Nouzová situace, kdy se auto náhle zastaví kvůli vybité baterii, se může stát každému řidiči. Ani panika, ani volání odtahové služby však nejsou jediným řešením problému. Se znalostí několika jednoduchých technik můžete nezávisle oživit své auto a pokračovat v cestě.

Prvním a nejjednodušším řešením je zkusit nastartovat auto pomocí drátů pro nabíjení baterie z jiného auta nebo ze stejnosměrného zdroje. K tomu budete potřebovat dva kabely, z nichž jeden by měl být červený (plus) a druhý černý (mínus). Charakteristickým rysem kladného kabelu je, že jeho konec obvykle končí červenou trubičkou nebo ochranným uzávěrem. Pracovní plochy kabelových svorek bývají opatřeny plastovými nebo pryžovými ochrannými krytkami. Pokud je váš vůz vybaven elektronickými systémy, doporučuje se zakoupit sadu kabelů s filtrem (zabrání se tím rušení, ke kterému může během připojení dojít).

Správné připojení vodičů je důležitým bodem, který je třeba vzít v úvahu. Před připojením nezapomeňte, že kladný pól baterie je připojen ke kladnému pólu baterie dárcovského vozu a k černému kabelu a záporný pól baterie vašeho vozu je připojen k zápornému pólu baterie dárcovského vozu a na černý kabel. Poté nastartujte motor dárcovského vozu a nechte jej běžet 3–5 minut, aby se baterie vašeho vozu plně nabila.

Co dělat, když je autobaterie vybitá a jak vrátit auto do funkčního stavu

Что делать, если сел аккумулятор машины и как вернуть машину в рабочее состояние

Situace, kdy je autobaterie vybitá, může nastat v tu nejméně vhodnou chvíli. Nicméně nezoufejte! Ve většině případů můžete svůj stroj uvést zpět do provozuschopného stavu podle jednoduchých pokynů.

Zde je několik kroků, které vám mohou pomoci nastartovat auto:

1. Připravte se na proceduru

Ujistěte se, že máte nástroje potřebné k práci na baterii vašeho auta. Obvykle budete potřebovat: kabely pro připojení, baterii o stejném výkonu pro nabíjení, rukavice a brýle na ochranu rukou a očí.

2. Najděte správné vozidlo

Pokud se baterie vybije, budete muset k jejímu nabití použít jiné vozidlo. Můžete požádat o pomoc sousedy nebo přátele, kteří mají auto s funkční baterií.

3. Připravte auta

Auto vedle vás, které vám pomůže dobít baterii, by mělo zaparkovat vedle vás. Ujistěte se, že jsou oba motory vypnuté a ruční brzda zatažená na obou autech.

ČTĚTE VÍCE
Vše, co potřebujete vědět o procesu zkoušky D

4. Připojte kabely

Připojte jeden konec kabelu ke kladnému pólu vybité autobaterie a druhý konec ke kladnému pólu plně nabité autobaterie. Poté připojte záporné póly – záporný pól k vybité baterii vašeho auta a záporný pól k pracovní baterii.

5. Nastartujte auto

Nastartujte motor vozidla s funkční baterií a nechte jej několik minut běžet. Poté zkuste nastartovat auto s vybitou baterií. Pokud je vše provedeno správně, motor by měl nastartovat.

6. Odstraňte kabely

Jakmile je auto v provozu, baterie je nabitá a běží hladce, opatrně odpojte kabely. Nejprve odpojte záporný pól od vybité baterie a poté záporný pól od pracovní. Poté odpojte kladný pól od pracovní baterie a nakonec kladný pól od vybité baterie.

7. Projeďte se

Abyste se ujistili, že je baterie plně nabitá a vaše auto funguje, ujeďte s ním několik kilometrů. To také pomůže baterii znovu získat plnou kapacitu.

Nabíjení autobaterie sami není obtížný úkol, ale pokud máte nějaké pochybnosti nebo problémy, je lepší vyhledat pomoc odborníka nebo servisního střediska. Nezapomeňte pravidelně nabíjet baterie a udržovat své auto v chodu.

Základní způsoby, jak nastartovat auto s vybitou baterií

Основные способы запуска автомобиля с разряженным аккумулятором

Situace, kdy je autobaterie vybitá, se může stát každému řidiči. Ale nepropadejte panice, protože existuje několik způsobů, jak nastartovat auto bez pomoci odtahového vozu:

1. Propojovací kabely pro startování (startování s jiným vozidlem)

K tomu budete potřebovat kvalitní vodiče s napětím 12 V. Správně byste měli vodiče připojit k vybité baterii a baterii nabitého auta. Pak byste měli požádat majitele druhého vozu, aby jej nastartoval a připojil vodiče. Po nastartování motoru vybitého vozu odpojte kabely v opačném pořadí.

2. Použití náhradní baterie

Pokud máte náhradní baterii, můžete ji použít k nastartování vozu. Stačí jej připojit k vybité baterii, zkontrolovat, zda jsou kabely správně připojeny, a nechat někoho nastartovat auto. Po nastartování motoru mrtvého auta můžete odpojit náhradní baterii.

3. Aplikace automatického startu (startér)

Skokové propojky jsou přenosná zařízení, která se používají ke startování vozidel s vybitou baterií. Fungují z vestavěné baterie, která je připojena k vybité baterii vozu. Poté můžete zkusit nastartovat auto. Startéry jsou skladné a lze je snadno uložit do kufru auta.

ČTĚTE VÍCE
Jaká je hmotnost stohu?

Ať už zvolíte jakýkoli způsob spouštění, pamatujte na bezpečnost. Při práci s autobaterií byste měli dodržovat pokyny výrobce a být opatrní. Pokud máte nějaké pochybnosti nebo problémy, je lepší kontaktovat odborníky o pomoc.

Co dělat, když se nemůžete připojit k jinému autu

Что делать, если нет возможности подключиться к другому автомобилю

Když je vaše baterie vybitá a jste uvízli mimo jiné vozy, existuje několik možností, které vám mohou pomoci nastartovat vaše auto. Tady jsou některé z nich:

Použijte přenosnou nabíječku

Используйте портативное зарядное устройство

Pokud máte přenosnou nabíječku, můžete ji připojit k baterii vašeho auta a zkusit ji nastartovat. Přenosné nabíječky mají obvykle dostatečný výkon, aby dodaly dostatečný startovací proud k aktivaci motoru.

Použijte náhradní baterii

Воспользуйтесь запасным аккумулятором

Pokud máte náhradní baterii, můžete vyměnit zcela vybitou baterii za novou a nastartovat auto. Poté, po nastartování, můžete starou baterii nabít pomocí autonabíječky nebo zajet do nejbližšího autoservisu a nabít ji.

Poznámka: Ujistěte se, že jste správně připojili a odpojili baterie podle pokynů v návodu k obsluze vašeho vozidla.

Požádat o pomoc

Обратитесь за помощью

Pokud nemáte přenosnou nabíječku, náhradní baterii a nemáte možnost se připojit k jinému autu, můžete požádat o pomoc ostatní. Pokud jste na parkovišti nebo poblíž silnice, někdo vám může poskytnout nabíječku nebo vám pomoci nastartovat auto pomocí speciálních kabelů.

Můžete také zavolat odtahovou službu nebo pohotovostní službu, která může poslat profesionály, aby připojili baterii k vašemu vozu a uvedli jej do provozu.

Je důležité si pamatovat, že u kterékoli z těchto metod je třeba dávat pozor, aby nedošlo k náhodnému poškození vašeho vozidla. Pokud nemáte zkušenosti se spouštěním stroje pomocí externího zdroje energie, je lepší vyhledat pomoc od profesionálů.

Video:

Jak nastartovat auto, když je vybitá baterie Jak nastartovat auto v chladném počasí – JUMP STARTER s Aliexpress

Jak správně nastartovat motor v chladném počasí?

startér se netočí, klíček zapalování, baterie je vybitá, jak startovat, startér VAZ