V poslední době si Českou republiku jako turistickou destinaci vybírá stále více Ukrajinců. Krásná města, bohatá historie, úžasná architektura a pohostinní lidé – to vše dělá z České republiky atraktivní prázdninovou destinaci. Před cestou do této země se však vyplatí seznámit se s některými funkcemi, konkrétně s nutností zakoupit si vinětu.
Dálniční známka je zvláštní daň z vozidel, která se v České republice vybírá za jízdu po určitých úsecích silnic. Vlastnictví dálniční známky je povinné pro všechny motoristy bez ohledu na jejich státní občanství. Je pravda, že pro občany Ukrajiny existuje v současné době řada funkcí pro nákup dálniční známky.
Podle informací českých úřadů si od 1. ledna 2021 musí Ukrajinci pro vstup na území České republiky zakoupit dálniční známku. Oficiálně tak byla potvrzena otázka nutnosti nákupu dálniční známky pro Ukrajince. Bez platné dálniční známky na předním skle auta nebudou moci turisté z Ukrajiny platit za cestování po českých silnicích.
Viněta v Česku pro Ukrajince: vyplatí se kupovat?
Pokud se chystáte do České republiky cestovat autem a plánujete cestovat po dálnicích, možná budete potřebovat dálniční známku. Otázka pořízení dálniční známky vyvstává hned na začátku plánování cesty, proto je důležité vědět, zda se ukrajinským občanům vyplatí kupovat.
Viněta je speciální nálepka nebo elektronická jízdenka, která umožňuje vjezd na české dálnice. Je povinný pro všechna vozidla s maximální povolenou hmotností do 3,5 tuny. Dálniční známka umožňuje jízdu po zpoplatněných úsecích silnic zaplacením jednorázového poplatku.
Cena dálniční známky závisí na době její platnosti a typu vozidla. Typicky je viněta platná 10 dní, 1 měsíc nebo 1 rok. Cena se může lišit o několik desítek eur.
U ukrajinských občanů může vzbuzovat pochybnosti otázka nákupu dálniční známky v České republice. Za zvážení však stojí, že zakoupení viněty je povinné, jinak vám hrozí pokuta až 800 eur. Majitelé aut bez dálniční známky mají navíc dočasný zákaz vjezdu na dálnice, což by mohlo vážně ztížit cestování po republice.
Za zmínku také stojí, že silnice v České republice jsou kvalitní a umožňují rychlý a pohodlný pohyb po republice. Většina turistických tras vede po dálnicích, takže viněta vám může výrazně usnadnit cestu.
Ve výsledku je odpověď na otázku nákupu dálniční známky v ČR pro Ukrajince jasná – ano, vyplatí se ji pořídit. To vám pomůže vyhnout se pokutám, poskytne vám svobodu pohybu po zemi a vaše cesta bude pohodlnější a bezpečnější.
Povinný nákup
Všeobecné informace
Systém mýtného platí pro všechny typy vozidel a má různé tarify v závislosti na délce pobytu v ČR.
Tarify a doby platnosti dálniční známky
Dálniční známka zakoupená ukrajinskými občany má různé tarify v závislosti na kategorii vozidla a době platnosti. Například cena za 10denní dálniční známku pro osobní automobil je 310 Kč, pro motocykly pak 150 Kč.
Za zmínku stojí, že viněta je platná pouze po určitou dobu. Například 10denní viněta opravňuje k užívání silnic po dobu 10 dnů od data aktivace. V případě vypršení platnosti viněty vám hrozí pokuta až 5000 XNUMX Kč.
Kde mohu koupit vinětu
Dálniční známku lze zakoupit na různých místech: čerpací stanice, pošty, autoškoly i speciální prodejní místa. Vinětu je také možné zakoupit online na oficiálních stránkách czechvignette.cz. Před vstupem do ČR se doporučuje zakoupit dálniční známku, aby se předešlo případným frontám a nepříjemnostem na hranicích.
Kategorie vozidla | Stát | platnost |
---|---|---|
Auto | 310 Kč | 10 dny |
Motocykl | 150 Kč | 10 dny |
Kamion | 400 Kč | 10 dny |
Cena a doba platnosti
Cena dálniční známky v ČR pro Ukrajince závisí na době platnosti a typu vozidla.
U osobních automobilů je cena dálniční známky na 10 dní asi 440 hřiven, na 1 měsíc – asi 700 hřiven a na celý rok – asi 2200 hřiven.
U motocyklů je cena viněty na 10 dní asi 220 hřiven, na 1 měsíc – asi 330 hřiven a na celý rok – asi 880 hřiven.
Doba platnosti viněty
10denní viněta je platná od okamžiku aktivace do konce 10. dne.
Měsíční dálniční známka je platná od aktivace do konce posledního dne uvedeného měsíce.
Viněta je platná po celý rok od okamžiku aktivace do 31. ledna následujícího roku.
Alternativní způsoby dopravy
Česká republika má metro, autobusy, tramvaje a vlaky, které pokrývají všechny hlavní destinace. Jízdenky na MHD lze zakoupit v pokladnách, automatech nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Cena závisí na zóně a délce cesty.
Dalším alternativním způsobem cestování je půjčení auta. V České republice je mnoho společností, které nabízejí služby půjčování aut. Auto si můžete pronajmout buď na městské, meziměstské bázi, nebo na dlouhou dobu.
Pro aktivní turisty je možnost zapůjčení jízdních kol. Česká republika má mnoho cyklostezek, které procházejí malebnými místy a atrakcemi. Kolo si můžete půjčit na pár hodin nebo na den i déle.
Za zmínku stojí také pěší turistika. V centrech měst a turistických oblastech, které lze snadno procházet pěšky. Jedná se o pohodlný a bezplatný způsob dopravy, který vám umožní vychutnat si atmosféru města a podrobněji prozkoumat jeho atrakce.
Ukrajinci navštěvující Českou republiku tak mají k dispozici několik alternativních možností cestování, které jim umožňují přejít od nákupu dálniční známky k jiným možnostem a užít si turistické atrakce této krásné země.