Ostřikovač čelního skla je jedním ze základních prvků údržby automobilu. Ostatně čisté a průhledné sklo zajišťuje bezpečnost při jízdě, zejména za deštivého počasí. Mnoho majitelů automobilů si však klade otázku: kde naplnit ostřikovač svého auta?

V první řadě je důležité si uvědomit, že většina vozů má speciální otvory pro ostřikovač, které jsou umístěny pod kapotou. Obvykle jsou označeny speciálními symboly ve formě trysek nebo podpisů. Právě do těchto otvorů by se měla podložka nalít, aby bylo zajištěno její rovnoměrné rozložení po celé ploše skla.

Nezapomeňte také, že ostřikovač čelního skla může obsahovat různé přísady, například detergenty nebo nemrznoucí kapalinu. Před plněním byste si proto měli přečíst návod k obsluze vozidla nebo se poradit s odborníkem. To vám pomůže vybrat nejvhodnější složení ostřikovačů a zohlednit vlastnosti konkrétního modelu auta.

Myčka aut: kde ji naplnit?

Омыватель для автомобиля: куда его заливать?

Nádržka kapaliny ostřikovače: umístění

Бачок с омывательной жидкостью: месторасположение

Nádržka kapaliny ostřikovačů je obvykle umístěna na dvou místech – v motorovém prostoru automobilu nebo v zavazadlovém prostoru. Umístění nádrže může záviset na modelu, značce a roku vozidla. Nejčastěji je nádržka umístěna vedle nádržky chladicí kapaliny v motorovém prostoru. V ojedinělých případech může být nádrž skryta v zavazadlovém prostoru – na zadní stěně, v boční přihrádce nebo dokonce v podlaze vozu.

Doplnění nádržky ostřikovače: pravidla

Заправка омывательного бачка: правила

Naplnění nádržky kapaliny ostřikovačů je jednoduchý postup, který můžete provést sami. Chcete-li to provést, musíte si v obchodě s autodíly zakoupit speciální kapalinu do ostřikovačů. Poté otevřete víko nádrže a opatrně do ní nalijte požadované množství tekutiny. Nezapomeňte zkontrolovat hladinu kapaliny v nádržce a v případě potřeby ji doplňte po značku na stupnici.

Kromě toho stojí za zmínku, že kapalina ostřikovače se musí pravidelně měnit, protože se kontaminuje a může časem ztratit své vlastnosti. Používejte pouze speciální kapaliny do ostřikovačů, které splňují požadavky výrobce vašeho vozidla.

Automyčka: nalijte do speciální nádržky

Омыватель для автомобиля: заливаем в специальный бачок

Ostřikovač se obvykle nalévá do speciální nádržky, která je umístěna v motorovém prostoru nebo vedle palivové nádrže. Chcete-li zahájit proces doplňování paliva, musíte provést několik kroků:

  1. Otevřete kapotu vozu a najděte nádržku kapaliny ostřikovače. Obvykle má průhledný plastový uzávěr se symbolem podložky.
  2. Otevřete uzávěr nádržky otočením proti směru hodinových ručiček. Dávejte pozor, abyste víko neztratili.
  3. Používejte vhodnou kapalinu do ostřikovačů. Nejlepší volbou je speciální kapalina do ostřikovačů pro automobily, kterou lze zakoupit v obchodech s autodoplňky nebo na čerpacích stanicích.
  4. Nalijte kapalinu do ostřikovače do nádržky pomocí trychtýře nebo speciálního aplikátoru. Nepřeplňujte kapalinu, protože speciální značky na nádrži pomohou určit požadovanou hladinu.
  5. Zavřete uzávěr nádržky a ujistěte se, že je bezpečně upevněn.
ČTĚTE VÍCE
Základy správné srdeční masáže a umělého dýchání – důležité tipy a triky

Po naplnění pračky je třeba zkontrolovat její činnost. Chcete-li to provést, aktivujte systém ostřikování vnitřního čelního skla a světlometů. Pokud se kapalina do ostřikovačů objeví na skle nebo světlometech, znamená to, že systém funguje správně.

Pravidelné doplňování myčky pomůže udržet vaše čelní sklo čisté a zajistí dobrou viditelnost na silnici. Pamatujte, že kapalina do ostřikovačů může v zimě rychleji vytékat kvůli velkému množství soli a nečistot na silnicích. Proto se doporučuje pravidelně kontrolovat a doplňovat ostřikovací systém.

Myčka aut: jak ji používat v zimě

Омыватель для автомобиля: как пользоваться в зимнее время года

V zimním období je používání myčky obzvláště důležité. Prach, sníh, nečistoty a slané směsi na vozovkách vytvářejí nepříznivé podmínky pro viditelnost řidiče a mohou poškodit i lak vozu.

Výběr zimní pračky

Выбор зимнего омывателя

Před začátkem zimy byste měli vyměnit letní ostřikovač za zimní. Zimní pračka má zlepšený výkon při nízkých teplotách. Obsahuje přísady, které zabraňují zamrzání roztoku a tvorbě ledu na skle a také účinně odstraňuje sníh, nečistoty a zbytky soli.

Při výběru zimní myčky do auta byste měli věnovat pozornost jejímu složení. Nejlepší je, pokud myčka obsahuje speciální přísady určené k boji proti nečistotám a soli. Tato myčka si poradí se silnými nečistotami a zabrání korozi kovových prvků vozu.

Pravidla pro doplňování pračky

Правила заправки омывателя

Myčka by se měla plnit do speciální nádržky umístěné pod kapotou auta. Tím zajistíte rovnoměrné rozložení podložky po celé ploše skla. Nádržka kapaliny ostřikovače má obvykle značku označující maximální hladinu kapaliny. Snažte se nepřekračovat hladinu, aby kapalina ostřikovačů nepřetekla do motorového prostoru.

Nezapomeňte, že v zimě může být kapalina do ostřikovačů rychle spotřebována, zejména při silném sněžení. Hladinu kapaliny do ostřikovačů proto pravidelně kontrolujte a v případě potřeby ji doplňte. Pokud ostřikovač dojde, nedoplňujte jej čistou vodou – mohlo by dojít k zamrznutí kapaliny na skle a tryskách ostřikovačů.

Měli byste také pamatovat na správné používání ostřikovače během jízdy. Chcete-li vyčistit sklo od nečistot nebo sněhu, stačí stisknout páčku nebo tlačítko, které aktivuje ostřikovač. Pro účinnější čištění se doporučuje zapnout stěrače čelního skla.

Během zimního období je nutné věnovat zvláštní pozornost stavu stěračů. Zkontrolujte, zda jsou v dobrém stavu a nezanechávají na skle šmouhy nebo skvrny. Pokud jsou vaše stěrače opotřebované nebo poškozené, vyměňte je za nové, abyste zajistili maximální viditelnost za jízdy.

ČTĚTE VÍCE
Jakou roli hraje airbag při nehodách a proč může zachraňovat životy?

Video:

Co dělat, když voda v nádržce ostřikovače zamrzne?

Video: Kam nalít kapalinu do ostřikovačů v autě Hyundai?

Jak nalít vodu nebo nemrznoucí kapalinu do nádržky ostřikovače čelního skla auta!