Elektrický proud je vážné nebezpečí, které může způsobit vážné následky. Pokud se však náhodou ocitnete v takové nepříjemné situaci, je potřeba zachovat klid a jednat správně, abyste minimalizovali možné poškození organismu. V tomto článku vám řekneme, co dělat, pokud jste náhodně vystaveni úrazu elektrickým proudem.
První a nejdůležitější věcí je okamžitě zastavit kontakt se zdrojem elektřiny. Přiblížení nebo zatažení za kabel může situaci jen zhoršit a zvýšit přijímaný proud. Pokud jste uvnitř, okamžitě vypněte hlavní jistič nebo pojistku, abyste odpojili zdroj napájení. Pokud jste venku, zkuste se vzdálit od drátů nebo jiných elektrických instalací, které mohou být zdrojem proudu.
Poté, co se vzdálíte od zdroje elektřiny, musíte zkontrolovat stav oběti. Pokud nedýchá nebo mu přestalo bít srdce, okamžitě začněte s kardiopulmonální resuscitací – provádějte umělé dýchání a nepřetržitě vyvíjejte tlak na hrudník. To pomůže udržet vaši krev proudící až do příjezdu záchranné služby.
Co dělat, když dostanete elektrický šok?
1. Vypněte zdroj napájení
Pokud jste vystaveni proudu, první věc, kterou musíte udělat, je vypnout zdroj elektřiny. Pokud je to možné, vypněte vypínač nebo odpojte kabel. To pomůže zastavit tok elektřiny do vašeho těla.
2. Přesuňte se od zdroje napájení
Po vypnutí zdroje energie byste se měli vzdálit od místa nehody nebo od zdroje, který způsobil šok. Snížíte tak riziko opakovaného kontaktu s elektrickým proudem.
3. Zkontrolujte dýchání a srdeční tep oběti
Pokud ošetřujete postiženého elektrickým proudem, okamžitě zkontrolujte jeho dýchání a srdeční tep. V případě potřeby zahajte resuscitační opatření (umělé dýchání a stlačování hrudníku) do příjezdu lékařské pomoci.
4. Zavolejte lékařskou pomoc
I když se oběť zdá být v dobrém stavu, po zásahu elektrickým proudem by měla být vždy vyhledána lékařská pomoc. Pouze specialisté budou moci posoudit stav oběti a dát doporučení pro další léčbu a vyšetření.
5. Nenechávejte oběť bez dozoru
Když přijde pomoc, nenechávejte oběť bez dozoru. Neustále sledujte jeho stav a přítomnost dýchání a srdečního tepu. Pokud je to možné, ukryjte ho před živly a pomozte ho udržet v teple.
6. Oběť by měla navštívit lékaře
Po incidentu se oběť musí poradit s lékařem, aby mu byla poskytnuta odborná lékařská péče. Pouze odborník bude schopen posoudit rozsah poškození těla a předepsat vhodnou léčbu a rehabilitaci.
7. Dbejte na svou bezpečnost
Nesmíme zapomínat na vlastní bezpečnost. Pokud se ocitnete v blízkosti rozlitého elektrického drátu nebo jste v nebezpečné situaci, okamžitě odtud vyjděte a zavolejte kompetentní servis.
Úraz elektrickým proudem může být velmi nebezpečný a je důležité v takové situaci správně reagovat. Dodržování výše uvedených doporučení pomůže minimalizovat možná rizika a následky úrazu elektrickým proudem.
První pomoc
V případě úrazu elektrickým proudem je třeba okamžitě provést následující opatření:
1. Chraňte oběť.
Pokud je to možné, vypněte elektrický zdroj nebo z něj odstraňte postiženého pomocí nevodivých materiálů, jako je dřevěná tyč nebo silný materiál.
Nezačínejte poskytovat pomoc, dokud nebude zajištěna bezpečnost pro všechny přítomné.
2. Zavolejte asistenční službu.
Okamžitě zavolejte sanitku nebo zavolejte na nouzové telefonní číslo vaší země a zavolejte specialisty.
Popáleniny a vážná zranění v důsledku zásahu elektrickým proudem vyžadují lékařskou pomoc.
3. Poskytnutí první pomoci postiženému.
Pokud postižený nedýchá nebo nemá puls, zahajte okamžitě resuscitační opatření.
Pokud máte schopnosti vyčistit dýchací cesty, ujistěte se, že jsou čisté.
Poznámka: Uvědomte si, že elektrický šok může způsobit vážné poškození vnitřních orgánů, i když vnější poškození není viditelné. Před poskytnutím další pomoci musí být oběť důkladně vyšetřena a neodkládejte kontakt s lékařem.
Zavolejte o pomoc v nouzi
Při volání sanitky musíte operátorovi poskytnout následující informace:
informace | Co říct operátorovi |
---|---|
Místo činu | Přesná adresa nebo orientační bod, kde došlo k mimořádné události |
Typ nouzového stavu | Oznamte, že oběť utrpěla elektrický šok |
Stav oběti | Popište příznaky, bledost nebo popáleniny na těle |
Věk | Uveďte věk oběti |
Viditelné nebezpečí | Oznamte přítomnost nebezpečí ostatním |
Je také třeba připomenout, že při poskytování první pomoci oběti musíte zajistit svou vlastní bezpečnost a používat bezpečné způsoby pomoci. Nezapomeňte, že v případě zásahu elektrickým proudem bude nutná odborná pomoc, proto je důležité okamžitě přivolat tísňovou pomoc na čísle 112 nebo na jiném regionálním čísle záchranky.
Prevence zranění
Existuje-li riziko úrazu elektrickým proudem, je důležité dbát opatrnosti a podniknout nezbytná opatření, aby nedošlo ke zranění. Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí dostanete elektrický šok, měli byste okamžitě provést následující kroky:
1. Zastavte kontakt se zdrojem elektřiny
Nejprve se musíte vzdálit od aktuálního zdroje. Pokud to není možné, ujistěte se, že máte suché ruce a nohy, nebo použijte izolační materiály (jako jsou dřevěné předměty nebo gumové rukavice), abyste se oddělili od zdroje elektřiny.
2. Odpojte napájení
Pokud je to možné, okamžitě vypněte napájení, abyste předešli dalšímu riziku úrazu elektrickým proudem.
Je důležité si uvědomit, že provádění jakýchkoli manipulací s elektrickými zařízeními vyžaduje znalosti a dovednosti a je lepší je svěřit odborníkům. Pravidelná údržba a revize elektrického zařízení také pomohou snížit riziko úrazu elektrickým proudem.
Nezapomínejte na důležitost dodržování bezpečnostních pravidel při práci s elektroinstalací a že nesprávná manipulace s elektřinou může mít vážné následky.