Tempomat je funkce vozidla, která umožňuje udržovat konstantní rychlost bez zásahu řidiče. Je to velmi pohodlné a umožní vám to udělat vaši cestu pohodlnější a bezpečnější. Existují však situace, kdy se použití této funkce nedoporučuje a v některých případech to může být i nebezpečné.

Za prvé, neměli byste používat tempomat při špatné viditelnosti. Například v husté mlze nebo dešti, kdy vozovka začne klouzat. Za těchto podmínek může být reakce vozidla na tempomat nesprávná nebo zpožděná, což zvyšuje riziko nehody.

Tempomat se navíc nedoporučuje používat v městském provozu. Je to způsobeno tím, že ve městě se rychlost neustále mění – musíte zastavit na semaforech, dát přednost chodcům atd. Tempomat může vytvořit nebezpečnou situaci, pokud se vozidlo nedokáže automaticky přizpůsobit nové rychlosti.

Kdy by se tempomat neměl používat?

Когда круиз-контроль использовать нельзя?

Zatáčky a strmé cesty Při odbočování, zejména na strmých cestách, nebude tempomat schopen adekvátně reagovat na změny rychlosti a udržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel. Manuální ovládání bude v takových situacích mnohem spolehlivější.
Kluzká silnice a špatné povětrnostní podmínky Na kluzké vozovce nemusí být tempomat schopen udržet stabilitu vozidla. Led, sníh nebo déšť mohou narušovat činnost systému a způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem. V takových podmínkách je vhodnější zapnout režim ručního ovládání a být připraven na neočekávané situace.
Městský provoz V městském provozu, zejména v hustém provozu, může být používání tempomatu nebezpečné a nepohodlné. Časté brzdění, náhlé manévry a neustálá potřeba přizpůsobovat se úrovni rychlosti ostatních účastníků silničního provozu činí manuální ovládání výhodnějším.
Varování při selhání systému Pokud se na přístrojové desce rozsvítí varovná kontrolka signalizující poruchu tempomatu nebo jiného systému vozidla, použití tempomatu se nedoporučuje. Nejprve byste měli odstranit problémy a zkontrolovat funkčnost všech systémů.
Dopravní značky a omezení rychlosti Tempomat nebere v úvahu dopravní značky a omezení rychlosti, takže když je mnoho značek a mění se rychlostní limity, nedoporučuje se používat tuto funkci. Dodržování požadavků dopravních značek a schopnost rychle měnit rychlost jsou prioritou pro bezpečnost provozu.

V těchto případech byste se měli spolehnout na svou pozornost a reakci a také řídit vůz manuálně, abyste předešli případným problémům a zajistili bezpečnost na silnici.

ČTĚTE VÍCE
Co se stane, když vjedete pod závoru

Poruchy systému tempomatu

  • Selhání v důsledku problémů s brzdovým pedálem: Pokud váš brzdový pedál nefunguje správně nebo se zadrhává, tempomat se nemusí zapojit nebo nefunguje správně. V tomto případě je první věcí, kterou musíte udělat, je zkontrolovat a opravit problém s brzdovým pedálem.
  • Problémy s akcelerátorem: Pokud plynový pedál také nefunguje správně nebo se zadrhává, tempomat nebude schopen řídit rychlost vozidla. Jakékoli problémy s plynovým pedálem musí být opraveny před použitím tempomatu.
  • Selhání elektronického systému: Pokud dojde k poruše elektronického systému vašeho vozidla, může to způsobit, že tempomat nebude fungovat správně nebo úplně selže. V takovém případě se doporučuje kontaktovat odborníka, aby diagnostikoval a vyřešil problémy s elektronickým systémem.
  • Problémy systému řízení motoru: Pokud dojde k problému se systémem řízení motoru, tempomat nebude schopen správně řídit rychlost vozidla. Pokud se na přístrojové desce rozsvítí kontrolka „Check Engine“ nebo „Servis Engine Soon“, měli byste se poradit s odborníkem a odstranit problémy se systémem řízení motoru.

Před použitím tempomatu byste se měli vždy ujistit, že všechny hlavní systémy vozidla související s řízením pohybu a elektronikou jsou v provozuschopném stavu. Selhání systému tempomatu za jízdy může vést k nepředvídatelným následkům, takže bezpečnost by měla být vždy prioritou.

Extrémní povětrnostní podmínky

Экстремальные погодные условия

Při silném dešti, náledí, sněžení nebo mlze je viditelnost na vozovce výrazně snížena. Používání tempomatu za těchto podmínek může být nebezpečné, protože řidič možná bude muset převzít aktivnější kontrolu nad vozidlem, včetně úpravy rychlosti podle aktuálních podmínek vozovky.

Při silných poryvech větru nebo bouřlivém větru se navíc může vozidlo stát nestabilním a začít se na silnici kývat nebo se nepředvídatelně pohybovat. Použití tempomatu za těchto podmínek může situaci zhoršit a způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem.

Extrémní povětrnostní podmínky jsou proto pádným argumentem proti používání tempomatu. Řidič by měl být připraven rychle reagovat na měnící se podmínky a mít za takových povětrnostních podmínek plnou kontrolu nad svým vozidlem.

Zvláštní silniční podmínky

Особые дорожные условия

Existují určité silniční podmínky, za kterých se použití tempomatu nedoporučuje nebo dokonce zakazuje. Některé z těchto podmínek mohou zahrnovat:

ČTĚTE VÍCE
Co zvážit při výběru rychlovarné konvice do domácnosti - základní kritéria a rady odborníka

1. Zimní cesty

1. Зимние дороги

Když jsou silnice pokryté sněhem, ledem nebo solí, může být tempomat nebezpečný. Tyto podmínky ztěžují zpomalení a změnu rychlosti, takže řidič by měl mít plnou kontrolu nad zrychlováním a brzděním vozidla.

2. Horské cesty

2. Гористые дороги

Na silnicích s velkým množstvím zatáček, stoupání a klesání nemusí být tempomat bezpečný, protože systém si nemusí být schopen poradit se složitou geometrií vozovky. Řidičům se doporučuje, aby nezávisle přizpůsobovali rychlost v závislosti na stavu vozovky.

Setkáte-li se s těmito nebo jinými zvláštními stavy vozovky, vždy zastavte a zvažte, zda je použití tempomatu pro danou situaci nezbytné. Bezpečnost by měla být při řízení vždy na prvním místě.

Zvláštní silniční podmínky
Zimní silnice
Hornaté silnice

Video:

Tempomat v autě. co to je? Jak používat?

Jak zapnout tempomat Kia Optima

Jak zapnout tempomat na Chevrolet Cruze. Za 2 sekundy.