Naše společnost stále více věnuje pozornost péči o domácí mazlíčky. Stále více lidí se stává zodpovědnými majiteli, kteří dbají na zdraví a bezpečnost svých mazlíčků. K nehodám však i přes veškerá opatření stále dochází.

Jednou z takových nehod je přejetí psů. Každý rok se tisíce psů stanou obětí dopravních nehod. Možná jste někdy viděli takovou situaci nebo možná byli svědky podobné události. Co se ale stane po zasažení psa?

V takové situaci bude hrát důležitou roli především intuice člověka a jeho schopnost provést potřebné úkony. Ihned po incidentu byste měli zavolat místnímu veterináři nebo sanitku pro zvířata. Pouze odborník může určit rozsah zranění a přijmout nejlepší opatření k záchraně života psa.

Co dělat, když se váš pes zraní při srážce?

Что делать, если собака пострадала от столкновения?

Pokud se váš pes při srážce zraní, je důležité provést nezbytná opatření první pomoci. Zde je několik kroků, které vám pomohou tuto situaci vyřešit:

1. Klid. Snažte se zůstat v klidu a nepropadejte panice. Váš stav přímo ovlivňuje stav psa.

2. Zhodnoťte situaci. Podívejte se zblízka na zranění vašeho psa. Pokud se zdají být vážné a vyžadují lékařskou pomoc, kontaktujte co nejdříve svého veterináře.

3. Zajistěte bezpečnost. Ujistěte se, že místo nehody je bezpečné a nehrozí další kolize. V případě potřeby přemístěte psa na bezpečné místo.

4. Kontrolujte dýchání a průtok krve. Zkontrolujte, zda pes dýchá a má puls. Pokud tomu tak není, je nutné okamžitě zahájit resuscitační opatření.

5. Zastavte krvácení. Pokud váš pes krvácí, okamžitě přiložte na ránu tlakový obvaz, abyste krvácení zastavili.

6. Kryjte rány. Otevřené rány zakryjte suchým čistým obvazem, abyste předešli možným infekcím.

7. Nepokoušejte se sami „opravit“ zlomeninu nebo dislokaci. Zlomeniny a luxace vyžadují odbornou lékařskou péči. Poškození se může zhoršit, pokud se použijí nesprávné metody.

8. Kontaktujte svého veterináře. Bez ohledu na závažnost poranění se vždy doporučuje navštívit veterináře pro diagnostiku a léčbu. Veterinární lékař bude schopen posoudit stav psa, předepsat potřebnou léčbu a doporučit péči.

Vezměte prosím na vědomí, že výše uvedené kroky jsou obecnými pokyny a nenahrazují odbornou lékařskou péči. V případě vážných zranění byste měli vždy co nejdříve kontaktovat veterináře.

ČTĚTE VÍCE
Jak efektivně rozmrazit zamrzlé trysky ostřikovačů během několika minut

Krok 1: Okamžitá lékařská pomoc

Шаг 1. Немедленная медицинская помощь

1. Zkontrolujte své dýchání a puls

1. Проверьте дыхание и пульс

Okamžitě zkontrolujte dech a puls psa. Položte ruku na hruď svého psa, abyste cítili pohyb. Pokud pes nedýchá nebo nemá hmatný puls, okamžitě zahajte kardiopulmonální resuscitaci (KPR) nebo použijte techniky umělé ventilace, pokud je znáte. V případě potřeby vyhledejte pomoc veterináře nebo specialisty.

2. Zastavte krvácení

Pokud váš pes krvácí, okamžitě se snažte krvácení zastavit. Používejte rukavice, abyste se vyhnuli infekci, a přiložte na ránu tlakový obvaz. Pokud to nepomůže, zkuste najít zdroj krvácení a vyvinout přímý tlak přímo na ránu. Snažte se zachovat klid a vyhledejte pomoc veterináře nebo specialisty.

Důležité! Pokud krvácení nelze zastavit nebo je závažné, nepokoušejte se ho léčit sami. Vyhledejte pomoc veterináře nebo specialisty.

Krok 2. Kontaktujte veterináře

Шаг 2. Обращение к ветеринарному специалисту

Veterinář při vyšetření posoudí stav psa a určí případná zranění. Pokud je poškození vážné a je nutný urgentní zásah, může lékař předepsat chirurgický zákrok nebo jiné postupy. U drobných poranění může lékař doporučit léčbu a pozorování.

Je důležité si pamatovat, že veterinář má znalosti, zkušenosti a vybavení, které mohou zachránit život psa a pomoci v jeho zotavení. Lékař bude také schopen poskytnout podrobné informace o nezbytných lékařských postupech a doporučit další péči.

Pokud nevíte, kam se obrátit, můžete kontaktovat nejbližší veterinární kliniku nebo vyhledat pomoc specializovaných organizací a fondů, které poskytují pomoc zraněným zvířatům.

Pamatujte, že kvalifikovaná lékařská péče může vašemu psovi zachránit život, proto s kontaktováním veterináře neotálejte a jednejte rychle.

Krok 3. Rehabilitace a zotavení

Шаг 3. Реабилитация и восстановление

Po poskytnutí první pomoci sestřelenému psovi je třeba věnovat pozornost jeho rehabilitaci a rekonvalescenci. Tyto procesy mohou trvat různě dlouho v závislosti na závažnosti vašich zranění.

1. Klid na lůžku a výživa

1. Постельный режим и питание

Prvních pár dní po zranění by měl pes zůstat v posteli a co nejvíce omezit fyzickou aktivitu. Je nutné jí poskytnout klidné a pohodlné místo k odpočinku, chráněné před průvanem a chladem.

Při střetu s autem může pes utrpět zlomeniny, otřesy mozku nebo jiná vážná zranění. V takovém případě musíte kontaktovat veterináře, který předepíše vhodnou léčbu a dietu pro obnovení síly.

ČTĚTE VÍCE
Vyhřívaný volant – jak to funguje a proč je to užitečné pro řidiče?

2. Fyzioterapie a masáže

Jednou z důležitých součástí rehabilitace psa po úrazu je fyzikální terapie. Zahrnuje speciální cvičení a masáže zaměřené na obnovu svalů a pohyblivosti kloubů.

Masáž zlepšuje prokrvení tkání, pomáhá uvolnit svaly a zmírňuje bolest. Navíc pomáhá uvolňovat napětí a stres u psa.

Výhody fyzioterapie a masáže:
Zlepšení krevního oběhu a trofismu tkání
Zvýšená pohyblivost kloubů
Uvolnění svalů a úleva od bolesti
Zlepšení celkové pohody a nálady psa

Fyzioterapie a masáže by měly být prováděny pod dohledem odborníka a pouze po konzultaci s veterinárním lékařem.

Video:

Panika, praštit psa.

ZÁBAVA S KOČKAMI! s hlasovým hraním! Vtipné video s kočkami! Nejzábavnější zvířata!

Existuje znamení, že když srazíte psa autem, řidič bude mít smůlu.