S rozvojem technologií automobilové průmyslové výroby vyvstávají nové otázky související s používáním moderních automobilů. Jedním z těchto problémů je potřeba zatáhnout auto s automatickou převodovkou na ruční brzdu. Zatažením ruční brzdy u vozu s manuální převodovkou uzavřeme brzdový systém a zajistíme jeho nehybnost. Je to ale nutné u vozů s automatickou převodovkou?

S automatickou převodovkou má být v neutrálu, když se auto nehýbe. Když je vozidlo ve svahu, doporučuje se použít další zádržné prostředky, jako je parkovací brzda nebo ruční brzda. Tím se zabrání náhodnému pohybu vozidla a sníží se riziko nouzové situace.

Někteří lidé mohou věřit, že auto s automatickou převodovkou nepotřebuje ruční brzdu, protože ji bude držet na místě samotný mechanismus převodovky. Absence bezpečnostního opatření v podobě parkovací brzdy nebo ruční brzdy však může vést k nebezpečným situacím, zejména na strmých svazích nebo při silném větru. Proto se doporučuje používat ruční brzdu, i když máte automatickou převodovku, abyste byli na nejbezpečnější straně.

Musím použít ruční brzdu v autě s automatickou převodovkou? [Dotazy Otázky]

Нужно ли ставить на ручник машину с автоматической коробкой передач? [Вопросы Вопросы]

Funkce ruční brzdy

Ruční brzda plní několik funkcí. Zaprvé slouží k zabránění nechtěnému pohybu vozu při zaparkování. Pokud není vůz nastaven na ruční brzdu, může se vlivem vnějších vlivů nebo dokonce mírným náklonem dát do pohybu.

Za druhé, ruční brzda pomáhá odlehčit převodovku, zejména když je vůz ve stoupání. Bez použití ruční brzdy spočívá hmotnost vozu výhradně na převodovce, což může vést k opotřebení a dokonce i ke zlomení dílů.

Automatická převodovka

Автоматическая коробка передач

U automatické převodovky je situace trochu jiná. Možná není potřeba instalovat ruční brzdu tak kritická, protože automatická převodovka má vestavěný parkovací režim, který blokuje pohyb vozu. Při parkování v mírném svahu je navíc automatická převodovka schopna auto samostatně udržet na místě bez použití ruční brzdy.

Instalace ruční brzdy se však stále doporučuje, zejména pokud parkujete na prudkém svahu nebo v podmínkách silného větru nebo jiných vnějších sil. Dodatečná ochrana je vždy dobrý nápad a může předejít možným problémům v budoucnu.

  • Bez ohledu na typ převodovky je při parkování ve svahu lepší vždy použít ruční brzdu.
  • Použití ruční brzdy dále zajistí vůz na místě a sníží zatížení převodovky.
  • Pokud máte automatickou převodovku, instalace ruční brzdy může být méně kritická, ale vždy se doporučuje pro zvýšení bezpečnosti.
ČTĚTE VÍCE
Kvalita hydrokrakování a syntetiky v motorových olejích – jaký olej si vybrat pro svůj vůz?

Má ruční brzda vliv na automatickou převodovku?

1. Úroveň sklonu silnice:

Pokud stojíte na rovném povrchu, pravděpodobnost, že se vaše vozidlo pohne bez parkovací brzdy, je minimální. Pokud je však vůz na nakloněné vozovce, může i mírný tlak větru způsobit pohyb vozu. Proto zatáhnout ruční brzdu na autě s automatickou převodovkou na nakloněné vozovce bude tím správným rozhodnutím.

2. Pravidla provozu:

Některé země a regiony mají zákony a předpisy, které vyžadují, aby řidiči používali ruční brzdu ve vozech s automatickou převodovkou, a to i na rovných silnicích. Důvodem jsou bezpečnostní opatření a zabránění náhodnému pohybu vozidla.

3. Ochrana převodovky:

Parkovací brzda dokonale chrání převodovku před namáháním. Pokud je auto zaparkované na ruční brzdě, pak bude pro auto mnohem snazší vyhnout se náhodným nárazům a otřesům. Parkovací brzda může také zabránit poškození převodovky, pokud dojde k poruše pneumatického nebo hydraulického systému odpovědného za zablokování vozidla.

4. Výkon automatické převodovky:

Navzdory některým výhodám může mít ruční brzda negativní dopad na automatickou převodovku. Při delším stání vozu s ruční brzdou se zvyšuje tlak na části systému převodovky, což může v konečném důsledku vést k jeho poruše. To je nejnebezpečnější pro vozy s hydraulickým systémem zámku parkovací polohy, protože konstantní tlak může vést k úniku brzdové kapaliny a v důsledku toho k poruše systému. Proto je důležité najít rovnováhu a nepřetěžovat ruční brzdu.

Automatická převodovka a ruční brzda: provozní řád

Automatická převodovka je pohodlnou volbou v autě, která umožňuje řidiči, aby nemusel přemýšlet o řazení. Při provozu automatické převodovky je však třeba dodržovat určitá pravidla týkající se použití ruční brzdy nebo ruční brzdy.

Proč potřebujete zatáhnout ruční brzdu na autě s automatickou převodovkou?

Přestože je automatická převodovka vybavena režimem „P“ (park), který umožňuje uzamknout vůz na místě bez použití ruční brzdy, doporučuje se vždy používat ruční brzdu.

Instalace ruční brzdy po zastavení vozu pomáhá zabránit jeho náhodnému pohybu. Je-li vůz ve svahu nebo za silného větru, poslouží ruční brzda jako další bezpečnostní prvek.

Jak správně zatáhnout ruční brzdu na autě s automatickou převodovkou?

Nejprve se před instalací ruční brzdy musíte ujistit, že je vůz zcela zastaven a v režimu „P“. Poté byste měli sešlápnout brzdový pedál a zatáhnout ruční brzdu (ruční brzdu). Poté se brzdový pedál uvolní.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat nejúčinnější sadu zapalovacích svíček s dlouhou životností pro váš vůz

Při demontáži ruční brzdy z vozu s automatickou převodovkou musíte provést následující kroky: znovu sešlápnout brzdový pedál a uvolnit ruční brzdu. Zároveň se před přepnutím z režimu „P“ do jiného režimu (R, D, N) doporučuje trochu přitáhnout brzdy.

Režim automatické převodovky Doporučení pro parkování Doporučení pro řízení
P (parkování) Namontujte ruční brzdu (ruční brzdu) Zakázané použití
R (zpětně) Ruční brzda není nutná Ruční brzda není nutná
D (dopředu) Ruční brzda není nutná Ve stoupání se doporučuje používat ruční brzdu
N (neutrální) Ruční brzda není nutná Ruční brzda není nutná

Při dodržování těchto doporučení a provozních pravidel můžete pohodlně a bezpečně používat automatickou převodovku v kombinaci s ruční brzdou nebo ruční brzdou.

Proč zatahovat ruční brzdu na autě s automatickou převodovkou?

Je rozšířený mýtus, že není potřeba dávat auto s automatickou převodovkou na ruční brzdu. Nicméně není. Navzdory tomu, že automatické převodovky mají oproti manuálním řadu výhod, nutnost zatažení vozu za ruční brzdu zůstává z bezpečnostního hlediska aktuální a důležitá.

1. Bezpečnost na sjezdovkách

Hlavní funkcí ruční brzdy v autě je zabránit samovolnému pohybu. Na svazích je ruční brzda nepostradatelným nástrojem pro udržení vozu na místě. Pokud používáte automatickou převodovku, nemusí být schopna udržet vozidlo a rozjet se ze svahu. Zatažením vozu za ruční brzdu poskytujeme další bezpečnost.

2. Ochrana převodovky

Dalším důvodem, proč zaparkovat auto s automatickou převodovkou, je ochrana převodovky. Pokud je vozidlo ve stoupání a není zatažena ruční brzda, mohou být vnitřní části převodovky zbytečně namáhány, což může časem vést k opotřebení. Správně nainstalovaná ruční brzda poskytuje dodatečnou ochranu a prodlužuje životnost převodovky.

Video:

Co se stane, když jedete s ruční brzdou?

Jak funguje parkování v automatické převodovce a je nutné použít ruční brzdu?

Tajemství topení do auta, o kterém mnoho lidí ani neví