Tento problém znepokojuje mnoho motoristů, zejména v období silných bouřek. Odpověď na tuto otázku zajímá nejen nervózní řidiče, ale i specialisty z různých oborů: meteorology, elektrikáře, dopravní policisty a dokonce i fyziky. Blesk je totiž jev způsobený výbojem elektrické energie. To znamená, že se v autě ocitneme v kovové skořepině, která by na první pohled měla přitahovat blesky. Je to skutečné?

Projeďte blesky – grafický důkaz teorie, že se nám v autě nic neděje. Strach řidičů je vlastně celkem pochopitelný, řada smrtelných nehod je poměrně alarmující. Počet elektrických šoků v Ruské federaci na kole se nebere v úvahu, ale soudě podle elektrické bezpečnosti není dobré očekávat bez vlastní racionální reakce. Obyvatelé města se tak chránili pohybem přímo na vozidle.

Takže, je možné nebo ne řídit auto během bouřky? Odpověď na tuto otázku je pod řezem.

Vliv blesku na bezpečnost při řízení auta

Řidiči někdy pochybují, zda je bezpečné pokračovat v jízdě za bouřky a blesků. I když je šance, že vás v autě zasáhne blesk, extrémně nízká, existuje řada opatření, která byste pro zajištění bezpečnosti měli přijmout.

Ochrana auta před bleskem

Молниезащита автомобиля

Existují speciální opatření, díky kterým bude váš vůz bezpečnější, když dojde k bouřce. Některá vozidla mají speciální ochranu před bleskem, která dokáže vést elektrický proud v případě úderu blesku, čímž zabrání poškození vozidla a ochrání cestující.

Doporučuje se také vyvarovat se parkování auta pod stromy během bouřky, protože do stromů může udeřit blesk a způsobit pád větví na vaše auto.

Bezpečnostní pravidla

Při bouřkách a bleskech musí řidiči dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby se snížilo riziko zranění. To zahrnuje omezení používání mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení v autě, protože mohou přitahovat údery blesku.

Také byste se měli vyvarovat přiblížení se ke kovovým předmětům, jako jsou kovové ploty nebo jiná vozidla, která by se mohla stát terčem úderu blesku.

Nejdůležitějšími bezpečnostními pravidly je zůstat uvnitř vozidla, mít zavřená okna a vyhýbat se kontaktu s kovovými povrchy ve vozidle. To pomůže cestujícím vyhnout se úrazu elektrickým proudem v případě možného úderu blesku.

ČTĚTE VÍCE
Jak správně připojit dvě baterie - schémata a doporučení

Celkově lze říci, že ačkoli je riziko zasažení bleskem ve vozidle extrémně nízké, dodržování bezpečnostních pravidel a opatření pomůže řidičům chránit sebe i cestující před možným nebezpečím.

Nebezpečí a bezpečnostní opatření

Опасность и предосторожности

Během blesku ani pobyt v autě nezaručuje úplnou ochranu před zasažením tímto nebeským jevem. Blesk může zasáhnout auta i lidi v nich.

Nebezpečí uvnitř vozu

Kovová konstrukce automobilu, jako je karoserie a rám, je dobrým vodičem elektřiny. Při zásahu bleskem může proud procházet kovovými částmi a mít negativní dopad na cestující.

  • Blesk může poškodit elektrický systém vozidla a znemožnit jeho pohyb.
  • Při úderu blesku do auta může uvnitř kvůli jiskření dojít k požáru, jehož nebezpečím budou nejen spálené součástky automobilu, ale také otrava plynem.
  • Blesk může také zasáhnout osobu uvnitř vozidla a způsobit popáleniny, poškození vnitřních orgánů a zpomalení srdce.

Opatření při jízdě během blesku

Navzdory výše popsaným nebezpečím existuje několik opatření, která mohou pomoci minimalizovat riziko, pokud vás na cestách zastihne bouřka:

  1. Vyhněte se pobytu na otevřených prostranstvích, kde není žádný úkryt. Pokud je to možné, okamžitě zastavte na bezpečném místě, kde budete chráněni před bleskem.
  2. Zůstaňte ve svém vozidle, dokud činnost blesku zcela neustane.
  3. Nedotýkejte se kovových povrchů vozidla, jako jsou kliky dveří nebo kapota. Lze je nabíjet elektřinou.
  4. Během bouřky nepoužívejte elektronická zařízení, jako jsou telefony nebo navigační systémy. Mohou přitahovat údery blesku.
  5. Pokud je to možné, vyhněte se jízdě během bouřky, zvláště pokud je bouřka doprovázena silným větrem nebo silným deštěm.

Dodržování těchto opatření pomůže snížit pravděpodobnost zasažení bleskem při cestování ve vozidle.

Je možné, aby vás v autě zasáhl blesk?

Podle výzkumů a experimentů může být auto během bouřky jedním z nejbezpečnějších míst. Kovový plášť vozu totiž funguje jako Faradayova klec a vede elektrickou energii kolem vozu, čímž zajišťuje bezpečný pobyt uvnitř.

Existuje však několik bodů, které stojí za to věnovat pozornost. Za prvé, aby byla zajištěna maximální bezpečnost, je nutné zavřít všechna okna a dveře vozu, aby se zabránilo možnosti vniknutí blesku do kabiny. Za druhé se nedoporučuje dotýkat se kovových povrchů uvnitř vozu, protože jimi může proniknout blesk. Je důležité si uvědomit, že vozidlo není zcela odolné proti blesku a existuje určité riziko, že bude zasaženo.

ČTĚTE VÍCE
Co nesmí řidič při dopravní nehodě

Pokud jste v autě během bouřky a poblíž udeří blesk, je důležité přijmout určitá opatření. Nedotýkejte se kovových povrchů, nezapínejte rádio nebo jiná elektronická zařízení a také se vyvarujte kontaktu s vlhkostí. Musíte také pamatovat na to, že během bouřky je lepší nezastavovat na otevřených prostranstvích a nepřibližovat se ke kovovým předmětům, jako jsou ploty a sloupy.

Obecně se dá říci, že auto je během bouřky relativně bezpečné místo, ale musíte dodržovat určitá opatření a dávat si pozor na možná rizika.

Bezpečnostní opatření při jízdě během bouřky

Безопасные меры при езде на автомобиле во время грозы

1. Zůstaňte v autě

Vaše auto poskytuje určitý stupeň ochrany před bleskem, takže je důležité zůstat v autě během bouřky. Neopouštějte své vozidlo, i když se nacházíte na otevřeném prostranství nebo na parkovišti bez střechy. Pravděpodobnost, že vás zasáhne blesk, se zvyšuje, když jste venku, takže je nejlepší zůstat ve svém vozidle v bezpečí.

2. Vyhněte se kovovým předmětům

Kovové předměty mohou přitahovat blesky, proto se snažte vyhnout kontaktu s nimi. Nedotýkejte se kovových povrchů v autě, jako jsou kliky dveří nebo kovový sloupek řízení. Pokud je to možné, odstraňte všechny kovové předměty ze sedadel nebo kapes, abyste snížili riziko zásahu bleskem.

3. Nepoužívejte mobilní telefon

Během bouřky nepoužívejte mobilní telefon v autě. I když je riziko zasažení bleskem přes mobilní telefon malé, stále existuje. Před telefonováním nebo posíláním zpráv je nejlepší počkat, až bouře skončí.

4. Vypněte rádio a další elektronická zařízení

Během bouřky vypněte rádio a další elektronická zařízení ve vašem vozidle. Blesk může zasáhnout anténu rádia nebo jiné dráty a způsobit poškození vozidla nebo dokonce požár. Deaktivace elektroniky pomůže snížit riziko problémů s kabeláží.

5. Vyhýbejte se otevřeným prostorům

Pokud jste na silnici během bouřky, snažte se vyhnout otevřeným plochám, jako jsou pole nebo parkoviště. Pokuste se najít bezpečné místo, například pod mostem nebo v garáži. Pokud takové místo není možné najít, snižte rychlost a buďte na silnici obzvlášť opatrní.

Vždy mějte na paměti, že bezpečnost je prioritou, takže pokud bude bouře příliš silná, zvažte odložení cesty nebo vyhledání bezpečného úkrytu. Dodržením těchto jednoduchých opatření můžete snížit riziko problémů při řízení během bouřky.

ČTĚTE VÍCE
Proč mi rezaju brzdové třmeny mého auta - hlavní důvody a jak předcházet korozi

Video:

ÚDER BLESKU DO ČLOVĚKA, dům, auto, voda, strom, stopy na těle, Jak se vyhnout? Následky bouřky 21

7 TIPŮ – zimní jízda

4 novinky na silnicích: více pokut? Odstraněný čas odpočítávání, zelený blikající signál