WD-40 je víceúčelové mazivo a čistič, které má v arzenálu mnoho automobilových nadšenců a opravářů. Produkt byl vytvořen již v roce 1953 a od té doby se stal jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších na trhu. WD-40 je zkratka pro „Water Displacement, 40th Pokus“, což odkazuje na jeho původní použití.

Hlavní použití WD-40 je mazání a čištění různých mechanismů a kovových povrchů. Přípravek umožňuje eliminovat vrzání, chránit ošetřený povrch před korozí a zajistit chod mechanismu bez nepříjemných zvuků a zadrhávání. WD-40 je také účinný při čištění kontaminantů a odstraňování rzi, díky čemuž je nezbytným nástrojem v každém autoservisu. Pro své vlastnosti nachází uplatnění nejen při práci na automobilech, ale také v zahradnictví, domácnostech a průmyslu.

Přestože je WD-40 jedním z nejoblíbenějších produktů ve své kategorii, existují i ​​podobné produkty. Některé z nich obsahují stejné aktivní složky, které plní stejnou funkci jako WD-40. Bylo by chybou se domnívat, že všechna maziva a čisticí prostředky jsou stejně účinné. Optimální volba pro konkrétní aplikaci závisí na podmínkách, požadavcích a preferencích uživatele. Před použitím analogů WD-40 byste si proto měli pečlivě prostudovat jejich vlastnosti a recenze, abyste si vybrali nejvhodnější produkt pro svůj konkrétní úkol.

Aplikace WD-40: funkce, aplikace a možnost vlastní výroby

Применение WD-40: функции, области применения и возможность самостоятельного изготовления

Funkce WD-40

Функции WD-40

 • Mazivo: WD-40 má vynikající mazací vlastnosti a lze jej použít k mazání zámků, pantů, klik, pantů, válečků a dalších mechanismů.
 • Antikorozní úprava: přípravek zabraňuje rezivění kovových povrchů, tvorbě koroze a skvrnám od vlhkosti.
 • Ochrana proti vlhkosti: WD-40 odpuzuje vlhkost a pomáhá předcházet oxidaci kovů, zejména ve vlhkých podmínkách.
 • Odstraňování nečistot: přípravek účinně odstraňuje mastnotu, oleje, lepidlo, tuky, saze a další nečistoty z různých povrchů.

Oblasti použití WD-40

Области применения WD-40

WD-40 našel široké uplatnění v různých oblastech činnosti, včetně:

 • Automobilový průmysl: výrobek se používá pro montáž, údržbu a opravy automobilů, mazání mechanismů, čištění motorů a dílů karoserie.
 • Domácí opravy: WD-40 odstraňuje vrzající zámky, pomáhá uvolnit zaseknuté mechanismy a čistí nástroje a různé povrchy.
 • Zahradnictví a zeleninové zahradnictví: přípravek chrání zahradní nářadí před rzí, pomáhá rozpouštět pryskyřici ze dřeva a odstraňovat saze z hořáků.
 • Sportovní a outdoorové aktivity: WD-40 se používá k mazání jízdních kol, skateboardů, kolečkových bruslí a k ochraně proti korozi při používání námořního vybavení.
 • Průmysl: přípravek odstraňuje zasekávání pracovních mechanismů, chrání zařízení před korozí a pomáhá při údržbě.
ČTĚTE VÍCE
Jak zjistit, kdy je čas vyměnit tlumiče vašeho auta

WD-40 lze také vyrobit nezávisle na dostupných složkách, jako jsou rozpouštědla, silikonový olej a propan-butan. Vlastní výroba však vyžaduje určitou odbornost a kvalita nemusí být stejná jako u komerčního WD-40. Proto se doporučuje nakupovat hotové výrobky od důvěryhodných výrobců.

Funkce a vlastnosti

Функции и свойства

Klíčové vlastnosti WD-40 zahrnují:

Mazání:

Смазывание:

 • WD-40 lze použít k mazání a eliminaci vrzání mechanických zařízení, jako jsou zámky dveří, panty, vertikální žaluzie atd.
 • Lze jej také použít k mazání jízdních kol, kolečkových bruslí, skateboardů a dalšího sportovního vybavení.

Odstranění rzi a koroze:

Удаление ржавчины и коррозии:

 • WD-40 má vlastnosti, které mu umožňují rozpouštět rez a korozi, takže je ideální pro čištění a ochranu kovových povrchů.
 • Lze jej použít k odstranění rzi z nářadí, kuchyňského náčiní, řetězů jízdních kol a dalších kovových dílů.

Ochrana proti vlhkosti a rzi:

 • WD-40 lze použít k vytvoření ochranné vrstvy na kovových površích, která zabraňuje kontaktu s vlhkostí a zabraňuje jejich rezivění.
 • Může být také použit pro zachování barvy na kovových výrobcích a odstranění vodních stop na sprchových koutech, skleněných dveřích a dalších površích.

Čištění a odstraňování skvrn:

Очистка и снятие пятен:

 • WD-40 lze použít k odstranění různých skvrn, jako je olej, mastnota, asfalt, lepidlo, inkoust a dokonce i některé typy barev.
 • Hodí se také k odstranění vodního kamene a starého silikonu.

WD-40 má mnoho využití a tyto vlastnosti z něj dělají nepostradatelného pomocníka v každodenním životě, sportu i výrobě. Kromě WD-40 je na trhu také řada podobných produktů, které lze použít pro podobné účely.

Aplikace

Области применения

 1. Výroba a údržba automobilů: WD-40 pomáhá snižovat tření a opotřebení, odstraňuje rez z povrchů a usnadňuje mazání a ochranu motoru, převodovky, brzdových systémů a dalších součástí vozidla.
 2. Práce na rekonstrukci domu: Pomocí WD-40 můžete namazat zámky dveří, panty, upravit panty, odstranit skřípání a chránit povrchy před oxidací.
 3. elektronika: Mazivo WD-40 pomáhá čistit a zajišťovat hladké fungování elektrických kontaktů, odstraňuje vlhkost a oxidy a zabraňuje korozi.
 4. Zahradnictví a zemědělství: WD-40 lze použít k mazání a ochraně zahradního nářadí, čištění zahradních hadic a údržbě zemědělských strojů a zařízení.
 5. Rybaření a lov: Pomocí WD-40 můžete namazat rybářské navijáky, mechanismy loveckých zbraní, zabránit korozi a chránit vybavení před vlhkostí.
 6. Sportovní a rekreační: WD-40 se používá k mazání řetězů jízdních kol, k ochraně a údržbě sportovního nářadí a vybavení a k odstranění pískání z kempingového vybavení.
ČTĚTE VÍCE
Efektivní způsoby, jak zabránit zamrznutí zámků a zachovat funkčnost dveří během chladného období

To jsou jen některé z mnoha využití WD-40. Díky svým univerzálním vlastnostem a účinnosti se WD-40 stal nepostradatelným nástrojem pro řešení různých problémů v každodenním životě i v profesionální sféře.

Vyrobte si vlastní WD-40

Самостоятельное изготовление WD-40

Pokud však nemáte přístup k WD-40 nebo chcete ušetřit peníze, můžete si zkusit vytvořit vlastní. Níže je jednoduchý recept, který vám pomůže vytvořit si vlastní.

K přípravě směsi budete potřebovat následující ingredience:

 • Nafta: má vynikající mazací vlastnosti a pomáhá chránit před korozí.
 • Solventní: používá se k čištění povrchů a odstraňování starého tuku.
 • Minerální olej: vytváří ochranný film a zabraňuje tření dílů.

Při přípravě směsi postupujte takto:

 1. Smíchejte motorovou naftu a rozpouštědlo v poměru 1:1.
 2. Přidejte minerální olej v poměru 2:1 (2 díly motorové nafty, 1 díl minerálního oleje).
 3. Všechny ingredience důkladně promíchejte, dokud se dobře nespojí.

Výslednou směs lze použít podobně jako původní WD-40. Dobře zvládá úkoly mazání, ochrany proti korozi a čištění.

Je však třeba poznamenat, že domácí směs může být méně účinná ve srovnání s původním WD-40. Proto se doporučuje před použitím vyzkoušet na malé ploše povrchu.

Je důležité si uvědomit, že správné skladování a používání takových směsí je klíčovým bezpečnostním faktorem. Dodržujte pokyny pro skladování a použití na každém balení přísad.

Video:

DIY WD-40. Nejlepší, nová doporučení a receptura maziva.

Nejvýkonnější tekutý klíč WD-40 vlastníma rukama za haléře!

Takto WD-40 nepoužíváte! / Jak správně používat víceúčelové mazivo?