Opravit Oprava auta je mnohostranný a někdy problematický proces. Péče o auto znamená držet krok s pravidelnou údržbou, která zahrnuje kontrolu tlaku v pneumatikách, opotřebení brzdových destiček a životnosti autobaterie. Často je potřeba během sezóny přezout kola ze zimních na letní pneumatiky a naopak. Mnoho majitelů automobilů však zapomíná na důležitost pravidelného pohybu kol uvnitř nápravy automobilu. To pomáhá vyvážit opotřebení a zároveň zlepšuje trakci a bezpečnost jízdy.

Obecně platí, že výměna krytů kol je proces přesunutí pneumatik ze zadních kol na přední. Následně jsou přední kola umístěna na zadní nápravě vozu. Toto řešení umožňuje rovnoměrné rozložení opotřebení pneumatik na celou sadu kol vozidla. Při dlouhodobém upevnění kol na jedné nápravě vozu dochází automaticky k nerovnoměrnému opotřebení. To je způsobeno hmotnostním zatížením. Například kola, která jsou blíže motoru vozu, budou vystavena většímu zatížení, a proto se více opotřebují. Pohyb pneumatik však výrazně zvyšuje jejich životnost, aniž by byla ohrožena vyváženost a drsnost profilu.

Psychologie řízení často hraje důležitou roli v postupech pohybu kol automobilu. Jakmile jsou pneumatiky přichyceny k jedné nápravě, zapomenete na ně, dokud je znovu neodmontujete a nenahradíte novými koly. Pravidelné posouvání kol však pomáhá udržovat pevný profil a udržuje trakci. Pokud totiž zapomenete posunout kola uvnitř nápravy, utratíte za své vozidlo během jeho životnosti více času a peněz.

Proč vyměnit kola?

Зачем менять колеса местами?

Pravidelně se pohybující kola na vozidle má několik příčin a může výrazně ovlivnit jeho provoz a bezpečnost.

Vyvážení opotřebení pneumatik: pohyb kol mezi přední a zadní nápravou vozidla pomáhá rozdělovat nerovnoměrné opotřebení pneumatik. Při pohybu vozu jsou přední kola vystavena většímu zatížení, protože nesou pouze hmotnost motoru, ale také působení brzd a zatáček. V důsledku toho se mohou přední pneumatiky rychleji opotřebovat, zejména na okrajích. Pro vyvážení opotřebení se doporučuje pravidelně zaměňovat přední kola za zadní.

Vylepšená přilnavost: pohyb kol může také zlepšit trakci vozidla. Pokud má auto například pohon předních kol, pak rozložení hmotnosti na kola ovlivňuje také trakci. Přesunutí předních kol k zadní nápravě umožňuje zvýšit trakci na zadní nápravě a tím zlepšit ovladatelnost a bezpečnost jízdy.

ČTĚTE VÍCE
Masážní křeslo na hubnutí – realita nebo mýtus?

Ukládání: pohyb kol má také souvislost s hospodárností. Pokud jsou pneumatiky opotřebené přibližně stejně na všech kolech, pak je pravidelné přemisťování umožňuje používat je déle a ušetřit na výměně sady pneumatik.

Kontrola stavu pneumatik: Při pohybu kol můžete také vizuálně zkontrolovat jejich stav. To vám může pomoci zaznamenat nesprávné seřízení pneumatik, mechanické poškození a další problémy, které mohou vyžadovat opravu nebo výměnu pneumatiky.

Pamatujte, že posouvání kol se nejlépe provádí podle doporučení výrobce automobilu nebo při kontaktování specialistů autoservisu. Mohou vydávat doporučení na základě vlastností vašeho vozidla a provozních podmínek.

Zlepšení bezpečnosti silničního provozu

Повышение безопасности на дороге

Pokud jde o zlepšení bezpečnosti silničního provozu, je údržba a servis vašeho vozidla jednou z nejdůležitějších částí procesu. Pravidelná kontrola stavu kol a jejich případná výměna jsou důležitými opatřeními ke snížení rizika nehod.

Kola a bezpečnost

Колеса и безопасность

Kola automobilu přímo ovlivňují jeho ovládání, ovladatelnost a brzdný výkon. Poskytují trakci a zajišťují bezpečnost při jízdě. Proto je důležité, aby byla kola v dobrém stavu a měla dostatečnou hloubku dezénu.

Pokud je hloubka dezénu nedostatečná, výrazně se snižují vlastnosti řízení a brzdění vozu. Kola mohou prokluzovat, zejména na mokrém nebo kluzkém povrchu vozovky, což může vést ke ztrátě kontroly a nehodám. Nedostatečná hloubka dezénu také prodlužuje brzdnou dráhu, což může způsobit kolize a nehody.

Pro bezpečnost je navíc důležité i vyvážení kol. Pokud dojde k nevyváženosti, může vozidlo na vozovce začít chrastit, což může vést ke ztrátě kontroly a nestabilitě při jízdě vysokou rychlostí.

Důležitost správné geometrie kol

Значение правильной установки колес

Jednou z metod udržování a stability kol je jejich pravidelné přemisťování. Proč potřebujete měnit kola? Jejich přesouvání ve správném pořadí umožňuje snížit nerovnoměrné opotřebení pneumatik a rovnoměrně rozložit zatížení na kola během jízdy. To pomáhá prodloužit životnost pneumatik a udržovat optimální stav vozidla.

Zvyšování bezpečnosti silničního provozu tedy vyžaduje věnovat pozornost stavu kol automobilu. Sledování běhounu a vyvážení, stejně jako pravidelné otáčení kol, přispívá k celkové bezpečnosti silničního provozu tím, že předchází nehodám a zajišťuje maximální stabilitu a kontrolu vozidla.

Zvýšená životnost pneumatik

Увеличение срока службы шин

Pravidla rotace pneumatik

Правила перестановки шин

Rotace pneumatik na autě musí být prováděna podle určitých pravidel. Za prvé, přední a zadní kola musí mít stejný průměr a stav opotřebení. Za druhé je nutné vzít v úvahu typ pohonu vozu (pohon přední, zadní nebo všech kol).

ČTĚTE VÍCE
Kolik stojí instalace osvětlení do auta?

Pokud má vůz pohon předních kol, musí si přední a zadní kola vzájemně vyměnit místo. Tím se opotřebení rovnoměrně rozloží na všechny pneumatiky a prodlouží se jejich životnost.

Pokud má vůz pohon zadních kol, kola by se měla zaměnit stejným způsobem – přední pneumatiky se přesunou na zadní nápravu a zadní pneumatiky se přesunou dopředu.

Vozidla s pohonem všech kol také vyžadují pravidelné výměny pneumatik. Obecně se doporučuje zaměňovat pouze přední a zadní pneumatiky na stejné nápravě.

Výhody rotace pneumatik

Преимущества перестановки шин

Pravidelné otáčení pneumatik vašeho vozidla má několik výhod. Za prvé vám to umožní rovnoměrně rozložit zatížení na všechny pneumatiky a snížit jejich opotřebení. Díky tomu pneumatiky vydrží déle a poskytují stabilnější a bezpečnější zážitek z jízdy.

Za druhé, rotace pneumatik může zlepšit trakci vašeho vozidla, zejména během sezónních podmínek opotřebení. Pokud byly například přední pneumatiky opotřebované v létě, jejich přesun na zadní nápravu v zimě zlepší trakci na sněhu a ledu.

Pravidelné střídání pneumatik vašeho vozidla je proto účinným způsobem, jak prodloužit životnost pneumatik, zajistit bezpečnost a ušetřit peníze za náklady na výměnu pneumatik.

Typ pohonu Vyměnit
Přední Přední pneumatiky se zadními
Zadní část Zadní pneumatiky s přední
Plné Přední pneumatiky stejné nápravy se zadními pneumatikami stejné nápravy

Snížení provozních nákladů vozidla

Снижение затрат на эксплуатацию автомобиля

Správné rozložení opotřebení

Правильное распределение износа

Jedním z hlavních důvodů nutnosti výměny kol je nerovnoměrné opotřebení. Správné rozložení opotřebení může výrazně prodloužit životnost vašich pneumatik. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout rovnoměrného opotřebení, je pravidelné střídání pneumatik. Například vozidla s pohonem předních kol mají tendenci více se opotřebovávat přední kola, protože nesou hlavní zatížení při zrychlování a brzdění. Pravidelná výměna předních kol za zadní umožňuje rovnoměrnější opotřebení vzorku běhounu a zvyšuje trakci.

Úspora na výměně pneumatik

Экономия на замене шин

Hloubka profilu pneumatiky Doporučená přijatelná hodnota Život pneumatik
5 mm 3 mm 12 000 kilometrů
3 mm 1,6 mm (minimální přípustná hodnota) 6 000 kilometrů

Správné otáčení kol prodlouží životnost pneumatik na přijatelnou úroveň, čímž efektivně ušetří peníze na výměnu pneumatik. Je důležité mít na paměti, že pneumatiky s menším opotřebením vždy lépe plní svou funkci a poskytují bezpečnější jízdu.

ČTĚTE VÍCE
Jak se liší start-stop baterie od běžných autobaterií?

Video:

Správná výměna kola

Proč měnit kola?

Proč podepisovat pneumatiky při přezouvání? Proč podepisovat pneumatiky během skladování?