Při práci na automobilu nebo jiném zařízení se spalovacím motorem je často nutné použít plechovky paliva. Není však vždy možné přesně určit, co je uvnitř kanystru – benzín nebo nafta. To je zvláště důležité vědět při doplňování paliva do zařízení, protože motorová nafta se používá v dieselových motorech a benzín se používá v benzínových motorech.

Existuje několik jednoduchých a účinných metod, které vám pomohou rychle určit typ paliva v kanystru. Pamatujte, že nesprávná volba paliva může vést k vážnému poškození motoru a značným finančním ztrátám.

První metodou je vizuální kontrola samotného paliva. Benzín je lehká a průhledná látka, motorová nafta je tmavší a má nepochopitelný odstín, často hustší a kalnější. Rozlišení paliva podle oka však může být obtížné, takže existují spolehlivější metody stanovení.

Jak poznat benzín a naftu v kanystru?

Barva

Цвет

Jedním z hlavních znaků, který pomáhá rozpoznat benzín a naftu, je jejich barva. Benzín je obvykle světle žlutý nebo bezbarvý, zatímco motorová nafta má tmavší žlutou nebo jantarovou barvu.

Zápas

Dalším rozlišovacím znakem je vůně. Benzín má silný zápach, podobný ředidlu nebo rozpouštědlu, zatímco motorová nafta má jemnější a méně agresivní zápach.

Je důležité si uvědomit, že vizuální a pachové testování nejsou zcela přesné nebo definitivní metody. Abyste si byli zcela jisti obsahem kanystru, doporučujeme se podívat na označení nebo nápisy na samotném kanystru.

Vzhled kapaliny

Určení typu kapaliny (benzín nebo motorová nafta) podle vzhledu může být poměrně obtížné, zvláště pokud v této věci nejsou žádné zkušenosti. Existuje však několik znaků, které vám mohou pomoci odhadnout.

Barva

První věc, kterou byste měli věnovat pozornost, je barva kapaliny. Benzín má obvykle světle žlutou nebo čirou barvu. Motorová nafta má sytější žlutou nebo oranžovou barvu.

průhlednost

Pokud vidíte skrz kapalinu, plechovka může obsahovat benzín. Motorová nafta má tendenci být zakalená a může být špatně vidět.

Je však třeba poznamenat, že barva a průhlednost se mohou lišit v závislosti na značce benzínu nebo motorové nafty, podmínkách skladování a stáří kapaliny. Proto byste se neměli zcela spoléhat pouze na tato znamení.

ČTĚTE VÍCE
Nejlepší způsoby, jak zlepšit výkon posilovače řízení vašeho vozu

Pokud máte stále pochybnosti, je lepší neriskovat a kontaktovat profesionály, kteří dokážou přesně určit typ kapaliny a poskytnout potřebné rady.

Zápas

Nafta má naopak těžší, mastnější zápach, který lze označit za mastnější nebo naftový. Může být méně intenzivní než vůně benzínu.

Pokud zaznamenáte silný, štiplavý zápach, pravděpodobně máte co do činění s benzínem. Pokud je zápach těžší a mastnější, jedná se s největší pravděpodobností o motorovou naftu.

Je důležité mít na paměti:

Zápach může být nebezpečný, proto byste jej neměli vdechovat příliš zhluboka nebo jej zadržovat déle než určitou dobu. Pokud zaznamenáte zvyšující se zápach plynu nebo kapaliny, okamžitě vyvětrejte místnost a vyhledejte odbornou pomoc.

Tekutá barva

Цвет жидкости

Pokud máte pochybnosti o barvě kapaliny, doporučuji podívat se na oblohu nebo jinou světlou hladinu přes kanystr. Benzín bude mít světle žlutý odlesk, zatímco nafta bude mít tmavý odlesk nebo bude zcela neprůhledná.

Abyste si byli jisti, že kapalinu identifikujete podle barvy, můžete ji porovnat se vzorkem benzinu nebo motorové nafty doma nebo pomocí jiných srovnávacích metod. To vám umožní přesněji stanovit rozdíl mezi barevnými odstíny benzínu a motorové nafty, zejména pokud je barva kapaliny v šedé zóně.

Video:

Nafta místo benzínu / Benzín místo nafty – co dělat??

Odborníci řekli, jak dlouho můžete skladovat benzín v nádrži a kanystru

Proč se do motorové nafty přidává benzín?