Každý z nás asi zažil takovou nepříjemnou příhodu, kdy jsme neopatrně vjeli do velké louže na silnici. V takové situaci je důležité zachovat klid a rychle jednat. Několik životních hacků vám pomůže rychle a bez námahy se s tímto problémem vypořádat.

Nejprve zastavte a zapněte výstražná světla, abyste upozornili ostatní řidiče, že máte potíže. Poté vystupte z auta a rozhlédněte se kolem, abyste zjistili rozsah poškození. Pokud máte pneumatiky na rezervní pneumatice, můžete se pokusit prázdnou pneumatiku vyměnit sami. Pokud si však nejste jisti svými schopnostmi nebo nemáte potřebné nástroje, je lepší zavolat odtahovku nebo profesionály, kteří vám pomohou problém vyřešit.

Co dělat, když vjedete do velké louže?

Что делать, если заехал в большую лужу?

Nájezd do velké louže se může stát každému řidiči, zvláště za vydatných dešťů nebo v zimě. Abyste se vyhnuli nebezpečným situacím a minimalizovali možné poškození vašeho vozidla, dodržujte tato doporučení.

1. Zhodnoťte situaci

1. Оцените ситуацию

Poté, co se dostanete do louže, nejprve zhodnoťte situaci. Pokud máte pocit, že vozidlo ztrácí trakci nebo začíná nekontrolovatelně klouzat, okamžitě přestaňte pokračovat v jízdě. V této situaci je lepší zastavit a počkat, až voda mírně klesne a pak opatrně pokračovat v pohybu.

2. Určete hloubku vody

2. Определите глубину воды

Než budete pokračovat do louže, určete její hloubku. K měření hladiny vody použijte tyč nebo jiný dlouhý předmět. Pokud hloubka přesahuje střed kola, je lepší nepokračovat v jízdě a hledat řešení. Abyste předešli poškození motoru nebo zaplavení, neponořujte vozidlo zcela do vody.

3. Zpomalte

3. Снижайте скорость

Pokud se rozhodnete projet louži, snižte rychlost na minimální bezpečnou rychlost. Při vysokých rychlostech se voda může dostat pod kola a v důsledku toho dojde ke ztrátě trakce. Jízda nižší rychlostí vám pomůže udržet kontrolu nad vozidlem.

4. Použijte vyšší otáčky motoru

4. Используйте более высокие обороты двигателя

Abyste předešli poškození motoru při průjezdu vodou, zvyšte otáčky motoru o několik set otáček za minutu. To pomůže zabránit vniknutí vody do sacího systému a sníží riziko poškození motoru.

Při dodržování těchto doporučení si poradíte se situací, pokud vjedete do velké louže. Pamatujte však, že bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Pokud máte pocit, že je situace příliš nebezpečná nebo nezvladatelná, je lepší okamžitě vyhledat pomoc nebo zavolat speciální služby.

ČTĚTE VÍCE
Proč se v autě rozsvítí a bliká kontrolka ASR - příčiny a řešení problému

Ochrana auta

Chcete-li snížit riziko poškození vozidla při nárazu do louže, dodržujte tyto pokyny:

  • Udržujte správnou flotaci pneumatik. Pneumatiky s dobrou flotací pomohou zabránit aquaplaningu a zlepší trakci na mokru.
  • Sledujte stav vozovky. Dávejte pozor na nerovné silnice, zejména za deště nebo sněhu. To vám pomůže zabránit tomu, abyste narazili do velké louže.
  • Před jízdou přes louži zpomalte. Snížení rychlosti může snížit množství vody, kterou vaše vozidlo vypouští.
  • Udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidel vpředu. To vám pomůže vidět louži předem a v případě potřeby se jí vyhnout.
  • Trasu si nastudujte předem. Pokud předem víte, že na vaší trase jsou velké louže, můžete zvolit alternativní trasu nebo přijmout opatření.

Srážce s velkou louží se však i při všech opatřeních někdy nelze vyhnout. Pokud se dostanete za velkou louži, je důležité jednat racionálně:

  • Nesnažte se řídit auto prudce nebo prudce. Pokud vás vymrští nebo uvízne v louži, jeďte plynule a opatrně, abyste předešli dalšímu zranění.
  • Nesnažte se vyjet z louže, pokud si nejste jisti svými činy. Místo toho zastavte a zjistěte, jak vážné je poškození vozu.
  • Zkontrolujte vozidlo a zkontrolujte, zda není poškozené. Zkontrolujte kola, spodek vozidla a další zranitelná místa. Pokud zjistíte jakékoli poškození, obraťte se na odborníka pro další kontrolu.
  • Kontaktujte svou pojišťovnu. Pokud bylo vaše auto poškozeno, kontaktujte svou pojišťovnu, která vám pomůže vyřešit všechny právní a finanční problémy.

Znalost a správná aplikace těchto doporučení vám pomůže ochránit váš vůz při srážce s velkou louží. Pamatujte však, že prevence je vždy lepší než léčba: dodržujte dopravní předpisy, sledujte stav vozovky a buďte na silnici opatrní, abyste se vyhnuli nebezpečným situacím.

Metody odjezdu

Способы выезда

Pokud vjedete do velké louže, nepropadejte panice, existuje několik způsobů, jak se z ní dostat a pokračovat v cestě:

  1. Zkontrolujte, zda máte zaseknutá kola. Pokud ano, zkuste je roztočit pomocí podpory spolujezdců nebo větve/klacíku jako páky. Pokud se kolo protočí, budete moci vylézt z louže.
  2. Pokud je vaše auto hluboce uvízlé, možná budete potřebovat pomoc jiného vozidla nebo odtahového vozu. Požádejte někoho s návěsem nebo velkým SUV, aby vám pomohl z louže.
  3. Pokud žádná z těchto metod nepomůže, možná budete muset použít speciální zařízení, jako jsou pískovce, řetězy nebo protiskluzové podložky. Mohou pomoci vašim kolům získat trakci a dostat se z louže.
  4. Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, je lepší zavolat odtahovku nebo technickou podporu. Pokud jste v bezpečí a nerušíte ostatní účastníky silničního provozu, můžete zkusit počkat, až bude vozovka suchá.
ČTĚTE VÍCE
Je možné otočit volantem až na doraz pomocí elektrického posilovače řízení a má to vliv na výkon vozu?

Pamatujte, že je důležité zachovat klid a postupovat opatrně. Řidič musí vždy sledovat stav vozovky a v případě potřeby se mu přizpůsobit.

Video:

Jak se dostat z bahna? Připevníme hůl na kolo!

Děti a auto. Diana a Danya řídí auta blátem. Mankitu

Lidé topí auta, Broad – výběr epických momentů 2020