Na silnicích dochází k mnoha nehodám, které mohou způsobit škody nejen na vašem autě, ale i na vašem životě. Každý řidič je povinen dodržovat pravidla silničního provozu a nést odpovědnost za své jednání na silnici.

Někdy však nastanou situace, kdy se stanete svědky dopravní nehody a rozhodnete se zavolat dopravní policii, aby nahlásila, co se stalo. Co se ale stane, když zavoláte dopravní policii a odejdete z místa nehody ještě před příjezdem dopravních inspektorů? V tomto případě je třeba vzít v úvahu několik faktorů a možné důsledky.

Za prvé, účastníci nehody mohou dosvědčit vaši nedbalost a opustit místo nehody. V tomto případě můžete být stíháni podle příslušného článku zákoníku o správních deliktech, a to až do odebrání řidičského průkazu a vysokých pokut. Pokud jste tedy zavolali dopravní policii, musíte zůstat na místě do příjezdu policie.

Co se stane, když zavolám dopravní policii?

Pokud jste z jakéhokoli důvodu zavolali dopravní policii, musíte být připraveni na určité následky. Nejprve se na místo nehody nebo incidentu dostaví dopravní policie, aby prověřila situaci a přijala vhodná opatření.

Pokud jste svědkem dopravní nehody, dopravní policie provede potřebnou kontrolu, shromáždí svědecké výpovědi a sepíše protokol. Tyto dokumenty lze použít v řízení a určení viníka. Vaše pomoc jako svědka může být rozhodující při řešení kontroverzních situací.

Pokud jste zavolali dopravní policii z důvodu dopravního přestupku, například z důvodu porušení povolené rychlosti nebo jiného dopravního předpisu, může vám být uložena pokuta nebo jiná správní opatření v souladu se zákonem. Dopravní policie provede kontrolu a v případě dostatečných důkazů přijme vhodná opatření.

Jaké dokumenty může vyžadovat dopravní policie?

Pokud jste zavolali dopravní policii, možná budete muset poskytnout následující dokumenty:

Dokumentace Jmenování
Řidičský průkaz Doklad osvědčující právo řídit vozidlo
Cestovní pas Doklad totožnosti
Technický průkaz vozidla Dokument potvrzující shodu vozidla s bezpečnostními požadavky

Jak mohu zavolat dopravní policii?

Каким образом я могу вызвать ГАИ?

Pokud potřebujete zavolat dopravní policii, můžete zavolat na tísňovou linku 112 nebo na speciální policejní číslo pro přivolání silniční asistence. Pokud je to možné, můžete také zavolat dopravní policii prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

ČTĚTE VÍCE
Jak bezpečně řídit plyn v prudkém slunci a horku

Nezapomeňte, že v případech, kdy je nutná okamžitá pomoc nebo je nutné zaznamenat dopravní přestupek, byste měli zavolat dopravní policii. Falešné volání na policii může mít vážné následky, včetně správních sankcí.

Proč je to důležité?

1. Trestní odpovědnost

Pokud řidič v případě nehody zavolá dopravní policii a poté z místa odjede, aniž by čekal na příjezd policie, může být trestně odpovědný. Podle článku 266 zákoníku o správních deliktech Ruské federace se tento čin trestá pokutou nebo zbavením práv, v některých případech i omezením svobody.

2. Zhoršení situace pro pachatele

Řidič tím, že opustí místo nehody, brání řádnému vyšetření nehody. To by mohlo mít za následek ztrátu nebo další kompromitaci důkazů o jeho vině. Takové chování může vyvolat podezření a dokonce i obvinění ze zatajování trestného činu.

Kromě vyjmenovaných faktorů je správným a zákonným chováním v případě nehody přivolání dopravní policie a čekání na příjezd policie. Pouze s úplnými informacemi a za účasti orgánů činných v trestním řízení lze spolehlivě identifikovat viníka incidentu a vyřešit otázky náhrady škody.

Co dělat, když přijede dopravní policie?

Situace, kdy přijede dopravní policie, může způsobit úzkost a nejistotu ve vlastním jednání. Dodržováním několika jednoduchých pravidel však můžete s inspektory komunikovat klidně a konstruktivně.

  1. Uklidnit. Důležité je zachovat klid a nepropadat panice. Ne vždy přijíždí dopravní policie kvůli přestupkům a prvotním úkolem inspektorů je zajistit bezpečnost na silnici.
  2. Příprava dokumentů. Mějte s sebou všechny potřebné dokumenty. Jedná se o řidičský průkaz, pojistku, technický pas a registrační doklady k vozu.
  3. Dodržování pravidel. Pokud vás zastaví dopravní policie, zapněte výstražná světla, zatáhněte auto doprava, snižte rychlost a zastavte na bezpečném místě.
  4. Zdvořilost. V procesu komunikace s dopravní policií je nutné prokazovat zdvořilost a respekt k inspektorům. Vyhýbejte se konfliktním situacím, poslouchejte pokyny a odpovídejte na otázky úplně a přesně.
  5. Spolupráce. Pokud dopravní policie zjistí jakýkoli přestupek, je důležité spolupracovat a řídit se jejich pokyny. Vysvětlete svůj postoj, ale neodmítejte další ověření nebo sepsání protokolu.
  6. Práva a odvolání. Pokud se domníváte, že byla porušena vaše práva nebo vaše postavení nebylo zohledněno, mějte prosím na paměti, že máte právo odvolat se proti postupu dopravní policie. Chcete-li to provést, obraťte se na příslušné úřady nebo nezávislé komise.
ČTĚTE VÍCE
Filtr s nulovým odporem - jak to funguje a proč je to nutné?

Inspektoři dopravní policie dělají svou práci, včetně zajištění bezpečnosti silničního provozu. Udržování pořádku na silnici, dodržování pravidel a jednání s inspektory zdvořile as respektem jsou klíčovými aspekty interakce s dopravní policií.

Video:

Naivní inspektor dopravní policie chtěl vidět kufr právníka

Soud. Opuštění místa nehody.

Co byste měli udělat, abyste nebyli zastaveni inspektorem dopravní policie?!