Imobilizér je zařízení, které zajišťuje bezpečnost vašeho vozu a chrání jej před krádeží. Je to jeden z klíčových systémů moderních automobilů a výrobci jej aktivně využívají, aby zabránili neoprávněnému přístupu do vozu.

Imobilizér je obvykle umístěn uvnitř motoru automobilu a funguje ve spojení s klíčkem zapalování. Po zasunutí klíče imobilizér zkontroluje, zda jeho signál odpovídá předem zaznamenaným údajům, a v případě shody umožní nastartování motoru.

Umístění imobilizéru v konkrétním voze zjistíte vyhledáním dokumentace poskytnuté výrobcem. Přesné umístění imobilizéru uvnitř vozidla obvykle uvádí uživatelská příručka vozidla nebo schéma zapojení.

Kde je v autě umístěn imobilizér?

Где находится иммобилайзер в машине?

Ve většině moderních automobilů je imobilizér umístěn v klíčku zapalování. Když majitel vloží klíč do zapalování a otočí jím, imobilizér přečte signál z mikročipu zabudovaného v klíčku a přenese jej do vozu. Pokud je signál přijatelný, auto nastartuje. Pokud signál chybí nebo je nesprávný, imobilizér zablokuje přístup k elektrickému systému vozidla.

Imobilizér může být umístěn i v jiných částech vozu, například v centrálním zamykání, v palubní desce, v řídicí jednotce motoru. Místo může být skryté a nepřístupné pro běžného uživatele vozidla.

Pokud si nejste jisti, kde se imobilizér ve vašem vozidle nachází, doporučujeme vám nahlédnout do uživatelské příručky vašeho vozidla nebo kontaktovat servisní středisko pro informace o vašem konkrétním modelu.

Umístění a účel imobilizéru

Местоположение и назначение иммобилайзера

Umístění imobilizéru se může lišit v závislosti na značce a modelu vozidla. Ve většině případů se nachází uvnitř palubní desky nebo pod kapotou vozu. Chcete-li přesně určit umístění imobilizéru, musíte si přečíst uživatelskou příručku nebo kontaktovat servisní středisko.

Činnost imobilizéru je založena na výměně signálů mezi senzory, klíči a centrálním procesorem vozu. Senzory jsou umístěny kolem vozidla a mohou reagovat na pohyb, vibrace nebo pokus o neoprávněnou manipulaci. V systému musí být zaregistrován správný klíč, jinak motor nenaskočí.

Ochranné funkce imobilizéru:

Защитные функции иммобилайзера:

1. Blokování motoru je hlavní funkcí imobilizéru. Zablokuje chod motoru, pokud není ke startování použit požadovaný klíč.

2. Ochrana proti padělání klíčů – imobilizéry mají ochranu proti padělání klíčů. Detekují neoriginální klíče a blokují chod motoru.

Jak opravit imobilizér

Как происходит ремонт иммобилайзера

Pokud selže imobilizér vozidla, může to způsobit poruchu systému startování motoru a způsobit, že vozidlo nebude možné nastartovat.

ČTĚTE VÍCE
Obnovení bezpečnosti auta – realita nebo iluze?

Diagnostika imobilizéru

Диагностика иммобилайзера

Před opravou imobilizéru je nutné provést diagnostiku. To vám umožní určit přesnou příčinu poruchy a přemýšlet o nejúčinnějším způsobu obnovení systému.

K diagnostice imobilizéru se používá specializované vybavení a software. Připojením k počítači auta a chybám čtení může specialista odhalit problém a začít ho řešit.

Obnovení imobilizéru

Восстановление работы иммобилайзера

Po zjištění poruchy začne odborník obnovovat imobilizér. V závislosti na problému to může zahrnovat výměnu vadných elektronických součástek, naprogramování nového klíče nebo přeprogramování stávajícího klíče.

Opravu imobilizéru lze provést buď v autoservisu, který má potřebné vybavení a kvalifikované odborníky, nebo u oficiálního prodejce automobilů.

Imobilizér je jedním z nejsložitějších automobilových systémů, proto je lepší obrátit se s opravou na profesionály. Vyhnete se tak dalším problémům a zachováte spolehlivost systému spouštění motoru.

Konstrukce a princip činnosti imobilizéru

Устройство и принцип работы иммобилайзера

Zařízení imobilizéru

Imobilizér se skládá z několika hlavních součástí:

  • Centrální řídicí jednotka: Hlavní komponent, který řídí provoz celého systému a zpracovává signály z ostatních komponent.
  • Transpondér: elektronický čip zabudovaný v klíči od auta. Má unikátní kód a předá jej k ověření centrální řídicí jednotce.
  • Antény: Přijímá signály z transpondéru a přenáší je do centrální řídicí jednotky. Anténa je obvykle umístěna ve spínači zapalování nebo v jeho blízkosti.

Jak funguje imobilizér

Принцип работы иммобилайзера

Chcete-li nastartovat motor automobilu s imobilizérem, musíte provést následující kroky:

  1. Vložte klíč do zapalování: Po vložení klíče transpondér vyšle svůj jedinečný kód přes anténu do centrální řídicí jednotky.
  2. Kontrola kódu: Centrální řídicí jednotka porovná přijatý kód s dříve uloženým kódem v paměti. Pokud se kódy shodují, centrální řídicí jednotka umožní nastartování motoru.
  3. Startování motoru: Po úspěšné kontrole kódu vyšle centrální řídicí jednotka signál do startéru a napájí systém zapalování. Tím se motor nastartuje a vůz je připraven k jízdě.

Pokud je transpondér nebo anténa vadná nebo pokud kód transpondéru neodpovídá dříve uloženému kódu v paměti, centrální řídicí jednotka neumožní nastartování motoru. Díky tomu je mnohem obtížnější ukrást vaše auto.

Video:

Ford transit (aktivován imobilizér) CO DĚLAT?

Jak fyzicky deaktivovat imobilizér (APS-4) na VAZ 2114

Auto nejde nastartovat. Imobilizér nevidí klíč. Startér, baterie, zapalovací svíčky, cívky, senzory.