Správná přeprava dětí v autě je nesmírně důležitou záležitostí každého rodiče. Na tom přece závisí bezpečnost a život dítěte. Bohužel ne všichni řidiči dodržují pravidla v této oblasti a často děti končí v autech bez řádné ochrany. Abyste takovým situacím předešli, musíte znát a dodržovat základní pravidla pro přepravu dětí.

V Rusku existují určité požadavky, které upravují pravidla pro přepravu dětí v autech. Pokud je vašemu dítěti méně než 12 let nebo jeho výška nedosáhla 150 centimetrů, pak musí pro přepravu v autě použít speciální prostředek. Může to být dětská autosedačka, podsedák nebo cestovní anatomické zařízení. Hlavní věc je, že vybraný produkt odpovídá věku a hmotnosti dítěte.

Pokud auto nemá speciální úchyty pro dětskou sedačku, pak můžete použít bezpečnostní pásy, ale pouze pokud je dítě starší 12 let. V opačném případě musí dítě používat speciální dětskou sedačku. Vezměte prosím na vědomí, že správná instalace dětské sedačky je také nanejvýš důležitá pro zajištění bezpečnosti dítěte. Proto byste si měli pečlivě prostudovat návod k instalaci a v případě potřeby vyhledat pomoc odborníka.

Jaké požadavky je třeba dodržovat při přepravě dětí v autě?

Přeprava dětí v autě musí splňovat určité požadavky, které směřují k zajištění jejich bezpečnosti. Zde jsou základní požadavky, které musí být splněny:

 1. Použití autozádržného systému (autosedačky) pro děti do 12 let. Pro děti do 4 let je nutné používat speciální autosedačky používané proti směru jízdy. Děti ve věku od 4 do 12 let by měly používat autosedačky nebo podsedáky v závislosti na jejich váze a výšce.
 2. Správná instalace autosedačky. Autosedačka musí být bezpečně připevněna pomocí bezpečnostních pásů vozidla. Pásy musí být pevné a nesmí být překroucené.
 3. Malé děti musí cestovat na zadním sedadle vozidla. Přední sedadlo je totiž vybaveno airbagem, který může v případě nehody představovat pro dítě nebezpečí.
 4. Pravidelně kontrolujte stav autosedačky. Autosedačka musí být v dobrém stavu, bez viditelných poškození či závad. Provádějte pravidelné kontroly a funkční testy.
 5. Omezení používání sedadla spolujezdce pro děti do určitého věku a výšky. Mnoho automobilů má omezení na používání sedadla spolujezdce pro děti, protože toto sedadlo pro ně může být nebezpečné.
ČTĚTE VÍCE
Zarudnutí svíček je známkou průniku nemrznoucí směsi do válců motoru

Splnění těchto požadavků vám umožní přepravovat děti v autě s maximální bezpečností. Pamatujte, že bezpečnost dítěte by měla být vždy na prvním místě!

Bezpečnostní požadavky

Требования к безопасности

Pro zajištění bezpečnosti dětí při přepravě v autě je třeba dodržovat následující požadavky:

 1. Děti do 12 let musí být ve speciální dětské autosedačce přiměřené jejich váze a výšce.
 2. Kategorie autosedačky pro dítě se vybírá podle jeho váhy a výšky: 0+ pro děti od narození do 13 kg, 1 pro děti od 9 do 18 kg, 2 pro děti od 15 do 25 kg, 3 pro děti od 22 let do 36 kg.
 3. Autosedačka musí být správně nainstalována a bezpečně zajištěna pomocí bezpečnostních pásů nebo systému ISOFIX.
 4. Dětská autosedačka musí být umístěna na zadním sedadle vozu a čelem dozadu.
 5. Bezpečnostní pásy používané k upevnění autosedačky musí být napnuté a nesmí být překroucené.
 6. Děti starší 12 let mohou používat bezpečnostní pásy v autě, ale je pro ně vhodnější kategorie „dítě“.
 7. Je zakázáno přepravovat děti na předním sedadle automobilu, pokud jsou mladší 12 let a nejsou zajištěny ve speciální dětské autosedačce.
 8. Pokud vůz nemá zadní sedadla, smí s dětmi jezdit pouze dospělí, kteří jsou bezpečně připoutáni bezpečnostními pásy.

Splnění těchto požadavků zajistí dětem nejvyšší stupeň bezpečnosti při cestování autem.

Věková omezení

Přeprava dětí v autě vyžaduje dodržování určitých věkových omezení. Závisí na tom, zda je dítě ve speciálním dětském zádržném systému nebo je připoutáno bezpečnostním pásem.

Děti do jednoho roku musí být v autosedačce obrácené proti směru jízdy. Roli hraje i váha miminka. Pokud dítě váží do 10 kg, pak musí mít sedačka instalovaná v autě pětibodový pás. Pokud hmotnost přesahuje 10 kg, pak můžete použít autozařízení pro děti s tříbodovými pásy bez vodítek.

Od jednoho do čtyř let musí být děti v zádržném systému. Výrobní společnost doporučuje používat speciální autosedačky odpovídající věku a váze dítěte. Pro tuto kategorii se doporučuje instalovat pouze sedadla zády ke směru jízdy.

Od čtyř do sedmi let mohou děti jezdit na zadním sedadle auta s běžným bezpečnostním pásem. Do sedmi let věku je však lepší používat speciální dětskou autosedačku.

ČTĚTE VÍCE
Doporučení pro optimální teplotu variátoru pro jeho provozní účinnost

Děti od sedmi let a starší mohou jezdit na zadním sedadle auta pomocí běžného bezpečnostního pásu. Věková omezení pravidel pro přepravu dětí v autě pomohou zajistit jejich bezpečnost na silnici.

Používání speciálních dětských zařízení

Использование специальных детских устройств

Pro zajištění bezpečnosti dětí při přepravě v autě je nesmírně důležité správně vybrat a používat speciální dětské pomůcky. Tato zařízení jsou navržena tak, aby zajistila spolehlivou fixaci a ochranu dítěte při nehodách a náhlém brzdění.

V závislosti na věku a hmotnosti dítěte se používají různé dětské pojistky jako autosedačky, podsedáky a podsedáky. Autosedačky jsou určeny pro miminka od narození do zhruba tří až čtyř let a poskytují ochranu hlavy, krku a zad. Dětské sedačky se používají pro děti, které jsou starší tří nebo čtyř let, ale ještě nejsou dostatečně vysoké, aby mohly používat běžnou autosedačku. Podsedáky jsou určeny pro děti, které dosáhly správné výšky, aby mohly správně používat běžnou autosedačku, ale přesto vyžadují další podporu pro správné uchycení bezpečnostních pásů.

Při výběru a instalaci dětského zařízení musíte postupovat podle pokynů výrobce a ujistit se, že je bezpečně upevněno a nemá žádnou vůli. Bezpečnostní pásy musí být správně nainstalovány a musí těsně přiléhat k tělu dítěte. Dětské zařízení by mělo být instalováno na zadním sedadle vozidla a nikdy by nemělo být používáno na předním sedadle s airbagem.

Je důležité mít na paměti, že dětské zařízení musí splňovat evropskou normu ECE R44/04 nebo novou normu i-Size (R129) a musí být certifikováno. Povinnou a nepostradatelnou podmínkou bezpečnosti přepravy dětí v autě je používání speciálních dětských zařízení.

Video:

Co je to posilovač?

Něco takového uvidíte jen jednou v životě! Letecké případy 1 z milionu zachycené na kameru