Správný tlak v pneumatikách je jedním z klíčových faktorů bezpečné a pohodlné jízdy. Ovlivňuje přilnavost kol, opotřebení pneumatik, spotřebu paliva a mnoho dalších parametrů. Proto je velmi důležité vědět, jaký tlak by měl být v pneumatikách vašeho vozu.

Nejprve se doporučuje nahlédnout do návodu k obsluze vašeho vozidla. Měl by obsahovat informace o přípustném tlaku v pneumatikách pro různé provozní podmínky. Ten se obvykle rozkládá na tlaky pro přední a zadní pneumatiky, stejně jako pro „normální“ jízdu a plně naložené vozidlo.

Informace o doporučeném tlaku v pneumatikách naleznete také na rámu dveří řidiče nebo na vnitřní straně zavazadlového prostoru. Vezměte prosím na vědomí, že tyto hodnoty se mohou lišit od hodnot uvedených v návodu k použití, proto je vždy nejlepší držet se doporučení výrobce.

Jak určit správný tlak v pneumatikách?

Как определить правильное давление в шинах?

Určení správného tlaku v pneumatikách lze provést několika způsoby. Jednou z nejčastějších metod je použití tlakoměru, který lze zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo automobilových centrech. Tlakoměr vám pomůže určit váš aktuální tlak v pneumatikách a porovnat jej s doporučenými hodnotami, které najdete na nálepce na dveřích řidiče nebo v návodu k obsluze vašeho vozidla.

Je důležité pamatovat na to, že tlak v pneumatikách by měl být kontrolován, když jsou pneumatiky studené, to znamená poté, co byl vůz zaparkován na několik hodin nebo jel krátkou vzdálenost průměrnou rychlostí. Během jízdy se pneumatiky zahřívají, což může vést ke změnám tlaku. Pokud se tlak v pneumatikách liší od doporučených hodnot, zajděte do nejbližšího autoservisu nebo na čerpací stanici, kde můžete tlak nafouknout nebo uvolnit.

Pamatujte, že správný tlak v pneumatikách se může mezi předními a zadními pneumatikami mírně lišit, zejména u vozidel s různým zatížením přední a zadní nápravy. Zkontrolujte tlak ve všech pneumatikách a v případě potřeby upravte.

Pravidelná kontrola a udržování správného tlaku v pneumatikách je důležitou součástí údržby vozidla. To vám nejen ušetří peníze za palivo a pneumatiky, ale také zajistí bezpečnost a pohodlí při jízdě.

Velikost pneumatik, vhodný tlak

Размер шин, подходящий давление

Pro zachování bezpečnosti a výkonu vašeho vozidla je důležité udržovat v pneumatikách správný tlak. Správný tlak zajišťuje optimální trakci, stabilitu vozidla a spotřebu paliva.

ČTĚTE VÍCE
Profesionální rady - jak zabarvit auto podle všech pravidel, abyste se vyhnuli pokutám a problémům s dopravní policií

Jak ale určit, jaký by měl být tlak v pneumatikách? Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících správnou volbu tlaku je rozměr pneumatiky.

Velikost pneumatiky je uvedena na bočnici každé pneumatiky a je kombinací čísel a písmen. Například tento formát: 205/55 R16.

První číslo (v tomto příkladu 205) udává šířku pneumatiky v milimetrech. Druhé číslo (55) udává výšku profilu pneumatiky jako procento její šířky. Písmeno R označuje radiální strukturu pneumatiky. A poslední číslo (16) udává průměr ráfku, na kterém je pneumatika namontována.

Správný tlak v pneumatikách obvykle udává výrobce na speciální nálepce v autě. Pokud však tyto informace nemůžete najít nebo je chcete znovu zkontrolovat, můžete použít tabulku, která spojuje rozměry pneumatik se správným tlakem.

Velikost pneumatiky Vhodný tlak
175 / 65 R14 Lišta 2.0
195 / 60 R15 Lišta 2.2
205 / 55 R16 Lišta 2.4
215 / 65 R17 Lišta 2.6

Je důležité si uvědomit, že tyto tlaky jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na provozních podmínkách a preferencích řidiče. Proto je vždy nejlepší řídit se pokyny výrobce pneumatiky nebo vozidla a také zohlednit individuální vlastnosti vašeho vozidla.

Jak zkontrolovat tlak v pneumatikách?

Как проверить давление в шинах?

Chcete-li zkontrolovat tlak v pneumatikách, musíte provést následující kroky:

  1. Zaparkujte vůz na rovném povrchu a ujistěte se, že je vypnutý motor.
  2. Najděte si měřič tlaku v pneumatikách, nástroj určený k měření tlaku v pneumatikách.
  3. Odstraňte víčko z ventilku pneumatiky. Vsuvka je malý ventilek na pneumatice.
  4. Připojte manometr na ventilek pneumatiky a zatlačte jej dolů, aby vypočítal tlak v pneumatice.
  5. Výslednou hodnotu porovnejte s doporučenou hodnotou uvedenou v návodu nebo na tabulce na vnitřní straně dveří.
  6. Pokud je tlak nižší než doporučená hodnota, použijte pumpu k nahuštění pneumatiky na správný tlak.
  7. Po nahuštění pneumatiky znovu zkontrolujte tlak, abyste se ujistili, že je v přijatelných mezích.
  8. Po kontrole všech pneumatik se ujistěte, že ventilky pneumatik jsou bezpečně upevněny, a nasaďte krytky pneumatik.

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách pomůže udržet vaše vozidlo v bezpečí a optimálně fungovat. Jedním z doporučení je kontrolovat tlak v pneumatikách alespoň jednou za měsíc a před delšími cestami.

Video:

Správný tlak v pneumatikách. Jaký by měl být tlak v pneumatikách? Recenze z Avtozvuk.ua

Jaký tlak by měla mít pneumatika jízdního kola?

BUDE UKRAJINA ZANECHANA OSUDU? Khomutovskaya: NADĚJE POUZE PRO.