Vyhřívaná oblast stěrače – to je důležitá funkce vozu zejména v chladném období, kdy se na skle hromadí sníh a led. Jak ale poznáte, že vaše auto tuto možnost má? V tomto článku vám řekneme několik způsobů, jak zkontrolovat, zda je zóna stěrače vyhřívaná.

Nejprve se můžete podívat do uživatelské příručky vašeho vozidla nebo vyhledat informace na internetu. Ve většině případů vám řekne, jaké funkce váš model má a jak je aktivovat. Pokud je k dispozici vyhřívaná oblast stěračů, budete také informováni, jak je zapnout.

Pokud nenajdete informace o vyhřívání plochy stěračů v návodu nebo na internetu, pak se můžete obrátit na svého prodejce nebo autoservis, kde můžete tuto problematiku konzultovat s odborníky. Mohou analyzovat vaše vozidlo a říci vám, zda máte vyhřívané oblasti stěračů a jak je aktivovat.

Druhým způsobem je vizuální kontrola vozu. Obvykle, pokud máte vyhřívanou oblast stěračů, bude na samotném stroji odpovídající označení nebo symbol. Může to být nápis „Vyhřívané čelní sklo“ nebo obrázek ve tvaru vlny se zobrazeným stěračem. Pokud vidíte takové symboly, pak má vaše auto s největší pravděpodobností vyhřívanou oblast stěračů.

Jak zkontrolovat, zda je zóna stěrače vyhřívaná?

Как проверить, есть ли подогрев зоны дворников?

Během chladného počasí může vyhřívání oblasti stěračů pomoci odstranit led a sníh z čelního skla vašeho auta. Pokud si nejste jisti, zda má vaše auto vyhřívanou oblast stěračů, existuje několik způsobů, jak to zkontrolovat.

1. Zkontrolujte tlačítka na ovládacím panelu automobilu.

Automobil, který má vyhřívanou oblast stěračů, má obvykle speciální tlačítka na ovládacím panelu. Mohou být označeny symbolem stěračů označeným „LO“ nebo „HI“ pro nastavení intenzity tepla. Zkontrolujte ovládací panel, zda tam taková tlačítka nejsou.

2. Zkontrolujte přítomnost symbolu vyhřívané zóny stěrače na skle.

Dalším způsobem, jak zkontrolovat vyhřívanou oblast stěračů, je hledat symboly na čelním skle vašeho auta. Vyhřívaná oblast stěrače je obvykle označena tenkým vodivým páskem umístěným podél linie stěrače. Může být vidět, zejména v blízkosti základny skla. Pokud takovou čáru vidíte, může to znamenat, že je vaše vozidlo vybaveno vyhřívanými lištami stěračů.

ČTĚTE VÍCE
Prodej auta – nejlepší tipy a aktuální strategie pro rychlý prodej vašeho auta

Pokud nenajdete žádné symboly nebo tlačítka spojená s vyhřívanou oblastí stěračů, je možné, že vaše auto takovou funkci nemá. Pokud si však přesto chcete být jisti, je lepší nahlédnout do uživatelské příručky vašeho vozidla nebo kontaktovat výrobce, abyste získali přesné informace o přítomnosti nebo nepřítomnosti vyhřívaných zón stěračů u vašeho modelu.

Metody pro stanovení přítomnosti vyhřívaných zón stěrače:

Chcete-li zjistit, zda je zóna stěrače na autě vyhřívaná, můžete použít několik metod. Podívejme se na ně podrobněji:

metoda popis
Vizuální kontrola Vizuální kontrola oblasti stěrače odhalí přítomnost vyhřívání. Pokud jsou na skle automobilu viditelné dráty nebo topné články v oblasti stěračů, znamená to přítomnost zahřívání. Pozor si můžete dát i na přítomnost spínače vyhřívání stěračů v interiéru vozu.
Kontrola dokumentace Pokud máte dokumentaci k vozidlu, může obsahovat podrobnosti o přítomnosti nebo nepřítomnosti vyhřívaných zón stěračů. Věnujte pozornost návodu k obsluze vozidla nebo přítomnosti odpovídající možnosti ve specifikaci.
Kontrola multimetrem Pro tuto metodu budete potřebovat multimetr. Pomocí multimetru můžete zkontrolovat napětí na vodičích připojených k oblasti stěrače. Pokud po zapnutí vyhřívání stěračů multimetr ukazuje napětí, je přítomno vyhřívání zóny stěračů.

Pomocí těchto metod budete moci zjistit, zda má váš vůz vyhřívanou oblast stěračů. To může být užitečná informace při výběru vozu nebo při jeho servisu.

Kontrola pomocí funkcí vozidla:

Některá auta mají funkci, která umožňuje zjistit, zda je zapnutá vyhřívaná zóna stěračů prostřednictvím speciálního senzoru nebo tlačítka na přístrojové desce.

Kontrola pomocí senzoru:

Проверка с помощью датчика:

Chcete-li zkontrolovat, zda je zóna stěrače vyhřívána prostřednictvím snímače v autě, musíte postupovat podle pokynů výrobce. Snímač bývá umístěn na přístrojové desce nebo pod vnějším zrcátkem a jeho přítomnost je často indikována na ovládacím panelu.

Pokud existuje senzor, na panelu nástrojů by mělo být speciální tlačítko nebo indikátor, který vám umožní zkontrolovat provoz topení. Pokud je aktivován ohřev, měla by se rozsvítit kontrolka nebo by tlačítko mělo změnit svou polohu.

Zkontrolujte pomocí tlačítka na panelu nástrojů:

U mnoha vozidel lze vyhřívanou oblast stěračů aktivovat pomocí tlačítka na přístrojové desce. Může být označen ikonou stěrače čelního skla se stínovanou oblastí nebo štítkem „Rear Defrost“.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat správné distanční podložky pro váš náboj auta

Chcete-li zkontrolovat vyhřívání zóny stěrače, musíte toto tlačítko zapnout a sledovat, co se děje se zadním oknem a stěrači. Pokud je aktivováno vyhřívání, sklo by se mělo začít rychle odmrazovat a stěrače by měly začít pracovat na odstranění vody a sněhu ze skla.

Video:

5 chyb při jízdě v MRAZU! Co byste v ZIMĚ neměli dělat se svým autem? Zahřívání a poruchy aut

Parkovací stěrače ve vyhřívané oblasti čelního skla.

Lifehack. Vyhřívané stěrače pro Toyota Corolla, Nissan