Díky tomu, že naše srdce tluče rychleji, jízda po silnicích nám přinesla mnoho zábavy a nečekaných okamžiků. Jedním z těchto okamžiků je, když se auto dostane do louže. Ale nikdo nedokáže vysvětlit, co se vlastně stane, když se to stane.

Ale nenechte se odradit! Máme odpověď na hlavní otázku: když se auto dostane do louže, nazývá se to „aquaplaning“ nebo „voda“. I když to zní trochu záhadně, ve skutečnosti existuje vysvětlení tohoto jevu.

Při řízení auta musíte být připraveni na každou situaci, včetně aquaplaningu. Vždyť i malá loužička může proměnit vaši procházku v děsivou horskou srážku! Ale nepropadejte panice, pochopením základů tohoto jevu můžete předejít problémům na silnici a zachovat svou bezpečnost.

Chování auta v kalužích [Otázky Otázky]

Když vaše vozidlo narazí do louže, může zaznamenat několik účinků, které mohou ovlivnit jeho ovladatelnost a bezpečnost. Za prvé, voda v louži může vést ke ztrátě trakce mezi koly a povrchem vozovky. To může způsobit smyk vozidla, zejména při vysokých rychlostech nebo při náhlých manévrech. Řidiči mohou ztratit kontrolu nad vozidlem a narazit do jiných vozidel nebo překážek.

Za druhé, dostat se do louže může vést k aquaplaningu. K tomuto jevu dochází, když pneumatiky ztratí kontakt s vozovkou a smyknou na vodě. V této situaci může řidič ztratit kontrolu nad vozidlem, protože řízení a brzdění mohou být kontraproduktivní. Aby se řidiči vyhnuli aquaplaningu, měli by snížit rychlost a jet opatrně, když je na silnici louže.

Dostat se do louže může navíc způsobit problémy s viditelností. Stříkající voda z pádu do louže může zasáhnout čelní sklo a bránit řidiči ve výhledu. To může být nebezpečné zejména při jízdě v noci nebo za deště a silného větru. Řidiči by se na tuto možnost měli připravit a zapnout stěrače a světlomety, aby byla zajištěna dobrá viditelnost.

Pokud musí řidič projíždět kalužemi, je důležité dbát zvýšené opatrnosti a snížit rychlost. Měli byste také pamatovat na to, že i když vaše auto projede kaluží bez nehody, na silnici mohou být stále louže nebo voda, které by mohly představovat nebezpečí pro ostatní řidiče.

ČTĚTE VÍCE
Ekonomický úpadek, uzavření hranic a ztráty pro obyvatelstvo – důsledky toho, že nemáme zelenou kartu

Typy překážek pro auta v kalužích

Řidič auta se na silnici často setkává s různými překážkami, zejména za deště nebo po něm, kdy se tvoří velké louže. V tomto článku se podíváme na typy překážek, které mohou nastat pro auto v kalužích.

1. Hluboké louže

1. Глубокие лужи

Jedním z nejčastějších problémů jsou hluboké louže. Mohou vznikat v důsledku intenzivního deště nebo nekvalitního povrchu vozovky. Řidič, aniž by si takové louže všiml, může spadnout do hluboké vodní překážky, což může vést k poškození vozu a vytvořit nebezpečí pro bezpečnost provozu.

2. Nerovné dno louže

2. Неровное дно лужи

Další překážkou pro auto v kalužích může být nerovné dno. Někdy, když se vytvoří louže, nerovný nebo rozbitý asfalt, mohou se pod ní skrývat kameny, bloky ledu a další předměty. Pokud se vůz dostane do takové louže, může řidič ztratit kontrolu nad vozem a poškodit jeho zavěšení nebo kola.

Typ překážky Vliv na auto
hluboké louže Poškození vozidla, vytváření nebezpečí
Nerovné dno louže Ztráta kontroly, poškození odpružení nebo kol

Pokud na takové překážky narazí řidič na vozovce za deště, je důležité být opatrný a rozvážný. Snižte rychlost jízdy, zvláště při nedostatečné viditelnosti překážek. Pamatujte, že bezpečnost silničního provozu je nejdůležitější!

Vliv louží na manipulaci s autem

Mnoho řidičů ví, že dostat se do louže může výrazně ovlivnit ovladatelnost vozu. Kaluže na vozovce mohou vytvářet nebezpečné podmínky, zejména za deště nebo sněžení.

Za prvé, přítomnost kaluží na silnici může vést k hydraulickému řízení. Když se kola automobilu dostanou do kaluží s velkým množstvím vody, dochází k plovoucímu efektu, při kterém se ztrácí přízemní efekt zajišťující trakci kol. Tato situace může způsobit, že řidič zcela ztratí kontrolu nad vozidlem.

Za druhé, louže na silnici mohou způsobit aquaplaning. Při dostatečně vysoké rychlosti může auto „plavat“ po povrchu louže, aniž by se dotklo silnice. V tomto případě pneumatiky ztrácejí přilnavost a řidič není schopen ovládat vůz. V takových podmínkách je velmi důležité zachovat klid a co nejopatrněji reagovat na změny spojky.

Kromě toho mohou kaluže na silnici způsobit problémy s viditelností. Stříkající voda z auta může zamlžit okna a snížit kvalitu vašeho vidění. V takových případech by měly být použity stěrače čelního skla a topení, aby byla zachována dobrá viditelnost.

ČTĚTE VÍCE
Jak efektivně odstranit pryskyřici z borovice bez poškození povrchu?

Opatření při jízdě v kalužích

Меры предосторожности при вождении в условиях луж

Jízda v kaluži může být nebezpečná a způsobovat potíže na silnici. Abyste ochránili sebe i ostatní účastníky silničního provozu, měli byste dodržovat určitá opatření:

1. Snižte rychlost jízdy: Při jízdě v kalužích se doporučuje snížit rychlost, abyste měli dostatek času reagovat na špatnou viditelnost a překážky na silnici.

2. Dodržujte bezpečnou vzdálenost: V podmínkách louže lze brzdnou dráhu automobilu výrazně prodloužit. Proto je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost od vozidel jedoucích vpředu, aby nedošlo ke kolizím.

3. Dávejte pozor na povětrnostní podmínky: Získání informací o povětrnostních podmínkách před cestou vám pomůže naplánovat trasu a vybrat bezpečné úseky silnice. Během jízdy také neustále vyhodnocujte své okolí a přizpůsobujte jízdu měnící se situaci.

4. Vyhněte se náhlým manévrům: Při jízdě v kalužích byste se měli vyvarovat náhlých trhnutí, brzdění a ostrých zatáček. Takové manévry mohou vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem a vzniku nouzových situací.

5. Používejte přiměřené osvětlení: Pokud je špatná viditelnost, může dojít k nehodě, protože ostatní řidiči si vašeho vozu nevšimnou. Proto byste měli zapnout výstražná světla a světlomety, aby vaši přítomnost na silnici viděli ostatní řidiči.

Dodržování těchto jednoduchých opatření vám pomůže řídit bezpečně a bez nehod v louži.

Video:

Jak auta zažívají hydraulický šok, když se voda dostane do motoru, dobrým příkladem je jízda přes velké louže

ICE stoupání a 5 trakařů! . Pily místo kol, šrouby, hroty atd. Kdo je chladnější? . RC OFFroad 4×4

AQUAPLANING | JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ AQUAPLANINGU