Asistent rozjezdu do kopce je funkce, která výrazně usnadňuje proces rozjezdu vozu ve svahu. Díky tomuto systému se řidič může začít pohybovat nahoru bez použití dalších akcí as minimální námahou. Jak přesně tento systém funguje?

Asistent rozjezdu do kopce se aktivuje, když sešlápnete brzdový pedál. V tomto případě systém na krátkou dobu automaticky zabrzdí. To umožňuje, aby vozidlo zůstalo stát na svahu a zabránilo se jeho sjetí z kopce. Díky tomu se může řidič bezpečně a plynule rozjet nahoru, aniž by se obával, že se vůz uvolní a začne klesat.

Je důležité si uvědomit, že aktivace asistenčního systému pro rozjezd do kopce je automatická a nevyžaduje další zásah řidiče. Funguje i v případě, že řidič omylem uvolní brzdový pedál ve svahu do kopce. Tato funkce výrazně usnadňuje manévrování s vozidlem v městském prostředí a přispívá k bezpečnosti silničního provozu.

Jak funguje systém Hill Start Assist?

Как функционирует система помощи при трогании на подъёме

Jak funguje systém Hill Start Assist?

В чем заключается работа системы помощи при трогании на подъёме?

Asistenční systém rozjezdu do kopce je založen na použití elektronických senzorů a řídicích algoritmů, které dokážou určit, zda se vůz rozjíždí do kopce. Pokud je na zvedací ploše svah, systém automaticky aktivuje zadní parkovací senzory nebo elektronickou brzdu, která zabrání rozjetí vozidla zpět.

Jaké jsou výhody asistenta rozjezdu do kopce?

Какие преимущества дает система помощи при трогании на подъёме?

Asistent rozjezdu do kopce poskytuje řidiči následující výhody:

  1. Pohodlné a plynulé rozjezdy ve svahu bez nutnosti dalších ručních úkonů.
  2. Zabraňuje couvání auta v prudkém kopci.
  3. Snížení rizika kolize s překážkami při rozjezdu ve svahu.
  4. Zvýšená bezpečnost a pohodlí jízdy.

Asistent rozjezdu do kopce poskytuje řidiči jistější a uvolněnější rozjezd v kopcích, zejména při parkování na strmých ulicích nebo svažujících se silnicích.

Je důležité si uvědomit, že asistenční systém pro rozjezd do kopce není nezávislým mechanismem, ale pouze doplňkovou funkcí moderních automobilů, která vyžaduje aktivaci a určitou konfiguraci řidičem.

Jak funguje systém asistenta rozjezdu do kopce

Принцип работы системы помощи при трогании на подъёме

Princip činnosti systému asistenta rozjezdu do kopce je následující. Když detekuje, že se vozidlo nachází ve svahu, systém automaticky udrží vozidlo na místě, a to i po uvolnění brzdového pedálu. Toho je dosaženo aktivací brzd na krátkou dobu, dokud řidič nesešlápne plynový pedál. Asistent rozjezdu do kopce tak zajišťuje hladký rozjezd bez couvání.

ČTĚTE VÍCE
Kolik stojí výměna nárazníku? Zjistěte si cenu služeb v různých autoservisech

Systém využívá senzory, které detekují úhel náklonu vozidla a přenášejí tyto informace do počítačového systému vozidla. Počítač analyzuje data a ve správný okamžik použije brzdy, aby zabránil rozjetí vozu. Po rozjezdu v kopci se systém automaticky vypne a řidič řídí auto samostatně.

Výhody asistenčního systému pro rozjezd do kopce jsou zřejmé. Řidič nemusí navíc používat ruční brzdu ani ztrácet další čas hledáním optimální polohy pedálu spojky a plynu pro rozjezd do svahu. Díky tomu je proces jízdy pohodlnější a bezpečnější, zejména pro řidiče s malými zkušenostmi nebo při jízdě na obtížných silnicích.

Je však třeba pamatovat na to, že asistenční systém pro rozjezd do kopce není univerzálním řešením pro všechny situace. Může být omezen na velmi strmých svazích nebo na velmi kluzkých vozovkách. Řidiči proto musí být při rozjezdu do kopce stále opatrní a brát ohled na zvláštnosti stavu vozovky.

Výhody použití asistenta rozjezdu do kopce

Преимущества использования системы помощи при трогании на подъёме

1. Zlepšená schopnost běžeckého lyžování

1. Улучшение проходимости

Asistent rozjezdu do kopce zajišťuje, že vozidlo má dostatečnou trakci ve stoupání. To vám umožní vyhnout se prokluzu kol a výrazně zvýšit ovladatelnost vozidla v obtížných podmínkách.

2. Zvýšená bezpečnost

2. Повышение безопасности

Asistenční systém pro rozjezd do kopce podporuje stabilní a plynulý rozjezd vozidla, což výrazně zvyšuje bezpečnost jízdy. Díky tomu se může řidič soustředit na řízení a nemusí se starat o možnost couvnutí vozu ve stoupání.

Je důležité si uvědomit, že použití asistenta rozjezdu do kopce je vyžadováno u vozidel s manuálním i automatickým ovládáním.

Hill Start Assist je proto nepostradatelnou technologií pro zajištění bezpečnosti a pohodlí při jízdě v kopcovitých úsecích silnice.

Jak správně používat asistent rozjezdu do kopce

Как правильно использовать систему помощи при трогании на подъёме

Chcete-li používat systém Hill Start Assist, dodržujte prosím následující doporučení:

  1. Před jízdou ve svahu aktivujte asistenční systém. K tomu obvykle slouží speciální tlačítko nebo spínač, který je potřeba stisknout nebo přesunout do požadované polohy.
  2. Při jízdě do kopce mějte nohu na brzdě. Neuvolňujte brzdový pedál, dokud se vozidlo zcela nerozjede.
  3. Plynule a postupně uvolňujte spojku a postupně nabírejte otáčky motoru. Asistenční systém bude automaticky sledovat a udržovat optimální úroveň točivého momentu motoru, což pomůže vyhnout se zvednutí a zastavení ve svahu.
  4. V případě potřeby dodatečně zabrzděte, abyste vůz udrželi ve svahu. To může být nutné například při pohybu za ztížených podmínek viditelnosti nebo na kluzkém povrchu.
  5. Pamatujte, že asistent rozjezdu do kopce je určen k použití pouze při rozjezdu do kopce. Po dosažení stabilní rychlosti jízdy se automaticky vypne a již neovlivňuje proces jízdy.
ČTĚTE VÍCE
Efektivní způsoby, jak zvýšit oktanové číslo benzínu doma bez rizika pro motor

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám pomůže s jistotou a pohodlněji sjet ze silnice a také předejdete možným problémům a nouzovým situacím na silnici.

Video:

Jak funguje systém proti zpětnému rázu na Ladě Xrey?

Asistenční systém pro sjíždění z kopce na KIA SPORTAGE4

Systém podpory rozjezdu do kopce Renault Kaptur HSA