Parkovací automaty jsou stále populárnější ve městech po celém světě. Tato pohodlná zařízení pomáhají řidičům ušetřit čas a snížit stres při hledání parkovacího místa. Mnoho z nás se však potýká s problémem: jak používat parkovací automat?

V tomto návodu vám řekneme, jak snadno a bezpečně používat parkovací automat. Nejprve se před vjezdem na parkoviště nechte vést značkami a signály, abyste se neseřadili nesprávně. Poté zajeďte ke stroji a zaparkujte na příslušném místě. Pro větší přehlednost můžete kontaktovat obsluhu parkoviště nebo si přečíst informace na tabuli.

Jakmile zaparkujete, přejděte ke stroji a pečlivě si přečtěte pokyny. Vezměte prosím na vědomí, že možné způsoby platby zahrnují mince, bankovní karty a mobilní aplikace. Vyberte si způsob platby, který vám vyhovuje, a postupujte podle pokynů na obrazovce stroje. V případě jakýchkoli potíží nebo dotazů se neváhejte obrátit na obsluhu parkoviště, jsou vždy připraveni pomoci.

Pravidla používání parkovacího automatu

Parkovací automat poskytuje pohodlný a rychlý způsob platby a získání lístku k zaparkování vašeho auta. Chcete-li úspěšně zvládnout postup používání stroje, musíte se seznámit s některými pravidly a doporučeními.

1. Podmínky použití

1. Правила использования

Před použitím parkovacího automatu se ujistěte, že máte požadovanou částku peněz na zaplacení parkování. Stroje obvykle přijímají mince různých nominálních hodnot, bankovky a bankovní karty. Zkontrolujte limity částky platby, abyste si mohli vybrat správné mince nebo kartu.

Chcete-li zahájit proces platby, vložte peníze nebo kartu do příslušného slotu zařízení. Dále postupujte podle pokynů na obrazovce automatu: vyberte dobu parkování, potvrďte svou volbu a počkejte, až obdržíte lístek.

2. Doporučení pro použití

2. Рекомендации по использованию

Aby byl proces placení a přijímání vstupenky co nejpohodlnější a nejrychlejší, doporučujeme dodržovat následující doporučení:

 • Částku si připravte předem: Než se ke stroji přiblížíte, ujistěte se, že máte správné mince nebo kartu s dostatečným množstvím.
 • Přečíst instrukce: Před vložením peněz nebo karty si pozorně přečtěte pokyny na obrazovce stroje. To pomůže zvýšit rychlost procesu a vyhnout se chybám.
 • Uschovejte si vstupenku: Jakmile vstupenku obdržíte, musíte ji uschovat na bezpečném místě pro pozdější použití, až budete opouštět parkoviště.
ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat správnou tloušťku zvukové izolace pro auto - užitečné tipy a triky

Dodržování těchto pravidel a doporučení vám pomůže používat parkovací automat rychle a snadno, ušetříte čas a vyhnete se problémům při získávání lístku. Nezapomeňte si zkontrolovat dobu platnosti jízdenky a včas zaplatit za parkování.

Příprava k použití

Než začnete parkovací automat používat, měli byste provést několik předběžných kroků.

Nejprve zkontrolujte, zda je k dispozici parkovací místo. Chcete-li to provést, věnujte pozornost značkám a značením označujícím dostupnost parkovacího místa.

Za druhé, přistupte k parkovacímu automatu ze strany, kde se vám bude parkovat pohodlněji. Parkovací automaty jsou obvykle umístěny u vjezdů na parkoviště a mají také výjezdovou stranu.

Za třetí, ujistěte se, že máte požadované množství peněz na zaplacení parkování. Parkovací automaty ve většině případů přijímají mince různých nominálních hodnot a v některých případech i bankovky.

A nakonec, než začnete parkovací automat používat, přečtěte si návod k jeho používání, který bývá umístěn na automatu samotném nebo vedle něj.

Parkovací proces pomocí stroje

Parkovací automat poskytuje pohodlí a efektivitu procesu parkování. Dodržením několika jednoduchých kroků můžete zaparkovat bez jakýchkoli potíží:

 1. Dojeďte ke stroji a zastavte před ním.
 2. Připravte si potřebné doklady: řidičský průkaz, parkovací lístek, případně další požadované doklady totožnosti.
 3. Vložte parkovací lístek nebo jiný identifikační doklad do automatu.
 4. Když zařízení přijme váš dokument, na displeji se zobrazí zpráva nebo uslyšíte pípnutí. V tomto okamžiku stroj zahájí proces platby nebo rozpoznání vašeho dokladu.
 5. Pokud potřebujete zaplatit za parkování, postupujte podle pokynů na obrazovce stroje a vyberte způsob platby: hotovost, kreditní karta nebo platba mobilem. Ujistěte se, že zaplatíte za požadovanou dobu parkování.
 6. Po úspěšné platbě vám automat vydá potvrzení, kterým může být jízdenka, účtenka nebo jiný doklad.
 7. Pokud potřebujete změnu nebo dokumenty, postupujte podle pokynů na obrazovce. Obvykle má stroj speciální slot nebo buňku pro vydávání změn nebo dokumentů, které je třeba otevřít.
 8. Po obdržení potřebných dokumentů se ujistěte, že jste ze stroje vzali všechny své položky.
 9. Odtáhněte se od stroje a udělejte místo pro ostatní řidiče.

Je důležité si pamatovat, že každý parkovací automat může mít určité rozdíly v procesu, proto si pozorně přečtěte pokyny na stroji a postupujte podle pokynů.

ČTĚTE VÍCE
Kolik litrů oleje se spotřebuje v automatické převodovce?

Návod k použití po zaparkování

1. Zkontrolujte parkovací plochu: Zkontrolujte, zda je vaše auto na parkovacím místě a neporušuje pravidla parkování. Ujistěte se, že zaparkujete správně a nepřekážíte ostatním řidičům.

2. Zamkněte auto: Po zaparkování se ujistěte, že je vaše vozidlo zamknuté. Ujistěte se, že jste zamkli všechny dveře a okna a nastavili budík.

3. Vyrovnejte skóre: Před opuštěním vozu se ujistěte, že máte všechny potřebné věci. Nezapomeňte si s sebou vzít peněženku, klíče a další cennosti.

4. Nezapomeňte na podrobnosti: Pokud opouštíte auto na delší dobu, ujistěte se, že jste vypněte všechna elektrická zařízení, jako jsou světla, klimatizace a rádio. Pomůže vám to ušetřit energii baterie a vyhnout se neočekávaným problémům po návratu.

5. Dodržujte pravidla silničního provozu: Jakmile vystoupíte z vozidla, dodržujte pravidla silničního provozu. Nezapomeňte přecházet vozovku pouze na přechodech pro chodce a dodržovat povolenou rychlost. To pomůže vám i ostatním účastníkům silničního provozu zůstat v bezpečí.

Video:

Auto s automatickou převodovkou. Pořadí parkování do kopce a z kopce

Parkování couvání mezi auty pod úhlem 90 stupňů. Poprvé 100%.

Placené parkování: jak se vyhnout pokutě