Trysky ostřikovačů jsou důležitou součástí vozu, která udržuje čelní sklo čisté. Časem se však mohou utěsnit nebo poškodit, což způsobí, že ostřikovací systém nebude správně fungovat. V takových případech je nutné vyjmout vstřikovače a provést důkladnou diagnostiku nebo výměnu.

Nejprve musíte určit umístění vstřikovačů na autě. Obvykle jsou umístěny na přední kapotě nebo na blatníku vozu. Poté byste měli opatrně sejmout víčko nádržky ostřikovače a najít konektor spojující trysky se systémem ostřikovače. Konektor může být vyroben z plastu nebo pryže.

Jakmile najdete konektor, měli byste opatrně odpojit vstřikovače, nejprve vyvinout malou sílu nebo stisknout západku. Vstřikovače je nutné demontovat tak, aby nedošlo k poškození jejich těla nebo hadic. Je třeba mít na paměti, že v ostřikovacím systému může být zbytková kapalina, proto byste si měli nejprve připravit nádobu na zachycení kapaliny.

Příprava na odstranění trysek ostřikovačů

Подготовка к снятию форсунок омывателя

Než začnete odstraňovat trysky ostřikovačů automobilů, musíte provést řadu přípravných operací. Díky tomu bude proces vyjímání vstřikovačů jednodušší a bezpečnější.

1. Vypněte ostřikovače průtoku vzduchu a vypněte napájení systému ostřikovačů

1. Выключите омыватели воздушного потока и отключите питание системы омывателя

Před zahájením práce se přesvědčte, že jsou vypnuty ostřikovače proudění vzduchu. Vypněte také napájení ostřikovacího systému, abyste předešli možným zkratům a jiným poruchám.

2. Otevřete kapotu a připravte pracovní plochu

2. Откройте капот и подготовьте рабочую область

Otevřete kapotu vozu a ujistěte se, že pracovní oblast kolem trysek ostřikovačů je čistá a bez cizích předmětů. Části motoru a další blízké části můžete také zakrýt plastovou fólií nebo hadrem, abyste zabránili jejich poškození během provozu.

Jakmile dokončíte tyto jednoduché přípravné kroky, budete připraveni začít odstraňovat trysky ostřikovačů. Před provedením jakékoli opravy na vozidle se prosím poraďte s odborníkem nebo použijte příslušné příručky a pokyny.

Otevření kapoty auta

Открываем капот автомобиля

Než začnete odstraňovat trysky ostřikovačů, musíte otevřít kapotu auta. Jedná se o standardní postup, který by měl být dodržen před jakoukoli prací pod kapotou.

Chcete-li otevřít kapotu svého auta, postupujte takto:

 1. Ujistěte se, že jste v bezpečí – před otevřením kapoty se ujistěte, že je vůz na bezpečném místě, v režimu „parkování“ a ne na nakloněném povrchu. Také se ujistěte, že je motor studený a není horký.
 2. Najděte páčku pro uvolnění kapoty – páka pro uvolnění kapoty se obvykle nachází v prostoru pro cestující, pod volantem nebo na přístrojové desce. Někdy může být páka skryta pod ochranným krytem nebo tlakovým prvkem.
 3. Aktivujte páčku pro uvolnění kapoty – podle návodu k vozu nebo značky na páce aktivujte pro otevření kapoty. To obvykle zahrnuje zatažení nebo otočení páky.
 4. Zamkněte kapotu – přidržte kapotu rukou, vysuňte podpěru kapoty ze speciálního upevnění a upevněte ji tak, aby kapota zůstala otevřená a sama se nezavírala.
ČTĚTE VÍCE
Proč klepou ventily motoru - možné příčiny a řešení problému

Jakmile dokončíte tyto kroky, můžete začít odstraňovat trysky ostřikovačů auta za účelem jejich výměny nebo opravy.

Uzavření mycího systému

Закрываем систему омывателя

Než začnete pracovat na demontáži trysek ostřikovačů, musíte uzavřít ostřikovací systém na vozidle. To je nutné k zamezení úniku kapaliny do ostřikovačů a ochraně před možným poškozením a poškozením laku karoserie vozu.

Chcete-li zavřít systém ostřikování, najděte ventil nebo zátku, která vám umožní zablokovat přístup kapaliny do ostřikovačů čelního skla k tryskám. Obvykle jsou takové zátky umístěny na nádržce ostřikovače nebo v oblasti předního nárazníku. Přesné umístění ventilu nebo zátky na vaší značce a modelu vozidla zjistíte v uživatelské příručce vašeho vozidla.

Jakmile najdete ventil nebo zátku, pevně je uzavřete, aby nedošlo k úniku kapaliny. Ujistěte se, že je zátka utažená nebo je ventil zcela uzavřen. Pokud je tam seřizovací šroub, zkontrolujte, zda je v poloze, která blokuje přístup kapaliny.

Uzavření ostřikovacího systému je povinným bezpečnostním opatřením před zahájením prací na demontáži trysek. Tím se zabrání možným negativním důsledkům a karoserie vozu bude v perfektním stavu.

Demontáž trysek ostřikovačů

Снятие форсунок омывателя

Pokud potřebujete vyměnit nebo vyčistit trysky ostřikovačů na vašem vozidle, budete muset provést následující kroky:

 1. Otevřete kapotu svého auta a najděte nádržku kapaliny ostřikovače.
 2. Otevřete uzávěr nádržky a zkontrolujte hladinu kapaliny. V případě potřeby doplňte kapalinu do ostřikovačů.
 3. Najděte trysky ostřikovačů, které jsou obvykle umístěny na kapotě vozu nebo světlometech. Vypadají jako malé trubičky s otvory na konci.
 4. Odpojte hadice, které jsou připojeny k vstřikovačům, pomocí kleští nebo speciálního nástroje.
 5. Snažte se zabránit tomu, aby se tekutina dostala na vaše auto, proto se doporučuje používat hadr nebo gumové rukavice.
 6. Zkontrolujte vstřikovače, zda nejsou znečištěné nebo poškozené. Pokud jsou ucpané, můžete je vyčistit kompresorem nebo měkkým kartáčkem.
 7. Pokud jsou vstřikovače poškozené, je nutné je vyměnit za nové. Kupte si příslušné díly v automobilovém obchodě nebo u autorizovaného prodejce.
 8. Připojte nové vstřikovače jejich umístěním na místo a připojením hadic.
 9. Zavřete uzávěr nádržky kapaliny ostřikovačů.
 10. Zkontrolujte funkci ostřikovače jeho aktivací na ovládacím panelu vozidla. Ujistěte se, že voda vytéká jak z nových trysek, tak z hadic.
ČTĚTE VÍCE
Je možné instalovat distanční podložky pouze na zadní kola a jak to ovlivní auto a bezpečnost?

Nyní víte, jak odstranit trysky ostřikovačů na autě. Buďte opatrní a dodržujte pokyny, abyste předešli poškození vozidla nebo zranění osob.

Odpojte kabeláž vstřikovače

Отключаем проводку форсунок

Než začnete odstraňovat trysky ostřikovačů, musíte odpojit kabeláž, aby nedošlo ke zkratu a poškození elektroniky vozidla. Kroky k odpojení kabeláže vstřikovače se mohou lišit v závislosti na modelu vozidla, proto se doporučuje, abyste si prostudovali uživatelskou příručku nebo se obrátili na odborníka, než budete pokračovat.

Obecně lze kabeláž vstřikovače deaktivovat následovně:

 1. Najděte pojistkovou skříňku, která se obvykle nachází uvnitř vozu nebo pod kapotou.
 2. Najděte pojistku, která ovládá činnost ostřikovače čelního skla. Obvykle je označena příslušným nápisem.
 3. Pomocí kleští nebo jiného nástroje opatrně vyjměte pojistku.
 4. Ujistěte se, že je kabeláž vstřikovače odpojena kontrolou funkce ostřikovače čelního skla. Pokud pračka nefunguje, kabeláž byla úspěšně odpojena.

Je důležité si uvědomit, že při odpojování kabeláže vstřikovače musíte být opatrní, abyste nepoškodili vodiče nebo je nezkratovali. Pokud máte nějaké pochybnosti nebo potíže, je lepší kontaktovat odborníka.

Video:

Jak vyměnit trysku ostřikovače čelního skla Toyota Camry z roku 2004

Montáž zimních stěračů na ZEEKR 001

Jak rozmrazit kapalinu (led) v nádržce ostřikovače. Různé způsoby