Mytí auta je běžná akce, kterou mnozí automobiloví nadšenci považují za nedílnou součást jeho údržby. Existují však případy, kdy mycí procedura může způsobit více škody než užitku. Ve skutečnosti nemusíte vždy běžet do myčky nebo se uchylovat k domácím produktům, abyste auto vyčistili.

Někteří z nás milují svá auta stejně jako jiné předměty své náklonnosti. Majitelé aut si svých vozů velmi váží, zvláště pokud vlastní prestižní značky. Tito lidé se snaží zachovat a udržet bezvadný vzhled svých vozů co nejdéle. Je však vhodné vědět, že někdy byste neměli mýt auto příliš často nebo v nevhodnou dobu.

Existuje několik faktorů, které lze vzít v úvahu při určování nejvhodnější doby k mytí auta:

Kdy byste neměli mýt auto?

Когда не стоит мыть машину?

Přestože pravidelné mytí vozu pomáhá udržovat jej v dobrém stavu a chrání lak před poškozením, existuje několik případů, kdy je lepší auto nemyt:

1. Při nízkých teplotách

1. При низких температурах

Nedoporučuje se mýt auto v zimě, zvláště když je okolní teplota nižší než 0°C. Usazená voda může zamrznout na povrchu stroje, což může způsobit tvorbu ledu a poškození laku. Také mytí auta v mrazu může způsobit zamrznutí zámků dveří a zpomalení podvozku.

2. Po jízdě na špinavých cestách

2. После поездки по грязным дорогам

Pokud jste se právě vrátili z výletu po špinavých cestách, je lepší s mytím auta nespěchat. Nečistoty a písek ponechané na voze mohou obsahovat abrazivní částice, které při srážce s vodou a kartáči z myčky způsobí mikroškrábance na laku.

3. Na jasném slunci

3. При ярком солнечном свете

Mytí auta na ostrém slunci se nedoporučuje, zvláště v horkých dnech. Voda dopadající na horký povrch automobilu může rychle vyschnout a zanechat na laku stopy a skvrny. Pro mytí auta je lepší zvolit chladnější čas nebo stinné místo.

  • V žádném případě auto po lakování neumývejte. Pokud byl vůz nedávno lakován, nechte nový lak před mytím zcela zaschnout a vytvrdnout. Proces vytvrzování laku obvykle trvá asi 30 dní.
  • Nedoporučuje se také mýt auto za silného deště nebo bouřky. Voda a elektřina se nemíchají a mytí auta v těchto podmínkách může být nebezpečné.

S těmito radami se můžete o své auto lépe starat a udržovat ho v dobrém stavu.

ČTĚTE VÍCE
Proč řemen alternátoru neustále píská a jak tomu pomoci?

Při silném dešti

Во время сильного дождя

Při silném dešti se může zdát zbytečné mýt auto. Existuje však několik důvodů, proč byste měli mycí proceduru odložit na lepší povětrnostní podmínky.

1. Nadměrná vlhkost

1. Излишняя влажность

Když je venkovní vzduch nasycený vlhkostí, auto rychle nevyschne. To může vést k skvrnám a pruhům na těle. Proto je lepší počkat na sušší počasí, abyste se těmto potížím vyhnuli.

2. Zvýšené znečištění

2. Повышенное загрязнение

Když prší, na ulicích se objevuje více nečistot a škodlivin. Pokud auto umyjete za deště, můžete mít opačný efekt – karoserie se může ušpinit rychleji než obvykle. Raději proto počkejte, až přestane pršet a ulice oschnou, aby vaše úklidové úsilí nepřišlo vniveč.

V důsledku toho může být mytí auta za silného deště nejen zbytečné, ale mít i opačný efekt. Nejlepší je počkat, až bude pro tuto proceduru vhodnější počasí a vaše auto bude vděčné za svěží a čistý vzhled.

Při nízké teplotě

При низкой температуре

Mytí auta při nízkých teplotách může být nejen nepohodlné, ale také autu škodit. Když je venku zima, voda rychle zamrzne, usadí se na povrchu auta a může způsobit vážné problémy.

  • Zmrzlé části: Pokud auto myjete při příliš nízké teplotě, může na částech auta, jako jsou zámky, dveře a kapota, zamrznout voda. Zmrzlý led může ztížit otevírání a zavírání dveří nebo způsobit prasknutí zámků.
  • Poškození karoserie: Voda, která namrzne na karoserii vozidla, může poškodit její povrchovou úpravu. Ledové krystalky mohou na povrchu zanechat škrábance a odřít lak. Navíc při chladu může voda prosakovat do prasklin a nedokonalostí karoserie, což může vést k rezivění.
  • Překážka v systémech: Zamrzající voda může také způsobit zamrznutí různých systémů vozidla, jako jsou brzdy, klimatizace, dokonce i motor. To může způsobit jejich poškození nebo nesprávnou funkci.

Pokud je tedy venku příliš chladno, doporučuje se mytí auta odložit, dokud se počasí nezlepší a teplota vystoupá nad nulu stupňů Celsia. To pomůže vyhnout se různým problémům spojeným se zamrzáním vody a poškozením vozu.

Před dlouhou cestou

Перед длительной поездкой

Pokud se chystáte na dlouhou cestu, je lepší nemyt auto bezprostředně před ní. Na vozovce se totiž mohou vyskytovat různé nečistoty, které nelze zcela odstranit ani po umytí. Pokud auto umyjete a pak vyrazíte na silnici, po chvíli bude opět vypadat špinavě a zaprášené.

ČTĚTE VÍCE
Jaká rychlost je optimální pro auto na dálnici - tajemství efektivní jízdy při vysokých rychlostech

Při výběru času na mytí před dlouhou cestou je lepší vzít v úvahu vnější podmínky. Pokud venku prší nebo je předpovídáno špatné počasí, pak nemá smysl ztrácet čas mytím. Auto bude špinavé do pár kilometrů po cestě.

Pokud je však ulice suchá a čistá, můžete využít služeb myčky aut. Čisté auto je nejen estetické, ale také zvyšuje bezpečnost na silnici. Čisté světlomety a zrcátka poskytují lepší viditelnost a čisté sklo snižuje oslnění.

Před dlouhou cestou je tedy lepší neumývat auto přímo před ním, abyste se na silnici neušpinili. Optimální dobou pro mytí je suché a jasné počasí před cestou.

Video:

HOUBA nebo VLÁKNO? Jaký je NEJLEPŠÍ způsob mytí auta?

NIKDY NEMYJTE POHÁDKÉ AUTO. . ?

JEDNÍM LEPIDLEM PRAJI I ČISTÍM BĚLICÍ PROSTŘEDEK Vyměňuji domácí chemii @obovsemsmarusya