Běžící světla jsou důležitým prvkem bezpečnosti silničního provozu. Jsou navrženy tak, aby zlepšily viditelnost vozu v noci a za zhoršené viditelnosti. Ne všichni řidiči však vědí, že používání svícení má svá pravidla a neznalost těchto pravidel může vést k porušení pravidel silničního provozu a potažmo k placení pokuty.

Podle dopravního řádu je použití navigačních světel povoleno pouze při jízdě po intenzivně osvětlených úsecích vozovky nebo za snížené viditelnosti. Současně při jízdě v podmínkách nedostatečného přirozeného světla je povinnou podmínkou pro používání světel nepřítomnost potkávacích nebo dálkových světlometů. Je třeba poznamenat, že boční obrysová světla v tomto případě nejsou dostatečnými indikátory činnosti běžících světel.

Nedodržení těchto pravidel má za následek sankce podle pravidel silničního provozu. Za použití navigačních světel při intenzivním umělém osvětlení nebo za nepřítomnosti snížené viditelnosti je uložena pokuta 500 rublů. Správní pokuta je stanovena i pro řidiče, kteří spolu s dálkovými světlomety používají potkávací nebo dálková světla. V tomto případě může být řidiči uložena pokuta od 1500 2500 do XNUMX XNUMX rublů.

Jaká je pokuta za svícení?

Какой штраф за ходовые огни?

Legislativa v různých zemích může stanovit různé požadavky na používání navigačních světel. Některé země vyžadují, aby byla zapnutá světla, kdykoli se vozidlo pohybuje, bez ohledu na denní dobu nebo viditelnost. V jiných zemích musí být svícení zapnuto pouze při jízdě v městských oblastech nebo při špatné viditelnosti (mlha, déšť, sníh).

Pokuty za nefunkčnost a nesprávné použití navigačních světel

Штрафы за неисправность и неправильное использование ходовых огней

V Rusku, podle Kodexu Ruské federace o správních deliktech, v případě chybějících nebo vadných světel může být majiteli vozidla uložena pokuta až 800 rublů. Pokud kolo není vybaveno běžeckými světly, pokuta může být až 1000 XNUMX rublů.

Kromě toho může používání navigačních světel ve špatnou dobu nebo za normální viditelnosti vést k administrativní odpovědnosti. Za to je stanovena pokuta až 500 rublů.

Běžící světla jsou důležitým prvkem bezpečnosti silničního provozu. Správné používání a výkon světel pomáhá zlepšit viditelnost vašeho vozidla a zvyšuje bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Proto se doporučuje pravidelně kontrolovat a udržovat funkčnost navigačních světel a také dodržovat pravidla a zákonné požadavky týkající se jejich používání.

ČTĚTE VÍCE
Vliv stavu a činnosti zapalovací cívky na spotřebu paliva - co potřebuje vědět majitel vozu?

Pokuta za nesprávné použití navigačních světel

Штраф за неправильное использование ходовых огней

Dle předpisů o silničním provozu lze svícení používat pouze ve zvláštních případech, jako je silný déšť, sněžení, mlha nebo špatná viditelnost za zhoršených světelných podmínek. Navíc v některých zemích mohou být svícení povinná v určitou denní dobu, například po setmění.

Typ vozidla Druh pokuty
1. Auta a motocykly Pokuta ve výši 500-1500 rublů
2. Nákladní automobily Pokuta ve výši 1000-2000 rublů
3. Autobusy a trolejbusy Pokuta ve výši 1000-2000 rublů

Státní inspekce bezpečnosti dopravy bere nesprávné používání navigačních světel velmi vážně a porušovatele trestá pokutami. Výše pokuty může záviset na typu vozidla a národních předpisech platných v konkrétní zemi. V mnoha zemích může být pokuta za nesprávné použití svícení značná a mohou být uplatněny další sankce v podobě deliktních bodů nebo odebrání řidičského průkazu.

Z důvodu bezpečnosti silničního provozu se doporučuje, aby se světlomety vždy používaly v souladu s silničním zákonem a národními předpisy. Nadměrný jas svícení může oslepit ostatní účastníky silničního provozu a vytvářet překážky běžnému výhledu na vozovku. Nezapomeňte, že bezpečnost silničního provozu závisí nejen na našich vlastních schopnostech řízení, ale také na tom, jak dodržujeme pravidla a předpisy silničního provozu.

Jak se vyhnout pokutě za svícení

Как избежать штрафа за ходовые огни

  1. Před každou jízdou zkontrolujte funkci světel. Ujistěte se, že všechna světla jsou jasná a bez překážek.
  2. Rozsviťte si světla při jízdě ve dne v mlze, hustém dešti nebo sněžení nebo v jiných případech snížené viditelnosti. To pomůže ostatním řidičům, aby si všimli vašeho auta na silnici.
  3. Při jízdě po dálnici, zejména v noci, nezapomeňte rozsvítit světla. Zlepšují viditelnost vašeho vozidla a pomáhají předcházet nehodám.
  4. Pokud je to možné, používejte systém automatických světel. Za určitých podmínek automaticky aktivuje světla a pomáhá předcházet zapomnění.
  5. Upravte jas běžících světel podle vnějších podmínek. Tma a déšť vyžadují jasnější osvětlení, zatímco jasné slunce umožňuje použití méně jasných světel.

Dodržování těchto doporučení vám pomůže vyhnout se pokutě za nesprávné použití navigačních světel. Vždy pamatujte na bezpečnost na silnici a dodržujte pravidla silničního provozu.

Video:

Kamery vás budou pokutovat za jízdu bez potkávacích světel nebo světel

Nové pokuty od videokamer! Za nerozsvícení světlometů dostanete pokutu.

Nezapomeňte zapnout denní světlo! Jaká je sankce za nedodržení?