Hydrofobní a hydrofilní materiály jsou dvě hlavní třídy látek, které při kontaktu s vodou vykazují různé vlastnosti. Hydrofobní látky, jak název napovídá, se „bojí“ vody a nereagují s ní. Na druhou stranu hydrofilní materiály přitahují vodu, snadno se s ní mísí a vstoupí do chemické reakce.

Hydrofobní materiály mají tuto vlastnost, protože jejich povrch má nízkou úroveň přilnavosti k vodě. Molekuly hydrofobních látek netvoří vodíkové vazby s molekulami vody a jsou od ní odpuzovány. Tato vlastnost činí hydrofobní materiály vynikajícími vodoodpudivými materiály. Příklady hydrofobních materiálů zahrnují polyethylen, parafín, silikonový olej a některé typy plastů.

Na druhou stranu hydrofilní materiály mají vysokou přilnavost k vodě a dobře ji přitahují. K tomu dochází v důsledku tvorby vodíkových vazeb mezi molekulami vody a hydrofilní látkou. Hydrofilní materiály jsou široce používány v různých oblastech, včetně lékařství, biologie a průmyslu. Příklady hydrofilních materiálů jsou celulóza, bavlna a hydrogely používané v plenkách a lékařských obvazech.

Jaký je rozdíl mezi hydrofobním a hydrofilním?

Чем отличается гидрофоб от Гидрофила?

Hydrofobní materiály mají tendenci odpuzovat vodu. Je to dáno jejich chemickým složením nebo strukturou povrchu, která brání pronikání vody do materiálu. Voda stéká z hydrofobního povrchu ve formě kapek nebo filmu. Příklady hydrofobních materiálů jsou vosk, olej nebo parafin.

Na druhou stranu hydrofilní materiály mají tendenci přitahovat vodu. Může za to jejich povrchová energie, která zajišťuje dobré smáčení vody. Voda je rovnoměrně distribuována po hydrofilním povrchu. Příklady hydrofilních materiálů jsou bavlna, papír nebo sklokeramika.

Hydrofobní Hydrofilní
Odpuzuje vodu Přitahuje vodu
Voda teče z povrchu Voda je rovnoměrně rozložena po povrchu
Příklady: vosk, olej, parafín Příklady: bavlna, papír, sklokeramika

Hydrofob: vlastnosti a použití

Гидрофоб: свойства и применение

Hydrofobní materiály našly široké uplatnění v různých oblastech. Ve stavebnictví se používají k vytváření hydroizolačních nátěrů, které zabraňují pronikání vody a páry do stavebních konstrukcí. Hydrofobní materiály se také používají v textilním průmyslu k vytvoření hydrofobních vláken a tkanin, které odpuzují vodu a neabsorbují ji. To vám umožní zůstat v suchu a pohodlí při používání oblečení a obuvi vyrobených z takových materiálů.

Další důležité uplatnění hydrofobů je při výrobě ropných produktů a maziv. Zlepšují kluznost a odolnost proti vlhkosti. Hydrofobní látky se také používají v kosmetice k vytvoření vodoodpudivých produktů, jako jsou hydrofobní krémy a pleťové vody, které tvoří ochrannou bariéru na povrchu pokožky a udržují ji hydratovanou.

ČTĚTE VÍCE
Následky a sankce za použití převrácených registračních značek na autě

Hydrofil: vlastnosti a aplikace

Гидрофил: характеристики и сферы применения

Vlastnosti hydrofilů:

Характеристики гидрофилов:

1. Vysoká přilnavost k vodě.

2. Dobrá rozpustnost ve vodě.

3. Mají vlhkostní kapacitu.

4. Mají polární funkční skupiny.

Oblasti použití hydrofilů:

Сферы применения гидрофилов:

1. Medicína. Hydrofilní materiály jsou široce používány v medicíně k výrobě léků, náplastí a obvazů. Zajišťují efektivnější působení léčivých látek a zvyšují komfort užívání léčivých přípravků.

2. Kosmetologie. Hydrofilní složky jsou často obsaženy v kosmetice, jako jsou krémy a pleťové vody. Pomáhají hydratovat pokožku a zlepšují její hladkost a pružnost.

3. Látkový a textilní průmysl. Hydrofilní vlákna mohou pronikat do tkanin, což zlepšuje jejich absorpční vlastnosti. Takové materiály se používají k výrobě ručníků, houbiček a dalších věcí, které vyžadují vysokou úroveň absorpce vlhkosti.

4. Léčiva. Ve farmaceutickém průmyslu se hydrofily používají k výrobě tablet a kapslí a ke zlepšení vstřebávání léků tělem.

5. Biotechnologie. Hydrofilní vlastnosti jsou široce využívány v biotechnologických procesech, jako jsou fermentační procesy nebo různé metody separace látek.

Vlastnosti Сферы применения
Vysoká přilnavost k vodě Medicína, kosmetologie
Dobrá rozpustnost ve vodě Farmacie, biotechnologie
Mít vlhkostní kapacitu Textilní a textilní průmysl
Mají polární funkční skupiny

Video:

Hydrofobní nebo hydrofilní? Hydrofobní vs hydrofilní?

PROČ KERAMIKA, POKUD TOHLE MÁTE? ZÁŘIJTE A HYDROFÓBNĚ SVÉ TĚLO ZA 10 MINUT! BITVA RYCHLÉHO A TVRDÉHO VOSU.

podomácku vyrobená impregnace na beton, / tajemství trvanlivosti betonu.!