Zapalovací svíčky jsou jednou z nejdůležitějších součástí motoru automobilu. Jejich hlavním úkolem je vytvořit jiskru nutnou k zapálení paliva. Jak ale poznáte, že vaše zapalovací svíčky již nejsou použitelné?

Existuje několik příznaků, které mohou naznačovat problémy se zapalovacími svíčkami. Za prvé, pokud se motor obtížně startuje nebo vynechává zapalování, může to být způsobeno opotřebením těchto dílů. Pokud zaznamenáte zvýšenou spotřebu paliva nebo pokles výkonu motoru, měli byste věnovat pozornost také zapalovacím svíčkám.

Chcete-li přesněji posoudit stav zapalovacích svíček, můžete provést vizuální kontrolu. Pokud jsou na elektrodách zapalovací svíčky usazeniny, koroze nebo praskliny, může to znamenat nutnost jejich výměny. Rovněž stojí za to věnovat pozornost barvě špiček zapalovacích svíček: tmavé usazeniny nebo opálení indikují neúplné spalování paliva.

Je důležité mít na paměti, že zapalovací svíčky je nutné pravidelně kontrolovat a vyměňovat podle doporučení výrobce vozidla. To pomůže udržet motor v optimálním chodu a prodlouží jeho životnost. A nezapomeňte: kvalitní zapalovací svíčky jsou klíčem k úspěšnému a spolehlivému provozu vašeho vozu!

Jak rozpoznat známky vadné zapalovací svíčky?

Как распознать признаки выхода из строя свечи зажигания?

Zde je několik znaků, na které je třeba dávat pozor, abyste poznali, zda vaše zapalovací svíčky selhávají:

 1. Potíže se startováním: Pokud se vaše auto obtížně startuje nebo se nedaří nastartovat napoprvé, může to být příznakem problému se zapalovacími svíčkami.
 2. Ztráta výkonu: Pokud si všimnete, že vaše auto je méně výkonné a ztrácí rychlost v kopcích nebo při akceleraci, může to být způsobeno tím, že zapalovací svíčky nefungují správně.
 3. Hrubý chod motoru: Pokud motor běží hrubě, přeskakuje nebo cuká, může to být způsobeno tím, že zapalovací svíčky nefungují správně.
 4. Zvýšená spotřeba paliva: Pokud si všimnete, že vaše auto bez zjevného důvodu spotřebovává více paliva, může být příčinou vadná zapalovací svíčka.
 5. Špatná barva zapalovací svíčky: Zkontrolujte stav zapalovacích svíček, zda nevykazují vodní kámen, korozi, usazeniny oleje nebo jiné viditelné poškození.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, doporučuje se okamžitě vyměnit zapalovací svíčky. Pamatujte, že správná funkce zapalovací svíčky je důležitá pro optimální výkon a účinnost motoru vašeho vozidla.

ČTĚTE VÍCE
Co způsobuje vibrace ve volantu automobilu a jak se s nimi vypořádat

Přehled hlavních příznaků selhání zapalovací svíčky

Zde jsou některé běžné příznaky špatných zapalovacích svíček, na které je třeba dávat pozor:

1. Špatné startování motoru

Jedním z nejčastějších příznaků problému se zapalovací svíčkou je slabý nebo obtížný start motoru. V takových případech se může motor před nastartováním dlouho točit, nebo nemusí naskočit vůbec. To může být způsobeno tím, že zapalovací svíčky nevytvářejí dostatečně silnou jiskru k zapálení směsi vzduchu a paliva.

2. Špatný výkon motoru

Pokud zapalovací svíčky nefungují správně, může dojít ke zhoršení výkonu motoru. Můžete si všimnout, že auto ztrácí výkon při akceleraci nebo při jízdě do kopce. To může být způsobeno nesprávným spalováním směsi vzduchu a paliva kvůli problémům se zapalovacími svíčkami.

Pokud zaznamenáte uvedené příznaky, vaše zapalovací svíčky mohou být vadné a vyžadují výměnu nebo opravu. Pro diagnostiku a vyřešení problému se zapalováním motoru se doporučuje kontaktovat odborníka.

Jaké znaky ukazují na vadnou zapalovací svíčku?

Какие признаки указывают на неисправность свечи зажигания?

Vadná zapalovací svíčka se může projevit různými způsoby. Níže je uveden seznam hlavních příznaků, které mohou naznačovat vadnou zapalovací svíčku:

 1. Potíže se startováním motoru. Pokud se motor před nastartováním delší dobu protáčí, může to být způsobeno vadnou zapalovací svíčkou.
 2. Trhání a nerovnoměrný chod motoru. Pokud motor škubá, vynechává zapalování nebo nerovnoměrný chod válce, může být příčinou těchto problémů vadná zapalovací svíčka.
 3. Zvýšená spotřeba paliva. Pokud vůz začne spotřebovávat více paliva, může to být způsobeno vadnou svíčkou, která vede k nedokonalému spalování směsi ve válci.
 4. Špatná dynamika a ztráta výkonu. Pokud vaše auto začne ztrácet výkon, zrychluje pomalu nebo trvá dlouho, než reaguje na pedál plynu, může to být způsobeno vadnou svíčkou.
 5. Snížená hladkost motoru. Pokud motor začne běžet špatně, může být příčinou problému vadná zapalovací svíčka.
 6. Obtížnost volnoběhu. Pokud vozidlo běží na volnoběh, může být nutné vyměnit zapalovací svíčky.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, doporučuje se zkontrolovat a případně vyměnit zapalovací svíčky. Vezměte prosím na vědomí, že známky vadných zapalovacích svíček se mohou překrývat se známkami jiných problémů v systému zapalování nebo motoru, proto se doporučuje nechat vozidlo diagnostikovat odborníkem.

ČTĚTE VÍCE
Je možné znovu drážkovat brzdové kotouče pro zvýšení bezpečnosti a úsporu peněz?

Video:

ŠPATNÝ START DIESELU ZA STUDENA – JAK ZKONTROLOVAT Žhavicí svíčky – DIAGNOSTIKA VLASTNÍM RUKAM.

Jak identifikovat problémy motoru na základě stavu zapalovací svíčky.

NIKDY NEMĚŇTE ZÁSTRČKY, DOKUD NEBUDETE SLEDOVAT TOTO VIDEO | JAK ROZLIŠIT IRIDIUM OD PLATINY