Bitumen je směs ropných látek, která často končí na karoserii automobilu. To se může stát například, když jedete po silnici, která se obnovuje a používáte bitumenové povrchy. Odstranění bitumenu z karoserie může být náročný úkol, ale se správnými nástroji a materiály to zvládnete bezpečně a snadno. V tomto článku vám řekneme, jak a jak odstranit bitumen z karoserie automobilu.

Než začnete odstraňovat bitumen, je důležité pochopit, že je to velmi lepkavá a viskózní kapalina, která přilne k povrchu karoserie automobilu. Pokus o odstranění bitumenu suchou metodou může vést jen k většímu problému – rozetření po celém povrchu karoserie. Úplně prvním krokem je proto namočení bitumenu na těle, aby byl měkčí a lépe se dal odstranit.

Jedním ze způsobů, jak odstranit bitumen z karoserie automobilu, je použití speciálního přípravku – odstraňovače bitumenu. Můžete si jej koupit v autobazaru nebo objednat online. Odstraňovač bitumenu obsahuje rozpouštědla, která pomáhají změkčit bitumen a činí jej lépe přístupným k odstranění. Naneste odstraňovač bitumenu na karoserii a nechte několik minut působit, aby přípravek mohl proniknout do bitumenu. Poté pomocí měkkého hadru nebo houby opatrně odstraňte bitumen z povrchu těla.

Efektivní způsoby odstranění bitumenu z karoserie automobilu

Эффективные способы удаления битума с кузова автомобиля

Odstraňování bitumenu z karoserie může být náročný úkol, zvláště pokud skončí na laku. Existuje však několik účinných způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat.

1. Použití specializovaných nástrojů

1. Использование специализированных средств

Dnes je na trhu velký sortiment speciálních přípravků určených k odstranění asfaltu z karoserie automobilu. Takové produkty obvykle obsahují rozpouštědla, která účinně změkčují bitumen a umožňují jeho snadné odstranění z povrchu karoserie. Při používání specializovaných přípravků je důležité dodržovat pokyny výrobce a používat rukavice a ochranné brýle.

2. Použití domácích prostředků

2. Использование домашних средств

Pokud k odstranění dehtu z auta raději používáte domácí prostředky, existuje několik osvědčených metod. Jedním z nich je použití běžného rostlinného oleje. Naneste trochu rostlinného oleje na měkký hadřík a jemně otřete znečištěný povrch. Bitumen by se měl začít rozpouštět a měli byste být schopni jej odstranit z těla.

Dalším způsobem je použití olivového oleje a jedlé sody. Smíchejte stejné díly oleje a jedlé sody, dokud nezískáte konzistenci podobnou pastě. Výslednou směs naneste na znečištěný povrch a nechte několik minut působit. Poté opatrně odstraňte bitumen měkkým hadříkem nebo houbou.

ČTĚTE VÍCE
Jaká zařízení a zařízení lze připojit k 1000 W měniči

Tabulka: Porovnání metod odstraňování bitumenu z karoserie automobilu

Таблица: Сравнение способов удаления битума с кузова автомобиля

Metoda Výhody Omezení
Specializované nástroje – Vysoká účinnost
– Snadnost použití
— Možnost poškození laku
— Potřeba dalších opatření
Rostlinný olej – Dostupnost
— Bezpečnost při lakování
— Možná potřeba opětovného zpracování
Olivový olej a soda – Dostupnost
— Šetrnost k životnímu prostředí
— Možná časová náročnost odstraňování asfaltu

Volba metody odstraňování bitumenu z karoserie závisí na dostupnosti určitých přísad, času, který jste ochotni strávit, a na úrovni znečištění. Je důležité si uvědomit, že před použitím jakéhokoli produktu jej musíte vyzkoušet na nenápadné ploše povrchu karoserie, abyste se ujistili, že nebude mít žádný negativní vliv na lak.

Použití speciálních autochemikálií

Использование специальных автохимикатов

Autochemikálie mají poměrně aktivní účinek, což vám umožní rychle a účinně odstranit bitumen z těla. Chrání také povrch vozu před poškozením a zachovávají jeho původní lesk.

Výhody použití speciálních autochemikálií:

Преимущества использования специальных автохимикатов:

 • Maximální účinnost odstraňování bitumenu;
 • Bezpečnost pro lakování automobilů;
 • Zachování lesku a reprezentativního vzhledu těla;
 • Snadnost použití;
 • Ekonomické využití.

Chcete-li použít speciální autochemikálie, musíte je nanést na kontaminovaný povrch vozu a nechat několik minut proniknout. Poté pomocí měkké houby nebo kartáče opatrně odstraňte bitumen z těla. Poté je třeba povrch opláchnout vodou a osušit.

Doporučuje se nejprve otestovat chemikálii na malé, nenápadné ploše povrchu vozidla, abyste se ujistili, že nedochází k žádné negativní reakci na lak.

Oblíbené autochemikálie pro odstraňování bitumenu:

Популярные автохимикаты для удаления битума:

 • Odstraňovač bitumenu Tar-X;
 • Autošampon „Odstraňovač dehtu a lepidel“;
 • Univerzální autochemikálie “Trix”;
 • Koncentrovaný autošampon “Mega-Clean”.

Výběr vhodné autochemikálie pro odstraňování asfaltu z karoserie závisí na individuálních preferencích a vlastnostech znečištění. Při používání autochemikálií dodržujte pokyny výrobce a nezapomeňte dodržovat bezpečnostní opatření.

Mechanické odstranění bitumenu z karoserie automobilu

Механическое удаление битума с кузова автомобиля

Nástroje potřebné pro mechanické odstraňování asfaltu

Инструменты, необходимые для механического удаления битума

K mechanickému odstranění bitumenu z karoserie automobilu budete potřebovat následující nástroje:

 • Plastová nebo dřevěná škrabka
 • Látkový hadr nebo houba
 • Rozpouštědlo nebo univerzální čistič automobilů
 • Voda
 • Ochranné rukavice

Kroky k mechanickému odstranění bitumenu z karoserie automobilu

Шаги механического удаления битума с кузова автомобиля

Pro úspěšné odstranění dehtu z auta postupujte takto:

 1. K ochraně rukou používejte ochranné rukavice.
 2. Pomocí plastové nebo dřevěné škrabky opatrně odstraňte většinu bitumenu z povrchu karoserie. Dávejte pozor, abyste nepoškrábali tělo.
 3. Na hadřík nebo houbu naneste malé množství rozpouštědla nebo čističe automobilů.
 4. Skvrny od dehtu na těle jemně otřete hadrem nebo houbou. Masážními pohyby odstraňte bitumen z povrchu.
 5. V případě potřeby opakujte předchozí kroky, abyste odstranili veškerý zbývající bitumen.
 6. Navlhčete čistý hadřík vodou a otřete povrch těla, abyste odstranili zbývající rozpouštědlo nebo čistič.
ČTĚTE VÍCE
Záhada znaku Mercedes Benz - historie a symbolika slavného symbolu trojlístku

Po dokončení těchto kroků by vaše karoserie měla být bez skvrn od dehtu. Pravidelně čistěte své auto od zbytků bitumenu, abyste jej udrželi ve špičkovém stavu.

Použití tradičních metod odstraňování asfaltu z karoserie automobilu

Применение народных методов удаления битума с кузова автомобиля

Odstranění bitumenu z karoserie může být obtížný úkol, ale existují tradiční metody, které mohou pomoci tento problém vyřešit.

1. Rostlinný olej

Naneste trochu rostlinného oleje na ruku nebo hadřík a jemně otřete bitumenovou skvrnu na karoserii auta. Rostlinný olej pomůže rozpustit bitumen a usnadní jeho odstranění. Poté ošetřenou oblast opláchněte vodou.

2. Etuky nebo plastové karty

Pomocí tyčinek nebo plastových karet opatrně seškrábejte bitumen z karoserie auta. Nepoužívejte kovové předměty, aby nedošlo k poškození laku. V případě potřeby použijte rostlinný olej nebo speciální odstraňovač bitumenu, abyste proces usnadnili.

3. Vazelína nebo olivový olej

Naneste malé množství vazelíny nebo olivového oleje na bitumenovou skvrnu a nechte chvíli vsáknout. Poté opatrně odstraňte bitumen pomocí hadru nebo tyčinky.

4. Citronová šťáva nebo ocet

Namočte hadr do citronové šťávy nebo octa a jemně otřete dehtovou skvrnu na karoserii auta. Citronová šťáva a ocet pomohou dehet rozpustit a snáze se odstraní. Poté ošetřenou oblast opláchněte vodou.

Je důležité si uvědomit, že před použitím tradičních metod byste je měli vyzkoušet na malé, nenápadné ploše karoserie vozu, abyste se ujistili, že nezpůsobí poškození nebo změnu barvy laku. Pokud dojde k poškození laku, je lepší kontaktovat odborníka nebo použít speciální odstraňovač bitumenu.

Video:

Odstranění rzi na autě, jednoduchý a RYCHLÝ způsob❗❗❗

Jak odstranit bitumen (dehet) z auta Livehacke

Jak rychle odstranit bitumen z karoserie automobilu