Lakování automobilu je důležitou fází jeho údržby a restaurování. Majitelé automobilů se často potýkají s potřebou změnit jeho vzhled nebo jej učinit odolnějším vůči vnějším vlivům. Jednou z nejoblíbenějších metod lakování je použití tekuté pryže.

Tekutá pryž je moderní materiál s vysokou elasticitou, vodoodpudivými vlastnostmi a pevností. Je to směs polymerů rozpuštěných v rozpouštědlech. Tekutá pryž se nanáší na povrch vozu pomocí speciálního přístroje – stříkací pistole.

Kolik litrů tekuté gumy je potřeba k lakování auta? Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech: velikosti vozu, jeho stavu a požadovaném efektu. Na nanesení jedné vrstvy tekuté pryže je v průměru potřeba asi 1 litr materiálu.

K dosažení jasnější a intenzivnější barvy a také ke zlepšení trvanlivosti nátěru však mohou být zapotřebí dvě nebo více vrstev. V tomto případě bude zapotřebí více tekuté pryže.

Vždy se doporučuje zakoupit o něco více materiálu, než je minimální požadovaná hmotnost pro povrch, který má být natřen. Vyhnete se tak nedostatkům při nanášení nátěru a ponecháte rezervu na případné opravy a úpravy.

Kolik tekuté gumy je potřeba k lakování auta?

Какое количество жидкой резины необходимо для покраски автомобиля?

Při lakování auta tekutou gumou je nutné správně spočítat množství materiálu pro dosažení kvalitního výsledku. Množství tekuté pryže, které potřebujete, závisí na několika faktorech, jako je velikost vozu, jeho stav a požadovaný efekt povlaku.

Velikost auta

Размер автомобиля

Nejprve je třeba zvážit velikost vozu. Čím větší auto, tím více materiálu bude potřeba k jeho lakování. Velikost je dána délkou, šířkou a výškou vozu. Typicky bude středně velký osobní automobil vyžadovat asi 10-15 litrů tekuté pryže.

Stav vozidla

Состояние автомобиля

Důležité je také zvážit stav vozu. Pokud má povrch vozu vady, jako jsou škrábance nebo třísky, bude potřeba více nátěrového materiálu. Přibližně na každý 1 metr čtvereční poškozeného povrchu přidejte další 1 litr tekuté pryže.

Pokud je však povrch vozu v dobrém stavu, vystačíte si s menším množstvím materiálu.

Požadovaný efekt povlaku

Желаемый эффект покрытия

Množství kapalného kaučuku také závisí na požadovaném efektu povlaku. Pokud plánujete použít více vrstev pryže pro silnější a odolnější povlak, bude potřeba více materiálu. Upozorňujeme, že silný povlak může změnit vzhled vozu a dodat mu větší objem.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat nejvýkonnější anténu pro přenos a příjem signálu?

V důsledku toho se pro výpočet přesného množství tekuté pryže pro lakování automobilu doporučuje kontaktovat specialisty nebo se poradit s výrobcem pryže. Budou schopni vyhodnotit všechny faktory a vybrat optimální množství materiálu pro dosažení požadovaného výsledku.

Stanovení potřebného množství tekuté pryže

Определение необходимого количества жидкой резины

Než se pustíte do lakování auta tekutou gumou, musíte si určit přesné množství materiálu, které bude potřeba k pokrytí všech požadovaných povrchů. Vyhnete se tak nedostatku materiálu nebo jeho přebytku.

Pro stanovení požadovaného množství tekuté pryže pro lakování automobilu je třeba vzít v úvahu následující faktory:

1. Oblast povrchů, které mají být natřeny

1. Площадь поверхностей, подлежащих покраске

Prvním krokem je změřit plochy různých povrchů vozu, které je třeba nalakovat. Patří sem karoserie, dveře, střecha, nárazníky a další díly. Pomocí měření můžete určit celkovou plochu vozidla.

2. Tloušťka vrstvy tekuté pryže

2. Толщина слоя жидкой резины

Druhým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je tloušťka vrstvy tekuté pryže, kterou chcete dostat na každý povrch vozu. Pro spolehlivou ochranu a estetický vzhled se obvykle doporučuje aplikovat tloušťku vrstvy 4 až 8 milimetrů.

Na základě těchto dvou faktorů můžete použít jednoduchý vzorec k určení požadovaného množství tekutého kaučuku:

Celková plocha vozu * Tloušťka vrstvy tekuté gumy = Objem tekuté gumy

Za zvážení také stojí, že někteří výrobci tekuté pryže uvádějí pokrytí v metrech čtverečních na litr. To vám umožní okamžitě získat přibližný počet požadovaných litrů tekuté pryže.

Stanovení požadovaného množství tekuté pryže pro lakování automobilu je tedy důležitým krokem, který vám umožní správně naplánovat proces lakování a vyhnout se neočekávaným nákladům nebo nedostatku materiálu.

Co ovlivňuje spotřebu tekuté gumy při lakování auta?

Что влияет на расход жидкой резины при покраске авто?

Při lakování auta tekutou gumou se množství materiálu potřebného pro práci může lišit v závislosti na několika faktorech. Spotřeba tekuté pryže je určena následujícími hlavními faktory:

Oblast malování

Площадь покраски

Je zřejmé, že čím větší je plocha automobilu, tím více materiálu je potřeba k jeho natírání. Při výpočtu spotřeby tekuté pryže se bere v úvahu celý vnější objem karoserie včetně střechy, kufru, kapoty, dveří atd.

Tloušťka povlaku

Толщина покрытия

Pro dosažení požadovaného stupně ochrany a estetického efektu je nutné nanést dostatečné množství tekuté pryže. Čím silnější je vrstva nátěru, tím více materiálu k tomu bude potřeba. To je zvláště důležité, pokud je třeba na barevný podklad nanést bezbarvý lak pro udržení dokonalého povrchu.

ČTĚTE VÍCE
Jak dosáhnout většího zisku při prodeji auta – prodat ho celé nebo po částech!

Stav povrchu

Pokud má povrch vozu mnoho nedokonalostí, které vyžadují dodatečnou přípravu a vyrovnání, může to zvýšit spotřebu tekuté pryže. Pokud je například před lakováním nutné vyplnit trhliny, odstranit promáčkliny nebo odstranit starý nátěr, budete muset utratit více materiálu, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

Konečná spotřeba tekuté pryže při lakování automobilu tedy může být různá a závisí na lakované ploše, tloušťce povlaku a stavu povrchu. Proto je pro správný výpočet nutné vzít v úvahu všechny tyto faktory.

Video:

100% způsob, jak odstranit rez a brouky za 1 minutu! Koroze nebyla nikdy zničena tak snadno!

Tekutá guma s lakem – jak osvěžit auto za 1 den?

Jak se choval lak auta v tekuté gumě?