Osvětlení v garáži – důležitý aspekt, který je třeba vzít v úvahu při jeho zařizování. Správně naplánované osvětlení zajistí pohodlnou a bezpečnou práci v garáži v kteroukoli denní dobu a také pomůže vyhnout se únavě a zvýšit produktivitu. V tomto článku budeme hovořit o několika jednoduchých životních hackech, které vám pomohou správně vypočítat osvětlení ve vaší garáži a vytvořit ideální pracovní podmínky.

Prvním krokem je stanovení cílů osvětlení. Umístění bodů světelného zdroje by mělo být funkční a zohledňovat hlavní úkoly, které hodláte v garáži provádět. Pokud například plánujete provádět opravy automobilů, musíte na pracovišti zajistit jasné a jednotné osvětlení. Pokud bude garáž sloužit pouze pro uskladnění věcí, pak stačí podsvícení.

Důležitou roli hraje také správná volba typů žárovek a příkonů. Pro jasné osvětlení garáže jsou nejvhodnější zářivky nebo LED svítidla. Zářivky poskytují měkké a rovnoměrné osvětlení velkých ploch, zatímco LED žárovky mají vysoký jas a dlouhou životnost.

Přesný vzorec pro osvětlení garáže

Точная формула для освещения гаража

Osvětlení se měří v luxech (lx) – to je množství světla na metr čtvereční plochy. Níže je uveden vzorec pro výpočet požadovaného příkonu světel v garáži:

Výkon svítidla (Watty) = plocha garáže (metry čtvereční) x požadovaná úroveň osvětlení (lux)

Jakmile je známa požadovaná úroveň osvětlení, lze vypočítat příkon světel, která je třeba nainstalovat v garáži. Například pro garáž o rozloze 30 metrů čtverečních a požadovanou úrovní osvětlení 300 luxů pomocí výše uvedeného vzorce získáme:

Výkon lampy (watt) = 30 (metry čtvereční) x 300 (lux) = 9000 wattů

Je třeba poznamenat, že tento vzorec poskytuje pouze přibližnou hodnotu výkonu lamp. Chcete-li vytvořit jednotné a vysoce kvalitní osvětlení, možná budete muset použít několik svítidel různých příkonů nebo specializovaných svítidel, jako jsou LED panely nebo průmyslové zářivky.

Výše uvedený vzorec vám pomůže vypočítat přibližný příkon vašich garážových svítidel, ale vždy se doporučuje konzultovat s odborníkem na elektriku nebo osvětlení, abyste dosáhli nejlepších výsledků a souladu s národními nebo regionálními normami.

Nesprávně navržené osvětlení může vést ke špatné viditelnosti, zvýšené únavě očí a také k poškození zdraví.

Kompetentní výběr svítidel

Грамотный подбор осветительных приборов

Garážové osvětlení hraje klíčovou roli při poskytování pohodlného a bezpečného prostoru pro práci nebo uskladnění vašeho vozidla. Výběr správných svítidel vám pomůže efektivně využívat světlo a snížit spotřebu energie.

ČTĚTE VÍCE
Rozdělovač vzduchu - princip činnosti, výhody a použití

Před výběrem svítidel je důležité zvážit velikost garáže a požadované osvětlení. Hlavním zdrojem světla by měly být LED nebo zářivky, které poskytují jasné světlo a jsou vysoce energeticky účinné.

Pro rozptýlení světla v celém prostoru garáže můžete použít směrová svítidla. Pomohou nejen osvětlit co největší plochu, ale také vytvoří rovnoměrné osvětlení, zamezí vzniku stínů a tmavých ploch.

Důležitým faktorem při výběru osvětlovacích zařízení je jejich odolnost proti prachu, vlhkosti a mechanickému poškození. Koneckonců, prostředí garáže může být vlhké nebo prašné a jsou možné náhodné nárazy nebo dotyky zařízení. Proto se doporučuje volit svítidla splňující požadavky IP65 – ochrana proti prachu a stříkající vodě.

Kromě hlavního světelného zdroje lze použít přídavná svítidla nebo světelné pásy k efektivnějšímu osvětlení pracovních ploch, jako je pracovní stůl nebo opravna automobilů. Taková zařízení pomohou vytvořit jasné a směrové osvětlení a zlepší viditelnost na potřebných místech.

Nezapomeňte také zvážit použití pohybových senzorů nebo časovačů k automatickému zapínání a vypínání garážových světel. To pomůže ušetřit energii a zajistit co nejefektivnější využití světla, zejména pokud garáž není používána neustále.

V důsledku toho není kompetentní výběr osvětlovacích zařízení pouze o zajištění jasného a rovnoměrného osvětlení v garáži, ale také o úspoře energie, vytvoření pohodlného pracovního nebo skladovacího prostoru a také o zvýšení bezpečnosti a snadného používání garáže. prostor.

Účtování plochy garáže a její návrh

Учет площади гаража и его конструкции

Osvětlení v garáži vyžaduje podrobné výpočty, které berou v úvahu jak plochu samotné místnosti, tak její design. Správné osvětlení zajistí pohodlný pobyt a bezpečnost v garáži a také zvýší pohodlí při provádění různých úkolů.

Garážový prostor

Площадь гаража

Prvním krokem při výpočtu osvětlení garáže je určení její celkové plochy. K tomu je třeba změřit délku a šířku místnosti v metrech a výsledné hodnoty vynásobit. Pokud má garáž složitý tvar, lze její plochu rozdělit na několik jednoduchých geometrických tvarů a vypočítat plochu každého z nich a následně sečíst výsledné hodnoty.

Stavba garáže

Конструкция гаража

Při určování požadovaného osvětlení je také důležité vzít v úvahu konstrukci garáže. Různé materiály používané ve stavebnictví (např. beton, kov, dřevo) mají různou odrazivost. To znamená, že některé materiály odrážejí světlo lépe a některé méně. Například bílé nebo světlé barvy odrážejí světlo lépe než tmavé barvy. Při výběru svítidel a výpočtu jejich množství je třeba to vzít v úvahu.

ČTĚTE VÍCE
Co je na katalyzátoru jedinečné a cenné - objevování tajemství účinnosti chemických reakcí

Je také nutné vzít v úvahu výšku stropu a přítomnost překážek v garáži, které mohou vytvářet stíny a zhoršovat osvětlení. Výsledné osvětlení může ovlivnit i umístění polic, strojů a dalších předmětů v místnosti.

Na základě provedených výpočtů plochy a provedení je možné určit požadovaný výkon svítidel a jejich množství pro dosažení optimálního osvětlení garáže.

Doporučení pro umístění a úhly osvětlení

Рекомендации по размещению и углам освещения

Při výpočtu účinnosti a komfortu osvětlení v garáži je třeba dbát na umístění lamp a správnou volbu úhlů osvětlení. Níže jsou uvedeny pokyny pro optimální umístění svítidel a úhly osvětlení ve vaší garáži:

  1. Nainstalujte lampy podél stěn garáže ve výšce přibližně 2-3 metry. Toto umístění zajistí rovnoměrné osvětlení celé místnosti a minimalizuje výskyt stínů.
  2. V případě potřeby nainstalujte na svítidla zrcadlové reflektory, abyste zvýšili rovnoměrnost osvětlení a odráželi světlo do hůře dostupných rohů místnosti.
  3. Úhel osvětlení v garáži by měl být dostatečně široký, aby světlo pronikalo do rohů místnosti a osvětlovalo všechny pracovní plochy. Doporučuje se vybrat lampy s úhlem paprsku větším než 120 stupňů.
  4. Osvětlení stolů a pracovních ploch by mělo být jasnější a soustředěnější. Nainstalujte speciální lampy nad pracovní plochu nebo použijte směrové zdroje světla.
  5. Vyhněte se vytváření oslňujících reflektorů ve vaší garáži, protože vytvářejí nepříjemnou atmosféru pro oči. Dejte přednost lampám s matným difuzorem a měkkým světlem.
  6. Umístěte další světla na strop garáže, abyste odstranili stíny a zajistili rovnoměrné osvětlení. Můžete použít LED panely nebo pásky.
  7. Pozor na použití nouzového osvětlení. Pokud vaše hlavní osvětlení zhasne, nouzové světlo vám pomůže udržet viditelnost a bezpečnost ve vaší garáži.

Dodržováním těchto doporučení můžete svou garáž osvětlit co nejefektivněji, zajistit rovnoměrné a pohodlné osvětlení všech pracovních ploch a rohů místnosti a zajistit bezpečnost při používání garáže za zhoršených světelných podmínek.

Video:

Jak vyrobit elektřinu a světlo v garáži část 1

Špičkové osvětlení do garáže!? Vylepšili jsme osvětlení v garáži.

Osvětlení v garáži! Velmi rychle! Velmi levné!