Při výběru nových pneumatik pro váš vůz je třeba zvážit nejen jejich velikost, ale také přítomnost směrového dezénu. Tento faktor je důležitý pro bezpečnost a trakci. Jak však určíte, která strana instalace je správná?

V první řadě byste měli věnovat pozornost dezénu běhounu. Směrové pneumatiky mají speciální design, který je navržen tak, aby optimalizoval trakci při jízdě vpřed. Bočnice pneumatiky obvykle označuje směr, ve kterém by měla být namontována. Můžete například vidět „Rotace“ se šipkou označující, na kterou stranu pneumatiky je třeba namontovat.

Pokud na bočnicích pneumatik nejsou žádné náznaky, můžete stranu instalace určit podle směru dezénu. Většina směrových pneumatik má trychtýř, tzn. část vzoru, která se zužuje jedním směrem. To umožňuje aktivně vytlačovat vodu a nečistoty zpod kola, což zlepšuje trakci v aktivním dešti nebo sněhu. Vezměte prosím na vědomí, že trychtýř by měl být vždy nasměrován dopředu, ve směru, kterým se vůz obvykle pohybuje.

Jak určit montážní stranu kola a pneumatiky se směrovým dezénem?

Как определить сторону установки колеса и шины с направленным рисунком протектора?

Existuje několik způsobů, jak určit směr instalace kola a pneumatiky se směrovým dezénem:

metoda popis
Orientace šipek nebo ukazatelů Některé pneumatiky se směrovým dezénem mají na bočnici šipky nebo indikátory, které ukazují směr otáčení. Při montáži pneumatiky musí být tyto indikátory zarovnány se šipkami na vozidle.
Směr vzorku běhounu Věnujte pozornost vzorku běhounu – může obsahovat šipky, zuby nebo jiné prvky, které označují správný směr montáže pneumatiky. Měly by směřovat dopředu ve směru jízdy vozidla.
Označení na bočnici pneumatiky Na bočnici pneumatik mohou být také informace, které udávají, kterým směrem by měly být namontovány. Mohou být označeny slovy „Uvnitř“ a „Vně“, „Uvnitř“ a „Vně“ nebo jiným podobným označením.

Při montáži směrových kol a pneumatik je důležité dodržovat pokyny výrobce, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a výkon vašeho vozidla.

Kontrola šipky na boku pneumatiky

Chcete-li určit instalační stranu pneumatiky se směrovým vzorkem běhounu, musíte věnovat pozornost přítomnosti šipky na boku pneumatiky.

Šipka, obvykle vyrytá šipka nebo podobný symbol, označuje směr, ve kterém má být pneumatika namontována na vozidlo.

ČTĚTE VÍCE
Co se stane, když jedním kolem přejedete zpomalovač - následky a rizika

Pokud má pneumatika šipku, měla by směřovat k přední části vozidla. To zajišťuje optimální výkon proti aquaplaningu a zlepšuje ovladatelnost a trakci vozidla.

Kontrolu šipky na boku pneumatiky lze provést vizuální kontrolou pneumatiky před její montáží na vozidlo.

Je také důležité vzít v úvahu směr na běhounu pneumatiky, který může označovat levou (L) nebo pravou (R) stranu instalace.

V případě pochybností nebo dotazů se doporučuje konzultovat s odborníky nebo specialisty v oboru automobilových pneumatik a kol.

S přihlédnutím k přítomnosti směru otáčení pneumatiky

Учет наличия направления вращения шины

Při nákupu a montáži pneumatik se směrovým dezénem musíte počítat s jejich správným umístěním na vozidle. Směrové pneumatiky mají speciální vzorek, který je optimalizován pro efektivní odvod vody a stabilitu na mokré vozovce.

Abyste zjistili, jakým způsobem nainstalovat pneumatiku se směrovým dezénem, ​​musíte věnovat pozornost šipkám nebo nápisům na bočnici pneumatiky. Nejčastěji je na bočnici pneumatiky uvedeno slovo „rotace“ nebo „směr“ a také šipka, která ukazuje směr otáčení pneumatiky.

Při montáži pneumatiky musíte zajistit, aby šipka na bočnici pneumatiky při pohybu vozidla ukazovala ve směru otáčení kola. Pokud jsou pneumatiky namontovány nesprávně, může to mít za následek špatnou trakci vozidla, zvýšený hluk, zvýšené opotřebení pneumatik a špatný brzdný výkon.

Příklady nápisů na bočnici pneumatiky Směr otáčení pneumatiky
rotace Стрелка направления вращения
směr Стрелка направления вращения

Pokud máte pochybnosti o směru montáže pneumatiky, vždy se doporučuje konzultovat pokyny výrobce pneumatiky nebo kvalifikovaného technika, který vám pomůže správně orientovat směrovou pneumatiku.

Kontrola informací v dokumentaci výrobce

Проверка информации в документации производителя

Chcete-li určit montážní stranu kola a pneumatiky se směrovým dezénem, ​​musíte se podívat do dokumentace poskytnuté výrobcem.

Nejprve si prostudujte uživatelskou příručku nebo příručku majitele vozidla. Často obsahují informace o správné montáži kol a pneumatik.

Pokud máte přístup k internetu, můžete také navštívit oficiální stránky výrobce pneumatik, kde najdete informace o správné straně instalace. Tyto informace by měly obsahovat část specifikace nebo uživatelská příručka.

Pokud dokumentace jasně neuvádí montážní stranu pneumatik, můžete věnovat pozornost indikátorům na bočnici pneumatiky. Obvykle udává, na které straně pneumatiky má být rotační směrový běhoun umístěn.

Pokud stále nemůžete najít informace na straně instalace, doporučujeme vám kontaktovat certifikovaného technika, který vám pomůže určit správnou orientaci instalace pro kola a pneumatiky se směrovým běhounem.

ČTĚTE VÍCE
Kompletní průvodce - připojení zesilovače ke standardnímu rádiu - jednoduché kroky a nuance!

Video:

Vlastnosti asymetrického dezénu pneumatik Viatti. Recenze.

Jak správně namontovat pneumatiky?

Jak správně nasadit zimní pneumatiky