsou v moderních městech stále oblíbenější. Jsou určeny pro bezpečný a pohodlný pohyb cyklistů a také pro snížení dopravní zátěže na komunikacích. Kdo ale může tento proužek používat a jaká pravidla je třeba dodržovat?

Cyklopruhy jsou podle silničních předpisů určeny výhradně pro cyklistickou dopravu. Chodci nesmí v tomto pruhu procházet, protože mohou představovat nebezpečí pro cyklisty a bránit jejich svobodě pohybu. Cyklopruh také není určen pro dvoukolová vozidla, jako jsou mopedy nebo skútry. Použití jízdního pruhu takovými vozidly je dopravním přestupkem a může mít za následek sankce.

Existují však určité výjimky. Pokud se v cyklistickém pruhu nenacházejí žádná jízdní kola, mají chodci právo být v tomto pruhu a využívat jej pro svůj bezpečný pohyb. Když se ale v jízdním pruhu objeví cyklista, chodci jej musí okamžitě vyklidit a přejít na chodník nebo jinou bezpečnou oblast. Za zmínku také stojí, že použití jízdního pruhu pro cyklisty by nemělo vytvářet překážku nebo bezpečnostní riziko pro cyklisty.

Kdo má právo používat cyklopruh?

Кто имеет право двигаться по полосе для велосипедистов?

Cyklopruhy jsou navrženy tak, aby poskytovaly bezpečný průjezd cyklistům a ostatním účastníkům silničního provozu, snižovaly riziko dopravních nehod a podporovaly rozvoj cyklistické infrastruktury. Tyto jízdní pruhy jsou odděleny od hlavní silnice zvláštním značením a jsou umístěny zpravidla podél chodníku.

Seznam skupin osob, které mají právo se pohybovat v jízdním pruhu pro cyklisty:

Перечень групп лиц, которые имеют право двигаться по полосе для велосипедистов:

  • Cyklisté: na kolech i na elektrických vozidlech.
  • Skupiny dětí (školáci, předškoláci) v doprovodu dospělých.
  • Dodávky a kurýři na kolech rozvážející zboží nebo jídlo.
  • Pohyb handicapovaných osob na speciálních cyklovozících.

Kdo nesmí používat cyklopruh:

Кто не имеет права двигаться по полосе для велосипедистов:

  • Chodci: Musí používat chodník nebo pěšinu.
  • Mopedy a motocykly s objemem motoru nad 50 ccm. viz: musí se pohybovat po silnici.
  • Auta, autobusy a kamiony: Musí jet po hlavní silnici.

Nepoužití jízdního pruhu pro cyklisty může mít za následek penalizaci a všem účastníkům silničního provozu se doporučuje, aby tato pravidla správně dodržovali.

Cyklisté

Cyklopruh je určen pro bezpečný pohyb cyklistů a je určenou samostatnou částí komunikace. Cyklisté jej mohou využít při pohybu po městě nebo návštěvě parků a jiných veřejných míst.

ČTĚTE VÍCE
Je možné nainstalovat andělské oči do auta a jaké mají výhody!

Použití cyklopruhu umožňuje cyklistům být lépe vidět pro ostatní účastníky silničního provozu, což zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko nehod.

Cyklisté nejsou jedinými uživateli cyklopruhu. Tento pruh mohou využívat i elektrokola nebo jiná vozidla poháněná lidskou silou.

Při používání cyklopruhu je důležité dodržovat pravidla silničního provozu a být ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu. Cyklisté mohou jezdit v jízdním pruhu s určitými omezeními a pravidly, která musí také dodržovat.

Je důležité si pamatovat:

  • Cyklopruh je navržen pro bezpečný pohyb cyklistů.
  • Jízdní pruh mohou využívat cyklisté, elektrokola a další vozidla poháněná lidskou silou.
  • Cyklisté musí dodržovat pravidla silničního provozu a být ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu.

Používání cyklistického pruhu je jedním ze způsobů, jak podporovat udržitelnou a bezpečnou mobilitu. Cyklisté mohou cestovat mnohem rychleji než chodci, aniž by způsobovali znečištění.

Pokud jste cyklista, pamatujte na bezpečnost, dodržujte pravidla silničního provozu a používejte jízdní pruh pro cyklisty, kde je to možné. Díky tomu bude vaše cesta pohodlná a bezpečná.

Jezdci na elektrických skútrech

Cyklisté by obecně neměli jezdit v pruhu pro chodce nebo v pruhu pro vozidla, ale co e-koloběžky?

Električtí koloběžkáři také nesmí jezdit v pruhu pro chodce. Některé země však mají různá pravidla, která se v jednotlivých městech nebo regionech liší. Na některých místech jsou například elektrické skútry považovány za vozidlo pro chodce, a proto se musí jezdit po chodnících a pásech pro chodce. Jinde jsou e-koloběžky považovány za dopravní prostředek podobný jízdním kolům, a lze je proto používat v jízdním pruhu pro cyklisty.

Je třeba poznamenat, že některá místa mohou vyžadovat věkovou hranici pro osoby provozující elektrický skútr. Některá města a regiony mohou mít navíc zvláštní předpisy vyžadující registraci e-koloběžek nebo používání přileb z důvodu bezpečnosti.

V každém případě je vždy důležité znát své místní předpisy a povinnosti, když se rozhodnete používat elektrický skútr. Pomůže vám to nejen být v bezpečí na silnici, ale také respektovat ostatní účastníky silničního provozu.

Skateboardisté ​​a kolečkoví bruslaři

Právo používat cyklopruh mají také skateboardisté ​​a bruslaři. To jim umožňuje bezpečně se pohybovat po městě a podílet se na provozu.

ČTĚTE VÍCE
Kdy je nejlepší prodat auto?

Cyklistický pruh poskytuje skateboardistům a bruslařům oddělený prostor, kde se mohou volně pohybovat, aniž by ohrozili sebe nebo ostatní účastníky silničního provozu.

Při jízdě v jízdním pruhu však musí skateboardisté ​​a bruslaři dodržovat pravidla silničního provozu, a to:

  • Nepřekračujte rychlostní limit pro zachování bezpečnosti a respektujte ostatní účastníky silničního provozu.
  • Dávejte přednost chodcům, zejména na přechodech pro chodce.
  • Dodržujte pravidlo předjíždění MHD a nezasahujte do jeho pohybu.
  • Nezasahujte do pohybu cyklistů a udržujte odstup.
  • Na křižovatkách a odbočkách používejte signály od dozorců.

Kromě toho musí skateboardisté ​​a bruslaři dodržovat obecná bezpečnostní pravidla při jízdě v jízdním pruhu pro cyklisty a být ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu. To pomůže vytvořit bezpečné prostředí pro každého, kdo používá tento pásek.

Video:

Pravidla silničního provozu pro cyklisty

Pravidla provozu Běloruské republiky 2023. Provoz na kolech a mopedech

Další požadavky na pohyb cyklistů a řidičů mopedů SDA RA