Nejdůležitějším prvkem automobilu je jeho motor, který zpravidla běží nepřetržitě po mnoho let. Občas se však stane, že selže a řidič musí čelit nepříjemné situaci. Ale jak můžete pochopit, co se přesně stalo s motorem a jak vážný je problém? V tomto článku se podíváme na hlavní příznaky, které naznačují poruchu motoru automobilu.

Za prvé, jedním z prvních příznaků problémů s motorem může být problém se startováním vozu. Pokud si všimnete, že vaše auto nenastartuje napoprvé nebo uslyšíte podivné zvuky, může to znamenat problémy s motorem. Navíc, pokud cítíte hořící olej nebo petrolej, může to být známka toho, že motor je vadný.

Za druhé, mrtvý motor se může projevit výskytem různých zvuků nebo zvuků broušení. Pokud uslyšíte klepání, praskání nebo zvonění, které jste dosud neslyšeli, může to být varovný signál problému. Kromě toho může motor během provozu hučet nebo vibrovat.

Za třetí, můžete zaznamenat zvýšenou spotřebu paliva. Pokud vaše auto dříve jelo na jednu nádrž dále, ale nyní musíte tankovat častěji, mohlo by to znamenat problémy s motorem. Navíc u vozu s vadným motorem mohou nastat problémy s akcelerací nebo zvýšené emise výfukových plynů.

Jak poznáte, že je motor přehřátý?

Как определить, что двигатель перегрелся?

Zde jsou některé známky přehřátí motoru:

1. Vysoká teplota chladicí kapaliny Pokud palubní deska vašeho vozu ukazuje vysokou teplotu chladicí kapaliny nebo se rozsvítí kontrolka přehřátí motoru, je to jasná známka přehřátí. Okamžitě zastavte vozidlo a před pokračováním v jízdě nechte motor vychladnout.
2. Zvýšená teplota digestoře Pokud se dotknete horní části kapoty a ta je velmi horká, znamená to, že se motor přehřívá. Při kontrole buďte opatrní, abyste se nepopálili.
3. Zvýšená teplota výfukových plynů Pokud z výfukového systému vašeho vozidla vychází horká pára, může to být známkou přehřívání motoru. Věnujte pozornost barvě a vůni výfukových plynů.
4. Konstantní prokluz kola Přehřátí motoru může vést ke ztrátě výkonu a nedostatečnému pohonu kol. Pokud si všimnete, že se kola protáčí i při lehkém sešlápnutí plynového pedálu, může to být způsobeno přehříváním motoru.
ČTĚTE VÍCE
Efektivní metody připevnění koberce ke stropu automobilu - odolné a spolehlivé metody

Pokud zaznamenáte jeden nebo více z těchto příznaků, okamžitě zastavte a nechte motor vychladnout. Poté zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny v expanzní nádrži. Pokud je pod normálem, přidejte tekutiny. Pokud přehřívání pokračuje nebo si všimnete jiných problémů, nechte motor diagnostikovat a opravit kvalifikovaným automechanikem.

Známky problémů s výkonem motoru

Признаки проблем с питанием двигателя

Problémy s výkonem motoru se mohou projevovat různými způsoby. Pokud motor nedostává dostatek energie, může se porouchat nebo selhat. Níže jsou uvedeny některé příznaky problémů s výkonem motoru:

1. Potíže se startováním motoru: Pokud se motor obtížně startuje nebo vůbec nenastartuje, může to znamenat problém s napájením. Nedostatečná nebo nesprávná výživa může ztížit startování motoru.

2. Nestabilní chod motoru: Pokud motor běží nerovnoměrně nebo nepravidelně, může to být důsledek problému s napájením. Nesprávná výživa může způsobit kolísání otáček, nerovnoměrné spalování paliva nebo jiné problémy motoru.

3. Ztráta napájení: Pokud motor ztratí výkon nebo nedosáhne požadovaných otáček, může to znamenat problém s výkonem. Nedostatečné napájení může mít za následek ztrátu výkonu a účinnosti motoru.

4. Indikátor „Check Engine“ se rozsvítí: Pokud se na palubní desce vašeho auta rozsvítí kontrolka Check Engine, může to znamenat problém s výkonem motoru. Nejčastěji je tento problém spojen se snímači výkonu nebo systémem vstřikování paliva.

5. Nestabilní provoz při nečinnosti: Pokud motor běží na volnoběh, hrubý nebo cuká, může to být příznakem problémů s napájením. Je nutné zkontrolovat systém přívodu paliva a snímače výkonu.

Pokud zaznamenáte jeden nebo více z výše uvedených příznaků, doporučujeme vám kontaktovat technika nebo autorizované servisní středisko, aby diagnostikovali a opravili problém s výkonem motoru.

Jaké zvuky může vydávat vadný motor?

Problémy s motorem mohou být indikovány různými zvuky, které mohou pomoci určit příčinu problému. Níže jsou uvedeny hlavní zvuky, které může vadný motor vydávat:

1. řinčení nebo klepání

Pokud motor vydává trvalé klepání nebo klepání, může to znamenat problémy se zdvihy, ventily nebo ojnicemi. Je možné, že jeden z těchto prvků nefunguje správně nebo je opotřebovaný či rozbitý.

2. Přerušení chodu motoru

ČTĚTE VÍCE
Mazání šroubů kol – nutnost, výhoda nebo starost navíc?

Pokud motor začne běžet nerovnoměrně nebo vynechávat zdvihy, je to obvykle doprovázeno škubáním nebo ztrátou výkonu. To může být způsobeno problémy se systémem zapalování, sacím systémem nebo napájecím systémem.

3. Hluk výfuku

Nefunkční výfukový systém může mít za následek různé zvuky, jako je syčení nebo praskání. To může být způsobeno zlomeným tlumičem nebo ztrátou těsnosti systému.

4. Hluk z hnacího řemenu

Opotřebované nebo napnuté hnací řemeny mohou vytvářet zvuky, které mohou znít jako pískání nebo skřípání. To může být způsobeno přetrženým řemenem nebo potřebou seřízení.

5. Pískání nebo pískání

Pokud motor píská nebo píská, může to být způsobeno únikem vzduchu, prasklými hadicemi nebo vadným turbodmychadlem (pokud je vozidlo vybaveno turbem).

Je důležité si uvědomit, že zvuky motoru se mohou měnit a ze zvuku je stěží možné s úplnou jistotou pochopit příčinu poruchy. Pokud se objeví podezřelé zvuky, doporučuje se kontaktovat specialisty pro diagnostiku a opravu.

Kdy byste měli kontaktovat odborníka?

Когда следует обратиться к специалисту?

Pokud máte vážné problémy s motorem a všimnete si následujících příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka:

  • Zvuky a klepání – Pokud motor vydává neobvyklé zvuky, jako je klepání, skřípání nebo hlasité zvuky, může to být známkou vážného problému.
  • Ztráta energie – Pokud váš vůz výrazně hůře reaguje na plynový pedál a ztrácí rychlost, může to znamenat problémy s motorem.
  • Obtížné startování – Pokud musíte opakovaně otočit klíčkem zapalování nebo použít startér k nastartování vozu, může to být příznakem problému s motorem.
  • Neustálé poruchy – pokud se neustále setkáváte s poruchami a poruchami motoru, a to i po jejich opravě, je to jasný důvod, proč kontaktovat odborníka.
  • Zvýšená spotřeba paliva – pokud vaše auto začne „žrát“ více paliva než obvykle, může to být důsledek problémů s motorem.
  • Velmi silný kouř z výfukového systému – Pokud z výfukového systému vašeho vozu vychází černý, bílý nebo hustý modrý kouř, znamená to vážné problémy s motorem.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, doporučujeme, abyste se obrátili na odborníka, jako je automechanik nebo autoservis, aby zjistili a opravili problémy s motorem.

ČTĚTE VÍCE
Jednoduchý průvodce zjištěním stavu vašeho vozu – jak zjistit, zda je funkční nebo potřebuje opravu

Neměli byste se pokoušet o svépomocné opravy, pokud nemáte odpovídající znalosti a zkušenosti, protože to může mít za následek další poškození a zvýšené náklady na opravy.

Video:

Nespustí se. Je motor zaseknutý?

Jak pochopit, kdy provést generální opravu motoru, znamená to, že je čas provést generální opravu

Jak byste měli „usmažit“ auto, abyste zachránili motor před usazeninami?