Ventily motoru jsou důležitou součástí každého auta, která je zodpovědná za regulaci sání a výfuku plynů. Správné nastavení vůle ventilů zajišťuje optimální chod motoru, zlepšuje výkon motoru a prodlužuje životnost motoru.

Vůle ventilu je vzdálenost mezi koncem ventilu a povrchem k němu přiléhajícího dílu (hlava válce nebo tělo ventilu). Správným nastavením vůle nedochází k mechanickému poškození ventilů a částí motoru a také je zajištěno správné sání a odvod plynů.

Jaká by tedy měla být vůle ventilů? Odpověď na tuto otázku závisí na typu motoru a jeho vlastnostech. U většiny moderních automobilů se vůle ventilů pohybuje od 0.1 do 0.3 mm u sacích ventilů a od 0.2 do 0.4 mm u výfukových ventilů. Mějte však na paměti, že tyto hodnoty se mohou u různých typů motorů a výrobců vozidel lišit.

Před nastavením vůle ventilů se doporučuje nahlédnout do uživatelské příručky vašeho vozidla nebo se poradit s kvalifikovaným technikem. V některých případech je lepší svěřit seřizování ventilové vůle profesionálům, aby se předešlo případným problémům a poškození motoru.

Jak velká by měla být vůle ventilů?

Сколько должен быть зазор на клапанах?

Ventilová vůle závisí na typu motoru a jeho konstrukci. Obvykle je to uvedeno v technické dokumentaci k vozu.

U většiny zážehových motorů je vůle 0,15-0,25 mm na sacích ventilech a 0,20-0,30 mm na výfukových ventilech.

U motorů se žhavicím svíčkou je mezera obvykle větší a činí 0,30-0,45 mm.

Pokud je vůle příliš malá, ventil se nemusí úplně uzavřít, což může mít za následek sníženou kompresi a přehřívání ventilů. Pokud je mezera příliš velká, sací potrubí praskne, sníží se komprese a může dojít k nasátí oleje.

Pravidelně kontrolujte a upravujte vůle ventilů podle doporučení výrobce vozidla. To udrží chod motoru v optimálním stavu.

Stanovení ventilové vůle a její důležitosti

Определение зазора на клапанах и его важность

Důležitost správně nastavené vůle je v tom, že ovlivňuje činnost ventilů a kompresi směsi vzduch-palivo. Příliš malá vůle může způsobit úplné zablokování ventilu, což může způsobit vážné poškození motoru. Příliš velká vůle může mít za následek ztrátu komprese a špatnou funkci ventilů, což může také vést k poruše motoru.

Určení správné ventilové vůle vyžaduje znalost parametrů výrobce motoru. Velikost mezery se může lišit v závislosti na typu motoru a jeho vlastnostech. Před úpravou mezery byste se proto měli podívat do uživatelské příručky nebo se poradit s odborníkem.

ČTĚTE VÍCE
Jak odstranit odstín z autoskel bez zbytků lepidla - užitečné tipy a pokyny

Jak správně nastavit vůli ventilů

Как правильно регулировать зазор на клапанах

Krok 1: Příprava na úpravu

Шаг 1: Подготовка к регулировке

Než začnete se seřizováním vůle ventilů, musíte se ujistit, že je motor studený a v dobrém stavu. Předejdete tak možnému zranění a poškození.

K práci potřebujeme následující nástroje:

  • Klíč na seřízení ventilů;
  • Mezera;
  • Schéma ventilové vůle;
  • Průvodce nastavením ventilu (pokud je k dispozici).

Krok 2: Nastavení ventilů

Шаг 2: Настройка клапанов

Proces nastavení ventilu zahrnuje následující kroky:

  1. Nastavení motoru do horní úvrati. To lze provést pomocí speciálních značek na řemenici klikového hřídele a značek na bloku válců. Nastavte řemenici klikového hřídele do polohy, kdy jsou ventily požadovaného válce uzavřeny.
  2. Měření mezery. Na každém ventilu je třeba změřit mezeru pomocí speciálního spároměru. Mezera je uvedena v návodu výrobce nebo ve schématu.
  3. Nastavení vůle. V případě potřeby lze vůli upravit pomocí klíče na seřízení ventilů. Chcete-li mezeru zvětšit, odšroubujte matici, pro zmenšení ji utáhněte.
  4. Opakujte pro další ventily. Opakujte proces pro každý ventil, počítejte s rozdíly ve vůli mezi válci.

Pravidelná kontrola a seřizování vůle ventilů zlepšuje výkon motoru a prodlužuje jeho životnost. Pokud máte pochybnosti nebo potíže s nastavením, je lepší kontaktovat zkušeného odborníka.

Video:

Experiment: chod motoru s velkými ventilovými vůlemi

Регулировка клапанов 160F/168F/170F/178F/188F/190F/200F/HONDA GX 190/200/390

Ventilové vůle. Chyba při nastavování mezer. 152QMI-157QMJ.