Rozložení provozu na silnicích ve světě existuje ve dvou verzích: levostranné a pravostranné řízení. V zemích s pravostranným řízením sedí řidiči na levé straně vozu a řídí pravou rukou.

Dnes se ve většině zemí, asi 65 %, řídí podle pravidel řízení vlevo. Významný je však také počet zemí, kde je pravostranné řízení přijato. Je zajímavé, že popularita tohoto systému není vždy spojena s historickými, geografickými nebo kulturními faktory.

Mezi země s pravostranným řízením patří mimo jiné Spojené království, Irsko, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland. Pro cestující z jiných zemí může být zpočátku obtížné přizpůsobit se novým dopravním pravidlům, ale je to možné, pokud budete dodržovat základní pravidla a dávat pozor na silnici.

V tomto článku se podíváme na vlastnosti zemí, kde je akceptováno pravostranné řízení, a podělíme se o užitečné tipy pro cestovatele v těchto zemích.

Země, kde se jezdí vpravo

Страны, которые ездят справа

V mnoha zemích světa jezdí auta po pravé straně vozovky. To znamená, že volant automobilů je vlevo od řidiče a k předjíždění a změně jízdního pruhu dochází na pravé straně. Tyto funkce je důležité znát, pokud plánujete cestu do jedné z následujících zemí:

Země, kde se jezdí vpravo:

Страны где ездят справа:

  • United States
  • Velká Británie
  • Austrálie
  • Kanada
  • Indie
  • Irsko
  • Nový Zéland
  • Jižní Afrika
  • Malajsie
  • Filipíny

To jsou jen některé ze zemí, které přijaly systém pravostranného řízení. Každá z těchto zemí má své vlastní charakteristiky v organizaci dopravy. Pokud si plánujete půjčit auto nebo kolo, nezapomeňte si ověřit místní dopravní předpisy a předpisy.

S ohledem na zvláštnosti dopravy v jednotlivých zemích se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat všechna pravidla, aby se předešlo případným problémům a dopravním nehodám. Vysoká míra organizovanosti a dodržování pravidel jsou důležitou podmínkou bezpečného cestování a pohodlného pohybu v jakékoli zemi.

Anglie a další státy Commonwealthu

Mezi země, kde se také jezdí vpravo, patří Austrálie, Nový Zéland, Jižní Afrika, Indie, Pákistán, Malta, Černá Hora, Středoafrická republika a další. Celkem tento dopravní systém používá více než 70 zemí.

Řízení vpravo pochází z dávných tradic, kdy většina lidí byla pravák a raději drželi meč nebo jinou zbraň v pravé ruce, aby se chránili před nepřáteli. Možná proto bylo rozhodnuto, že je lepší držet se na pravé straně silnice, abyste byli připraveni na útok nebo sebeobranu.

ČTĚTE VÍCE
Jak zjistit, zda je převodovka vadná a jaké jsou důsledky - kompletní informace pro majitele automobilů

Přestože se dnes ve většině zemí jezdí vpravo, některé, jako Švédsko a Island, přešly v 1960. letech na levostranný systém. Stalo se tak především z důvodu bezpečnosti silničního provozu a harmonizace se sousedními zeměmi, které také jezdí vlevo.

Stručně řečeno, zda je dopravní systém pravý nebo levý, odráží historické, kulturní a praktické charakteristiky každé země a je důležitou součástí její národní definice.

Austrálie a Nový Zéland

Jedním z rysů těchto zemí je, že se jezdí vlevo. To znamená, že řidiči sedí na pravém sedadle vozu a ovládají jej pravou rukou. Řada dalších zemí, včetně většiny evropských, amerických a asijských zemí, používá systém pravostranného řízení.

Přechod od jízdy vpravo k řízení vlevo nastal v Austrálii a na Novém Zélandu ve 20. století. V roce 1920 přešel Nový Zéland na jízdu vlevo a v roce 1947 provedla stejnou reformu Austrálie.

Je důležité si uvědomit, že změna pořadí pohybu je spojena nejen s pravostrannou či levostrannou orientací země, ale také s historickými faktory. Některé prameny uvádějí, že zvyk jízdy na pravé straně sahá až do starověku, kdy šermíři s levorukými meči nasedali na koně a řídili je levou rukou, aby měli více prostoru pro rozmáchlé rány.

Austrálie

Austrálie je jednou z největších zemí na světě, pokud jde o území. Zabírá celý kontinent a také několik ostrovů. Austrálie je známá svými krásnými plážemi, jedinečnou faunou a flórou a rozmanitou přírodní krajinou – od pouští a lesů po pohoří a vodopády.

Země má širokou síť silnic a dobře rozvinutou infrastrukturu, díky čemuž je cestování po Austrálii pohodlné. Nádherná australská krajina se otevírá řidičům cestujícím po celé zemi autem.

Nový Zéland

Новая Зеландия

Nový Zéland je ostrovní stát v jižním Tichém oceánu. Skládá se ze dvou velkých ostrovů – Severního a Jižního. Nový Zéland je známý svou krásnou krajinou, aktivními sopkami, termálními prameny a jedinečnou faunou.

Cestování po Novém Zélandu autem je skvělý způsob, jak vidět všechny jeho krásy. Díky dobře rozvinuté silniční infrastruktuře, malebným trasám a úžasným památkám je cestování po zemi nezapomenutelné.

Video:

VYBERTE SI UNIVERZÁL. PASSAT Varianta nebo LEVORG / FIELDER / SHUTTLE. Přivezli EVROPANU z Japonska.

SPRÁVNÝ DRŽENÍ NENÍ VERDIKT I Mercedes CLS & BMW 5 z Japonska

Auta z Gruzie 2023. 3 auta byla vyzvednuta a odeslána do Ruska najednou! Nastya Tuman v Gruzii!