Každý majitel vozu ví, že pneumatiky jsou jednou z nejdůležitějších součástí auta. Na jeho kvalitě závisí bezpečnost a pohodlí při jízdě. Výběr správných pneumatik však může být skutečnou výzvou. Mezi rozmanitými pneumatikami nabízenými na trhu se staly velmi oblíbené celoroční pneumatiky, protože mají univerzální vlastnosti a mohou být vhodné pro jízdu v kteroukoli roční dobu.

Jedním z nejdůležitějších parametrů celoročních pneumatik je její značení. Jedná se o speciální označení, která pomáhají určit vlastnosti a schopnosti pneumatik. Označení na celoročních pneumatikách se obvykle skládá z několika čísel a písmen umístěných na bočnici pneumatiky. Označují rozměry, vlastnosti běhounu a další důležité parametry, které musíte znát při výběru a používání pneumatik.

Například jedním z klíčových parametrů značení je velikost pneumatiky. Toto označení se skládá ze tří čísel, která označují šířku profilu, výšku profilu a průměr ráfku, na který budou pneumatiky instalovány. Označení může také obsahovat symbol R, který označuje provedení pneumatiky – radiální nebo diagonální. Určení rozměru pneumatik je jedním z prvních kroků při výběru nových pneumatik pro váš vůz.

Značení na celoročních pneumatikách může kromě velikosti obsahovat také informace o dezénu, zatížení a rychlostních kategoriích a také o sezónnosti pneumatik. Někteří výrobci označují celoroční pneumatiky speciálními symboly, které označují jejich použitelnost za určitých povětrnostních podmínek. Například symbol M+S znamená, že pneumatiku lze používat na sněhu a rozbředlém sněhu. Nechybí ani symboly, které značí dobrou ovladatelnost na mokré nebo suché vozovce.

Vlastnosti značení celoročních pneumatik

Особенности маркировки всесезонной резины

Označení celoročních pneumatik zahrnuje několik základních parametrů, které pomáhají určit její vlastnosti. Celoroční pneumatiky, známé také jako celoroční pneumatiky nebo 4-sezónní pneumatiky, mají své vlastní označení, které je odlišuje od letních a zimních pneumatik.

Hlavním parametrem uvedeným v označení celoročních pneumatik je symbol M+S (Mud and Snow). Označuje, že pneumatiky jsou určeny pro jízdu na sněhu i na blátě. Někteří výrobci také mohou používat symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake), který zaručuje zvýšenou trakci na zasněžených vozovkách.

Označení celoročních pneumatik udává také rozměr pneumatiky, který je reprezentován kombinací čísel a písmen. Například 195/65 R15. První číslo udává šířku pneumatiky v milimetrech, druhé číslo udává procento výšky bočnice k šířce pneumatiky a R označuje radiální design pneumatiky. Velikost doplňuje průměr kola, udávaný v palcích.

ČTĚTE VÍCE
Jaké předměty byste neměli dávat pod auto?

Dále může označení celoročních pneumatik udávat index nosnosti, který určuje maximální povolené zatížení pneumatiky. Například 91. Čím vyšší číslo, tím větší váhu pneumatika unese.

Označení může také udávat rychlostní index, který určuje maximální povolenou rychlost vozidla při použití této pneumatiky. Například V. Je zde použito i písmenné označení, kde V odpovídá maximální rychlosti 240 km/h.

Zvláštností označení celoročních pneumatik je také uvedení roku výroby. Často tedy můžete vidět záznam sestávající ze čtyř čísel na bočním povrchu pneumatiky. První dvě číslice označují týden a poslední dvě označují rok výroby. Například 1419 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 14. týdnu roku 2019.

Znáte-li vlastnosti značení celoročních pneumatik, můžete přesněji vybrat pneumatiky, které jsou vhodné pro specifické potřeby a provozní podmínky vozidla.

Atributy označení

Атрибуты маркировки

Označení na celoročních pneumatikách obsahuje informace o jejich vlastnostech a parametrech. Správné pochopení a interpretace těchto atributů vám pomůže vybrat vhodnou pneumatiku pro vaši konkrétní aplikaci.

1. Index zatížení

Index nosnosti udává maximální zatížení, které daná pneumatika vydrží. Představuje ho číslo, které odpovídá určité zátěži v kilogramech. Čím vyšší je index nosnosti, tím větší hmotnost vozidla mohou pneumatiky unést.

2. Index rychlosti

2. Индекс скорости (Speed Index)

Rychlostní index určuje maximální rychlost, při které lze danou pneumatiku bezpečně používat. Je reprezentován kombinací písmen, která odpovídá určité maximální rychlosti v kilometrech za hodinu. Čím vyšší je rychlostní index, tím vyšší je maximální bezpečná rychlost pneumatiky.

Kromě toho může označení obsahovat informace o běhounu, vzorku běhounu, velikosti pneumatiky a dalších vlastnostech.

Při výběru celoročních pneumatik je důležité věnovat pozornost všem atributům označování, aby bylo dosaženo maximální bezpečnosti a komfortu ve vhodných provozních podmínkách.

Značkovací kód a jeho dekódování

Код маркировки и его расшифровка

Celoroční pneumatiky mají speciální kód značení, který obsahuje informace o jejich vlastnostech.

Kód značení celoročních pneumatik se skládá z několika částí:

1. Index zatížení. Tento indikátor udává maximální zatížení, které pneumatika vydrží. Čím vyšší číslo, tím větší zátěž unese. Například index nosnosti 91 znamená, že pneumatika vydrží zatížení 615 kg.

2. Index rychlosti. Tento indikátor ukazuje maximální rychlost, při které lze pneumatiku provozovat. Obvykle se označuje písmenem. Například rychlostní index V znamená, že pneumatiku lze použít do rychlosti 240 km/h.

ČTĚTE VÍCE
Nová pravidla na silnicích – co čeká řidiče bez STS, ale s PTS?

3. Rozměry pneumatik. Tyto údaje jsou uvedeny ve formě čísel, přičemž první číslo udává šířku, druhé výšku profilu a poslední průměr kotouče. Například kód označení 205/55 R16 znamená, že šířka pneumatiky je 205 mm, výška profilu je 55 % šířky a průměr kola je 16 palců.

4. Doplňkové informační symboly. Označovací kód může také obsahovat různé symboly označující další informace o pneumatice, jako je její typ (M+S – Mud and Snow), přítomnost běhounu pro zimní podmínky (3PMSF – Three Peak Mountain Snow Flake) a také další vlastnosti.

Všechny tyto informace vám umožní pochopit hlavní charakteristiky celoročních pneumatik a vybrat si ty správné pneumatiky pro váš vůz.

Video:

VŠECHNY OZNAČENÍ PNEUMATIK. BEZ VÝJIMEK

Celoroční pneumatiky: mýtus nebo realita

Už nejsou žádné celoroční pneumatiky?Pokračujme v tématu