Galvanizace karoserie je důležitý proces, který ji pomáhá chránit před korozí a výrazně prodlužuje její životnost. Pozinkovaná karoserie je odolnější vůči okolním vlivům, jako je déšť, sníh, posypová sůl a další agresivní faktory.

Přestože se proces zinkování obvykle provádí ve specializovaných továrnách, lze jej díky dostupným materiálům a nástrojům provádět i doma. Galvanizace karoserie doma vyžaduje určité znalosti a určité úsilí, ale při dodržování správné technologie můžete dosáhnout vynikajícího výsledku.

V tomto článku se podíváme na podrobné kroky pro pozinkování karoserie auta doma. Dozvíte se o hlavních fázích procesu, potřebných materiálech a nástrojích a také získáte užitečné tipy a doporučení od profesionálů.

Jak galvanizovat karoserii auta doma

1. Příprava povrchu těla

  • Očistěte karoserii vozu od nečistot, prachu a rzi. K odstranění nečistot použijte kartáč a vodu, k odstranění rzi brusný papír nebo ocelový kartáč. V případě potřeby lze k odstranění starého nátěru a oxidu použít chemikálie.
  • Povrch těla důkladně opláchněte a nechte oschnout. Ujistěte se, že je povrch čistý a bez zbytků čištění.

2. Potažení těla speciální směsí

  • Kupte si speciální složení pro galvanizaci karoserie automobilu. Toto složení lze nalézt v automobilových obchodech nebo objednat online.
  • Podle pokynů na obalu naneste kompozici na povrch těla pomocí štětce nebo válečku. Dbejte na to, abyste nátěr nanášeli rovnoměrně a bez přebytků.
  • Nechte nátěr zaschnout a vytvrdit podle návodu na obalu. Tento proces obvykle trvá několik dní.

Při použití galvanizační směsi buďte opatrní a dodržujte pokyny výrobce. Nezapomeňte, že výsledek práce může záviset na kvalitě a správné aplikaci kompozice.

Galvanizace karoserie auta doma může být poměrně složitý a časově náročný postup, takže pokud máte příležitost, je lepší se obrátit na specialisty. Pokud není proces zinkování proveden správně, může dojít k poškození karoserie vozidla nebo nesprávné funkci povlaku.

Galvanizace karoserie pomůže prodloužit její životnost a zachovat její vzhled. Správně provedená galvanizace ochrání karoserii před rzí a poškozením, což zase může výrazně zvýšit hodnotu vozu při následném prodeji.

Výběr materiálů pro zinkování karoserie

Выбор материалов для оцинковки кузова

1. Pozinkovaný nátěr

1. Оцинковочная краска

Jednou z nejoblíbenějších možností je použití pozinkované barvy. Obsahuje částice zinku, které po nanesení na povrch karoserie poskytují spolehlivou ochranu proti korozi. Pozinkovaná barva má vysokou přilnavost ke kovu a dobře odolává vnějším vlivům.

ČTĚTE VÍCE
Vyberte si správné palivo - 92 nebo 95? Zjistěte, který z nich je lepší vyplnit!

2. Galvanizační pasta

Další možností je použití galvanizační pasty. Jedná se o speciální směs organických a anorganických látek obohacenou o zinek. Pasta se nanáší na povrch karoserie a vytváří odolný ochranný film, který zabraňuje korozi. Galvanizační pasta má dobrou přilnavost a poskytuje dlouhotrvající ochranu vozidla.

Při výběru materiálů pro zinkování korpusu byste měli vzít v úvahu také jejich cenu a dostupnost. Pozinkovaná barva a pasta mají různé ceny a mohou se lišit ve způsobu aplikace. Také stojí za to věnovat pozornost recenzím a doporučením výrobců, abyste si vybrali nejvhodnější možnost pro vaše auto.

Je důležité si uvědomit, že galvanizace karoserie auta doma vyžaduje určité dovednosti a znalosti. Pokud si tedy nejste jisti svými schopnostmi, doporučuje se kontaktovat specialisty, kteří dokážou práci provést profesionálně a efektivně.

Příprava karoserie pro zinkování

Než začnete galvanizovat karoserii, musíte provést několik fází přípravy. Tím dosáhnete lepších výsledků a zajistíte trvanlivost nátěru.

  1. Čištění starých nátěrů a rzi: Nejprve musíte odstranit starý nátěr, protože nový nátěr bude aplikován na exponovaný kovový povrch. K odstranění barvy a rzi můžete použít mechanické metody, jako je bruska nebo brusný papír, a také chemikálie, jako jsou rozpouštědla nebo speciální odstraňovače barev.
  2. Oprava poškození: Po vyčištění povrchu těla je třeba zkontrolovat, zda není zdeformovaný nebo promáčknutý. Pokud je takové poškození zjištěno, mělo by být opraveno pomocí kladiva a speciálních nástrojů na opravu karoserie.
  3. Broušení: Po vyrovnání poškození je nutné povrch obrousit. Broušení pomůže vyhladit nedokonalosti a odstranit zbytky starého nátěru. K tomu můžete použít brusku a speciální brusný papír různé zrnitosti.
  4. Čištění od mastnoty a prachu: Před nanesením galvanizačního nátěru musí být povrch karoserie zcela zbaven mastnoty, oleje a prachu. To lze provést pomocí speciálních prostředků na čištění kovů, jakož i rozpouštědel a produktů obsahujících alkohol.
  5. Přestrojení: Při zinkování karoserie je nutné chránit před nátěrem ty prvky, které by neměly být pozinkovány, například světlomety, skla, plastové díly a díly interiéru. K tomu můžete použít speciální maskovací pásku a film.

Správná příprava karoserie před galvanizací vám umožní dosáhnout vysoce kvalitního nátěru a chránit jej před korozí po dlouhou dobu.

ČTĚTE VÍCE
Jak určit polohu prvního spalovacího válce motoru

Proces galvanizace karoserie automobilu

Příprava těla

Před zahájením procesu galvanizace by měla být karoserie pečlivě připravena. Nejprve je potřeba z povrchu karoserie odstranit všechny staré vrstvy laku a rzi. K tomu můžete použít brusný brusný papír nebo ocelový kartáč. Poté je nutné povrch otřít rozpouštědlem, aby se odstranily zbytky barvy a mastnoty.

Nanesení ochranné vrstvy

Po přípravě povrchu těla je nutné nanést vrstvu ochranného materiálu s obsahem zinku. Nejběžnější metodou je použití speciální kompozice na bázi zinku, která se nanáší na kovový povrch těla.

K aplikaci této kompozice můžete použít štětec nebo speciální zařízení. Je důležité rovnoměrně pokrýt celý povrch těla, aby vznikla odolná a jednolitá vrstva ochranného materiálu.

Vytvrzování a konečná úprava

Po nanesení vrstvy ochranného materiálu je třeba karoserii nechat nějakou dobu vytvrdnout. Během tohoto období dochází k chemické reakci, díky které se ochranná vrstva zinku stává trvanlivou a odolnou vůči agresivním vlivům.

Po úplném vytvrzení zinkové vrstvy lze karoserii ošetřit speciální dokončovací hmotou. Toto složení dodává ošetřenému povrchu těla lesk a dodatečnou ochranu před poškozením.

Nyní má váš vůz silnou a odolnou ochrannou vrstvu zinku, která mu zajistí dlouhou životnost a zachová atraktivní vzhled.

Video:

Zinkování za studena tekutým zinkem (zinkový základní nátěr, zinková barva, zinkový povlak)

žárové zinkování

Svépomocné zinkování automobilu