Airbag – Jedná se o důležitou součást bezpečnostního systému vozu, který je určen k ochraně řidiče a cestujících v případě dopravní nehody. Airbag se aktivuje při silném nárazu nebo srážce, aby zabránil vážnému zranění účastníků nehody.

Hlavní součástí airbagu je vyvíječ plynu, který obsahuje malou nádobku azidu sodného. Když dojde ke kolizi, vnitřní senzor aktivuje generátor, což způsobí silnou chemickou reakci na azid sodný. Reakcí vzniká plynný dusík, který vyplňuje polštář.

Když je airbag aktivován, nafoukne se ve zlomku sekundy a naplní se plynem. Děje se tak pomocí speciálních pístů, které pohánějí skládací systém složený z textilních materiálů a nití. Tyto materiály jsou velmi odolné a odolné proti roztažení, aby poskytovaly spolehlivou ochranu řidiči a cestujícím.

Princip fungování airbagu

Принцип работы подушки безопасности

Princip činnosti airbagu je založen na použití vyvíječe plynu a senzorových systémů. Když dojde k čelní srážce, senzory zaznamenají náraz a vysílají signál do generátoru plynu. Vyvíječ plynu se aktivuje a začne produkovat plyn, který naplní polštář. Celý proces trvá jen několik milisekund.

Airbag je umístěn ve speciální přihrádce uvnitř autosedačky. Jedná se o strukturu podobnou nafukovacímu vaku sestávající z tkaniny, která se může roztahovat, když je naplněna plynem. Když je airbag aktivován, okamžitě se nafoukne a vytvoří bariéru mezi řidičem a předním panelem vozu. Airbag tak výrazně zmírňuje náraz a snižuje zranění řidiče a cestujících.

Výhody airbagu
1. Ochrana hlavy a horní části trupu
2. Snižte riziko vážného zranění
3. Snížení rázové síly
4. Zvýšené šance na přežití

Airbag je dnes standardní výbavou téměř všech aut. Je však důležité pamatovat na to, že musí být používán ve spojení s bezpečnostním pásem, aby byla zajištěna maximální ochrana. Pravidelná kontrola a výměna airbagů podle doporučení výrobce je také důležitá pro zajištění jejich správné funkce.

Jak funguje sedák: hlavní fáze provozu

1. Detekce kolize

Systém airbagů obsahuje speciální senzory, které mohou reagovat na náhlé zpomalení nebo zrychlení vozidla. Když senzory detekují vážnou kolizi, vysílají signály do počítačového modulu airbagu.

2. Analýza dat

Po přijetí signálů o nárazu začne počítačový modul airbagu analyzovat data. Bere v úvahu charakteristiky srážky: rychlost, úhel, sílu a další parametry. Na základě této analýzy se modul rozhodne, zda airbagy aktivovat.

ČTĚTE VÍCE
Jaké jsou náklady na registraci plynového zařízení (LPG) na Ukrajině

3. Spouštění polštářů

Pokud se počítačový modul airbagu rozhodne aktivovat, vyšle signály do airbagů. V závislosti na specifikacích vozidla může být instalováno několik airbagů: pro řidiče, spolujezdce, cestující na zadních sedadlech atd. Když airbagy přijmou signály, okamžitě se spustí a okamžitě se nafouknou.

Je důležité si uvědomit, že airbagy se aktivují pouze za určitých podmínek, jako je čelní náraz určité intenzity. Airbagy navíc nenahrazují bezpečnostní pás, ale spolupracují s ním a zajišťují maximální ochranu řidiče a cestujících.

Technické vlastnosti airbagu v autě

Технические особенности подушки безопасности в автомобиле

1. Spolehlivost a přesnost provozu

1. Надежность и точность срабатывания

Jednou z hlavních vlastností airbagu je jeho spolehlivost a přesnost ovládání. Airbag funguje pomocí senzorů, které reagují na změny síly působící na vozidlo v důsledku nehody. Tyto senzory jsou citlivé na zrychlení vozidla, rychlost a úhel natočení volantu, což umožňuje, aby se airbag rozvinul ve správný čas s vysokou přesností.

2. Spousta senzorů a zařízení

V moderních autech je airbag vybaven mnoha senzory, které zpracovávají informace o stavu vozu a prostředí. Pohybové senzory, senzory náklonu, senzory polohy sedadel a senzory na volantu – to vše hraje důležitou roli ve fungování airbagu. Airbag navíc obsahuje také elektronická zařízení, která monitorují a řídí jeho činnost.

Je důležité si uvědomit, že technické vlastnosti airbagů se mohou mezi modely vozidel mírně lišit. Každý výrobce se snaží o dokonalost a vyvíjí vlastní bezpečnostní systémy, včetně airbagů, aby poskytoval maximální ochranu řidičům a cestujícím.

Video:

Autonehoda. Nasazení airbagu. Airbag

Aktivuje se airbag, když není zapnutý bezpečnostní pás?

JAK JEDNODUŠE ZKONTROLOVAT AIRBAG / AIRBAG /