Péče o náš vůz není jen pravidelná údržba a smysl pro detail, ale také dostatečná znalost toho, co se nachází pod kapotou. Je velmi důležité správně rozlišovat mezi různými kapalinami a znát jejich funkce. Je obzvláště důležité být schopen rozlišit olej od nemrznoucí směsi, protože jejich výměna stejným způsobem jako nevratné následky může stát mnohem více.

Olej a nemrznoucí směs jsou dvě věci, kterým musíte věnovat zvláštní pozornost. Jsou potřebné pro normální fungování motoru a chladiče, resp. Zatímco obě tyto kapaliny lze nalézt pod kapotou auta, mají různé barvy a konzistence, díky nimž je můžeme odlišit.

Olej má tmavě žlutou nebo hnědou barvu a hustou konzistenci. Je určen k mazání motoru a jeho ochraně před opotřebením. Olej je vystaven tepelnému a mechanickému namáhání, proto se může lišit barvou a konzistencí v závislosti na stupni opotřebení motoru. Olej má obvykle charakteristický zápach, který si lze zapamatovat a použít pro přesnější identifikaci.

Nemrznoucí kapalina, neboli chladící kapalina, jak její název napovídá, slouží k udržení optimální teploty motoru a zabránění jeho přehřívání. Nemrznoucí směs má jasně zelenou, červenou, modrou nebo oranžovou barvu, podobně jako barvy cukroví nebo dětské šťávy. Konzistence nemrznoucí směsi je obvykle tekutá a její vůně může být mírně nasládlá. Je důležité si uvědomit, že nemrznoucí směs je toxická, takže dávejte pozor, aby se nedostala na kůži nebo do očí.

Pokud pod kapotou svého auta najdete kapalinu a nejste si jisti, zda se jedná o olej nebo nemrznoucí kapalinu, je důležité podniknout kroky k identifikaci a rozlišení obou kapalin. Pamatujte, že nesprávné použití oleje nebo nemrznoucí směsi může nepříznivě ovlivnit výkon motoru a vést k vážným problémům. Buďte proto opatrní a věnujte čas tomu, abyste se naučili základy údržby vozu.

Jak určit nemrznoucí olej?

Как определить масло от антифриза?

Určení nemrznoucího oleje může být důležitým problémem při servisu automobilu nebo jiných mechanismů. Správná identifikace oleje a nemrznoucí směsi může pomoci vyřešit problém a předejít vážným škodám.

Existuje několik metod, které vám mohou pomoci určit, zda je přítomná kapalina olej nebo nemrznoucí směs.

ČTĚTE VÍCE
Jak vytvořit elegantní světelnou atmosféru v autosalonu bez drahého vybavení - podrobný návod na samoinstalaci

1. Vzhled: Olej a nemrznoucí směs mají různý vzhled. Olej má obvykle žlutohnědou barvu a hustou konzistenci podobnou máslu. Nemrznoucí směs naproti tomu může být čirá nebo barevná (obvykle zelená, červená nebo modrá) a má řidší konzistenci.

2. Zápach: Olej a nemrznoucí směs mají také různé pachy. Olej má charakteristický dehtový nebo spálený olejový zápach, zatímco nemrznoucí směs může mít nasládlý zápach.

3. Dotyk: Dotkněte se tekutiny a vnímejte její texturu. Olej má hustší konzistenci a pokožku lehce promastí. Nemrznoucí směs má méně hustou texturu a je suchá na dotek.

4. Reakce na papírový ručník: Dalším způsobem, jak zjistit olej nebo nemrznoucí kapalinu, je umístit několik kapek tekutiny na papírový ručník. Pokud se kapky rychle šíří a zanechávají skvrny, pak se nejspíše jedná o olej. Pokud kapky proniknou ručníkem a nezanechají skvrnu, pak je to s největší pravděpodobností nemrznoucí směs.

Je důležité si uvědomit, že v případě pochybností nebo pokud nemáte dostatečné zkušenosti, je lepší kontaktovat odborníka nebo zkontrolovat pomocí speciálního zařízení, abyste si byli jisti stanovením kapaliny.

Základní principy definice

1. Barva a průhlednost

Olej a nemrznoucí směs mají obvykle různé barvy a čirost. Olej má často nažloutlý nebo hnědý odstín, i když lze nalézt i jiné barvy. Může být také neprůhledný nebo mírně zakalený, zejména při vysokých teplotách. Nemrznoucí kapalina má naopak obvykle jasnou barvu – například červenou, modrou, zelenou nebo oranžovou – a je také čirá.

2. Konzistence a textura

2. Консистенция и текстура

Olej a nemrznoucí směs se liší konzistencí a texturou. Olej má mastnou, hladkou texturu a je často viskóznější a hustší než nemrznoucí směs. Na druhou stranu nemrznoucí směs má obvykle konzistenci podobnou vodě a tenčí texturu.

3. Čich

3. Запах

Olej a nemrznoucí směs mají charakteristický zápach. Olej má obvykle charakteristický spálený olej nebo chemický zápach, který lze zjistit při čichání v blízkosti otevřené olejové nádrže nebo motorového prostoru. Nemrznoucí směs má specifickou sladkou vůni, trochu jako vůně sladké tekutiny nebo sirupu.

Olej a nemrznoucí směs si můžete určit sami, ale pro přesné určení se vždy doporučuje obrátit se na odborníky nebo použít speciální testy a nástroje.

ČTĚTE VÍCE
Proč kontakty baterie oxidují a jak se tomu vyhnout

Chemické rozdíly

Hlavním chemickým rozdílem mezi olejem a nemrznoucí směsí je jejich složení a funkce. Olej je směsí organických molekul jako jsou uhlovodíky a slouží k mazání motoru a snížení tření mezi jeho částmi. Nemrznoucí směs se naproti tomu skládá ze speciálně upravených chemických sloučenin, které zabraňují zamrznutí a přehřátí motoru.

Olej: Olej má vysokou viskozitu a vytváří na povrchu motoru film, který snižuje tření a opotřebení.

Nemrznoucí směs: Nemrznoucí směs má nízkou viskozitu a používá se k regulaci teploty motoru tím, že zabraňuje zamrzání v chladných podmínkách a přehřívání v horkém počasí.

Dalším chemickým rozdílem mezi olejem a nemrznoucí směsí je jejich složení. Olej obsahuje uhlík, vodík a kyslík, zatímco nemrznoucí směs může obsahovat různé chemické přísady, jako je ethylenglykol nebo propylenglykol. Tyto přísady pomáhají předcházet korozi a usazeninám v chladicím systému.

Je důležité znát rozdíly mezi olejem a nemrznoucí kapalinou, aby se vaše vozidlo řádně udržovalo a zabránilo se poškození motoru. Neměli byste se pokoušet vyměnit olej za nemrznoucí směs nebo naopak, protože to může vést k vážnému poškození a drahým opravám.

Vnější vlastnosti

Внешние характеристики

Barva

Цвет

Olej má obvykle nažloutlou nebo hnědou barvu. Barva nemrznoucí směsi se může lišit, ale nejčastěji je čirá nebo má odstín modré nebo zelené.

Konzistence

Консистенция

Olej má těžší a hustší konzistenci než nemrznoucí směs. Na dotek je obvykle viskóznější a mastnější. Nemrznoucí směs má naopak řidší a vodnatější konzistenci.

Pozor si můžete dát i na vůni látky. Olej má charakteristický zápach po oleji nebo tuku, nemrznoucí směs může mít lehce nasládlý nebo chemický zápach.

Abyste si však byli zcela jisti, že jste olej nebo nemrznoucí směs správně identifikovali, je lepší použít speciální testy nebo se obrátit na profesionály.

Video:

Proč se nemrznoucí směs dostává do motorového oleje? Příčiny, příznaky

Nemrznoucí směs v oleji příčiny a důsledky

POKUD V OBLASTI NEMRZNOUTU VIDÍTE OLEJ, OKAMŽITĚ ZASTAVTE MOTOR.