Převodovka je jednou z nejdůležitějších součástí automobilu. Je zodpovědný za přenos točivého momentu z motoru na kola, což vozu umožňuje zrychlovat a měnit rychlost. Převodovky existují v různých typech a umístěních a jednou zajímavou možností je převodovka na volantu.

Převodovka na volantu, známá také jako převodovka na volantu, je vzácné a neobvyklé řešení. Místo tradičního umístění řadicí páky na podlaze vozu je v tomto případě řadicí páka umístěna na volantu. Řidič tak může rychle a pohodlně řadit, aniž by musel sundat ruce z volantu.

Tento typ převodovky může být užitečný zejména v závodních vozech, kde rychlost a přesnost řazení jsou kritickými parametry. Převodovka na volantu umožňuje řidiči ovládat převodovku efektivněji, dává mu větší kontrolu nad vozidlem a zlepšuje jeho dynamický výkon.

Převodovka na volantu: název a funkce

Коробка передач на руле: название и функции

Funkce převodovky na volantu jsou následující:

1. Řazení:

Pomocí převodovky na volantu může řidič zvolit požadovaný rychlostní stupeň pro jízdu. To je zvláště výhodné při přepínání z neutrálu na první rychlostní stupeň nebo při předjíždění a zrychlovacích manévrech.

2. Ovládání pedálu převodovky:

Na převodovce jsou pedály na volantu, kterými může řidič ovládat rychlostní stupně. Obvykle se jedná o plynový pedál (pro zvýšení rychlosti) a brzdový pedál (pro snížení rychlosti).

3. Držení řízení:

Převodovka umístěná na řídítkách umožňuje řidiči držet volant za jízdy oběma rukama, aniž by musel sundávat jednu ruku, aby přeřazoval na tradiční převodovce. To poskytuje další bezpečnost a zlepšuje ovladatelnost vozidla.

Použití převodovky na volantu je v moderních autech stále oblíbenější, zejména u sportovních a prémiových modelů. Poskytuje řidiči pohodlí a bezpečnost a také zvyšuje jízdní komfort.

Co je převodovka na volantu

Převodovka na volantu má obvykle několik poloh, které odpovídají různým převodovým poměrům. Řidič mezi nimi může přepínat pomocí páčky nebo tlačítek umístěných přímo na volantu.

Tento typ převodovky má několik výhod. V první řadě umožňuje řidiči soustředit se na řízení vozu a řadit rychlostní stupně, aniž by byl rozptylován od vozovky. Umístění převodovky na volantu navíc usnadňuje řazení při velkém zatížení nebo extrémních situacích.

Je však třeba poznamenat, že převodovky na volantu nejsou standardní výbavou automobilů a používají se především u špičkových sportovních a luxusních vozů. U většiny běžných automobilů je převodovka umístěna na podlaze poblíž sloupku řízení.

ČTĚTE VÍCE
Kolik stojí instalace autonomního topení Webasto a proč je mezi majiteli automobilů stále oblíbenější?

Typy převodovek na volantu

Elektronická převodovka na volantu

Электронная коробка передач на руле

Elektronická převodovka na volantu je nejmodernější a nejběžnější typ. Je vybaven elektronickými senzory a akčními členy, které automaticky mění rychlostní stupně v závislosti na stavu vozovky a stylu jízdy. To umožňuje řidiči soustředit se na řízení a zvyšuje úroveň komfortu při jízdě.

Manuální převodovka na volantu

Manuální převodovka na volantu je vzácnější typ a obvykle se vyskytuje u sportovních nebo výkonných vozů. K řazení využívá mechanické mechanismy a vyžaduje aktivnější účast řidiče. Charakteristickým znakem manuální převodovky na volantu je přítomnost pneumatického nebo hydraulického posilovače, který snižuje námahu potřebnou k přeřazení.

Jak funguje převodovka na volantu?

Как работает коробка передач на руле

Hlavní funkcí převodovky na volantu je změna převodového poměru mezi motorem a koly. Řidič může zvolit převodový stupeň, který umožní motoru pracovat v optimálním rozsahu otáček a využít maximální výkon. Převodovka umístěná na volantu také umožňuje zvolit zpátečku pro jízdu vzad.

Výhody převodovky na volantu:

1. Snadné ovládání: Převodovka na volantu umožňuje řidiči měnit rychlostní stupně, aniž by musel pustit volant. To zlepšuje pohodlí a bezpečnost jízdy.

2. Úspora místa: Montáž převodovky na volant umožňuje zmenšit středovou konzolu vozu a uvolnit místo pro další prvky.

3. Moderní a stylový design: Převodovka na volantu dodává vozu moderní vzhled a umožňuje mu vyniknout mezi ostatními modely.

Závěr

Заключение

Převodovka na volantu je inovativním prvkem automobilové techniky, který zvyšuje pohodlí a bezpečnost jízdy a zároveň dodává vozu moderní stylový design. Umožňuje řidiči snadno řadit rychlostní stupně a efektivně využívat výkon motoru.

Video:

Jak začít řídit automatickou převodovku. Jak začít řídit automatickou převodovku

Automatická převodovka režimu S

Forza Horizon 4, na BMW M3 1997, (volant Thrustmaster T300 + řadicí převodovka Logitech)