Silniční dopravní nehody je děsivá a nebezpečná situace, která často vede k vážným zraněním a dokonce smrti. Mezi účastníky dopravních nehod mohou patřit chodci, řidiči a cestující, přičemž každý z nich je ohrožen svými vlastními jedinečnými zraněními.
Chodci, mají tendenci být ve zvláště zranitelné pozici, a proto jsou vystaveni většímu riziku vážného zranění. Při pádu mohou utrpět zlomeniny či otřesy mozku, při střetu s autem pohmožděniny a výrony. Riziko zranění se zvyšuje, pokud se chodec nachází v neosvětleném prostoru, porušuje pravidla silničního provozu nebo je pod vlivem alkoholu.
Ovladače, zvláště pokud nejsou připoutáni bezpečnostními pásy, mohou být při nehodě vážně zraněni. Může to být zlomené ruce nebo nohy, zranění hrudníku nebo břicha způsobené nárazem do volantu nebo jiných částí vozu. Silným úderem hlavy o sklo nebo vzduchový polštář může navíc dojít k otřesům mozku a poranění páteře.
Různá zranění účastníků dopravních nehod
Poranění hlavy a krku
Hlava a krk jsou při nehodě jednou z nejzranitelnějších částí těla. Účastníci mohou utrpět vážná poranění hlavy, jako jsou otřesy mozku, traumatické poranění mozku, zlomeniny lebky, pohmoždění mozku a poranění krčních obratlů. Tato zranění mohou vést k vážným komplikacím a vyžadují lékařskou péči.
Poranění hrudníku a břicha
Srážka při nehodě může mít za následek poranění hrudníku a břicha. Řidiči a cestující mohou utrpět zlomeniny žeber, poškození plic, syndrom vzplanutí, vnitřní krvácení, poškození břišních orgánů (játra, slezina, ledviny) a další poranění této oblasti těla. Tato poranění vyžadují okamžitou lékařskou péči a v některých případech i chirurgický zákrok.
Možné jsou i poranění zevních pohlavních orgánů, měkkých tkání a kostí, poškození páteře, zlomeniny a vykloubení končetin, popáleniny a omrzliny v důsledku úrazu. Chodci často utrpí zranění dolních končetin a také zlomeniny paže a kyčle.
Různorodost zranění, která mohou nastat při dopravních nehodách, zdůrazňuje nutnost dodržovat pravidla silničního provozu, používat bezpečná vozidla a pravidelně kontrolovat jejich technický stav, stejně jako nutnost používat bezpečnostní pásy a používat je.
Poškození vnitřních orgánů
Při dopravní nehodě (RTA) mohou účastníci utrpět různá poranění vnitřních orgánů. Tato zranění mohou být velmi vážná a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.
Vystavení násilí nebo šoku během nouze může způsobit poškození vnitřních orgánů, jako je srdce, játra, plíce, ledviny a žaludek. Poranění vnitřních orgánů se může projevit krvácením, modřinami, zánětem pobřišnice a dalšími komplikacemi.
Při kolizi nebo převrácení vozidla mohou cestující narazit do volantu nebo jiných součástí interiéru a způsobit vnitřní poškození. Mohou se také zranit odletujícím sklem nebo padajícími předměty ve vozidle.
Poranění vnitřních orgánů vážně ohrožuje život a může vyžadovat okamžitý chirurgický zákrok. Pokud máte podezření na taková zranění, musíte zavolat sanitku a do příjezdu zdravotnického personálu dodržovat lékařská doporučení.
Je důležité, aby se: Jakékoli příznaky nebo podezření na poškození vnitřních orgánů po nehodě by měly být okamžitě hlášeny lékařům k diagnostice a léčbě.
Zlomeniny a výrony
Zlomeniny
Zlomeniny jsou poranění kostí, ke kterým může dojít při silných nárazech nebo při pádu na tvrdý povrch. V důsledku nehody mohou účastníci utrpět zlomeniny různé složitosti – od malých prasklin až po úplné ruptury kosti.
Zlomeniny se nejčastěji vyskytují v následujících oblastech:
Místo zlomeniny | popis |
---|---|
Krček stehenní kosti | Nejčastější zlomenina při dopravních nehodách, zejména u starších lidí. Zranění může zhoršit pohyblivost a vyžadovat dlouhé zotavení. |
Ribs | Zlomeniny žeber mohou nastat při nárazu do hrudníku tyčí nebo při trhnutí bezpečnostního pásu. Mohou způsobit bolest a ztížit dýchání. |
Klíční kost | Zlomeniny klíční kosti mohou nastat při přímém úderu do ramene nebo při pádu na paži. Toto zranění může způsobit silnou bolest a omezit pohyblivost horní končetiny. |
Podvrtnutí
Kmeny jsou poranění svalů a šlach, ke kterým může dojít, když jsou akutně nataženy nebo natrženy v důsledku náhlých pohybů nebo tahů. Při dopravních nehodách podvrtnutí postihuje nejčastěji krční, hrudní a bederní páteř a také šíjové a ramenní svaly.
Podvrtnutí provází bolest, otok a omezená pohyblivost v postižené oblasti. Vyžadují konzultaci s lékařem a rehabilitační opatření pro úplné zotavení.
Traumatický šok a stres
Po nehodě motorového vozidla mohou účastníci zažít traumatický šok a stres, což může mít významný dopad na jejich duševní a fyzickou pohodu.
Traumatický šok je stav, který nastává v důsledku vážného fyzického nebo emocionálního traumatu. Náhlá kolize, převrácení nebo jiný typ nehody může způsobit pocit ztráty kontroly a beznaděje. Osoby účastnící se dopravních nehod mohou pociťovat intenzivní strach, úzkost a dokonce paniku, což vede ke zvýšené hladině stresu.
Fyzické projevy traumatického šoku
Fyzické projevy traumatického šoku se mohou lišit od člověka k člověku. Někteří účastníci mohou pociťovat slabost, závratě nebo mdloby. Jiní mohou pociťovat bledý obličej, mravenčení v pažích a nohou nebo zvýšenou srdeční frekvenci. K tomu dochází v důsledku prudkého uvolnění adrenalinu v těle, což je přirozená reakce na stres.
Traumatický šok může také způsobit nadměrné pocení, chvění nebo třes a snížené dýchání. Osoby účastnící se dopravních nehod mohou mít potíže se spánkem, chuť k jídlu a zažívací potíže.
Psychologické důsledky
Psychologické účinky traumatického šoku mohou být dlouhodobé a projevovat se různými způsoby. Oběti dopravních nehod mohou zažít posttraumatický stresový syndrom (PTSS), který je charakterizován opakovanými, matoucími myšlenkami na nehodu, nočními můrami nebo opakováním událostí ve formě „flashbacků“. To jim může ztížit normální fungování v každodenním životě.
Lidé účastnící se dopravních nehod mohou také trpět depresí, úzkostí, podrážděností a problémy se spánkem. Častými důsledky jsou také potíže v mezilidských vztazích a sociální adaptace.
Je důležité, aby oběti dopravních nehod dostávaly podporu a pomoc při zvládání traumatického stresu. Psychologická podpora, skupinová terapie nebo poradenství mohou pomoci vyrovnat se s psychickými a emočními obtížemi spojenými s dopravní nehodou.