V současné době jsou vozy vybaveny různými bezpečnostními systémy, jedním z nich je systém všestranné viditelnosti. Umožňuje řidiči vidět vše, co se děje kolem jeho vozu, a výrazně zjednodušuje manévrování a parkování. Klíčovým prvkem tohoto systému je celoobvodová kamera, která je instalována na různých stranách vozu a přenáší obraz na monitor v kabině. Ale jak přesně tato kamera funguje?

360stupňová kamera se skládá z několika širokoúhlých kamer, které jsou umístěny kolem vozidla. Poskytují XNUMXstupňový pohled a přenášejí obraz do centrálního počítače. Řidič díky tomu vidí vše kolem vozidla, včetně mrtvých úhlů a překážek přímo před a za vozidlem.

XNUMXstupňová kamera funguje na základě algoritmů počítačového vidění, které zpracovávají obraz přijatý z každé kamery. Díky tomu se na monitoru v kabině zobrazuje kombinovaný obraz, který řidiči umožňuje získat ucelený obrázek o dění kolem vozu.

Systém sledování okolí vozidla může také obsahovat další funkce, jako je varování před překážkami a parkovací asistent. Obstacle Alert využívá data z XNUMXstupňové kamery k automatické detekci překážek a upozornění řidiče na možné nebezpečí. Parkovací systém využívá XNUMXstupňovou kameru, která pomáhá řidiči s parkováním vozidla zobrazením čar a indikátorů na monitoru, které pomáhají řidiči správně navádět.

Celoobvodová kamera automobilu je tedy důležitou součástí bezpečnostního a komfortního systému. Umožňuje řidiči mít úplný přehled o situaci kolem vozu a snižuje riziko nehod. Díky využití moderních technologií počítačového vidění se tento systém stává přesnějším a spolehlivějším.

Jak funguje XNUMXstupňová kamera v autě

Princip fungování XNUMXstupňové kamery spočívá v tom, že každá kamera přenáší video obraz na speciální monitor uvnitř vozu. V tomto případě se obraz z každé kamery zobrazí na obrazovce monitoru v reálném čase.

Když řidič zapne prostorovou kameru, může na monitoru vidět, co se děje kolem vozu. Kamera poskytuje řidiči široký výhled na vozidlo, aby bylo snazší manévrovat při parkování nebo jízdě ve velmi stísněných prostorech.

Celoobvodová kamera může být také vybavena systémem přídavných senzorů, které dokážou řidiče upozornit na přítomnost překážek v okolí vozu nebo vzdálenost při manévru.

Návrh a účel systému

360stupňový kamerový systém (také známý jako kamerový systém z ptačí perspektivy nebo XNUMXstupňový kamerový systém) je pokročilé technologické řešení instalované na vozidlech, které řidičům poskytuje kompletní přehled o vozidle v reálném čase.

ČTĚTE VÍCE
Jak funguje mechanismus ostřikovače čelního skla automobilu?

Hlavní zařízení systému se skládá z několika kamer umístěných na strategicky důležitých místech vozu – na přídi, vzadu a po stranách. Kamery mají obvykle široký pozorovací úhel, aby zachytily co největší plochu.

Systém zpracovává videostreamy z každé kamery a následně je spojuje do jednoho celkového přehledu, který se zobrazuje na centrálním monitoru ve voze. Některé systémy také poskytují pohled z ptačí perspektivy shora, zatímco jiné umožňují řidiči vybrat si konkrétní kameru, kterou bude sledovat.

Hlavním účelem systému prostorového zobrazení je poskytnout řidiči úplný přehled o dění kolem vozidla, aby se zabránilo kolizím s jinými předměty při parkování nebo manévrování. Systém může být také užitečný při složitých manévrech, jako je paralelní parkování, kde může být řidiči omezena viditelnost.

Výhody systému prostorového zobrazení v autě:

Преимущества системы кругового обзора в автомобиле:

  • Vylepšená bezpečnost při parkování a manévrování;
  • Varování před překážkami a předcházení kolizím;
  • Snížení rizika poškození vozu při parkování;
  • Zvýšené pohodlí a komfort řidiče;
  • Podpora při složitých manévrech.

Příklad XNUMXstupňového systému zobrazení:

Níže je uveden příklad jednoduchého schématu XNUMXstupňového systému zobrazení:

Fotoaparát umístění
Přední kamera V blízkosti předního nárazníku
Zadní kamera V blízkosti zadního nárazníku
Fotoaparát na levé straně Na levém křídle
Pravá boční kamera Na pravém křídle

Systémy prostorového vidění jsou důležitým prvkem moderních automobilů, snižují pravděpodobnost nehod a poškození. Ačkoli může být systém volitelným doplňkem, jeho výhody v oblasti bezpečnosti a pohodlí řidiče z něj často dělají nedílnou součást moderních vozidel.

Činnost senzoru a zpracování informací

1. Obrazový snímač

Obrazový snímač nebo CCD umístěný v kameře zachycuje vizuální informace o povětrnostních podmínkách, vzdálenosti od překážek a dalších objektech v pozorované oblasti. Umožňuje získat vysoce kvalitní barevné obrázky.

2. Snímače vzdálenosti

Snímače vzdálenosti jsou instalovány v různých částech vozu a slouží k určení vzdálenosti mezi vozem a překážkami. Fungují na principu odrážení zvukových vln od překážek a měření doby, za kterou se vrátí. Tyto informace jsou přeneseny do fotoaparátu k dalšímu zpracování.

Informace přijaté ze senzorů jsou přiváděny do speciálního procesoru, který je zpracovává a generuje videosekvenci zobrazenou na obrazovce multimediálního systému vozu. Řidič díky tomu vidí kompletní okolí svého vozu a činí manévry bezpečnějšími.

ČTĚTE VÍCE
Jak vybrat nejvhodnější model Honda Accord podle vašich preferencí a potřeb

Informační možnosti a výhody fotoaparátu

Информационные возможности и преимущества камеры

Celoobvodová kamera vozu disponuje řadou informačních schopností, které výrazně zvyšují úroveň bezpečnosti při jízdě.

Jednou z hlavních výhod XNUMXstupňové kamery je možnost získat úplný a objektivní obraz o okolním prostředí, což je důležité zejména při parkování a manévrování. Řidič díky kameře vidí všechny prvky, které jsou mimo jeho zorný úhel, jako jsou ostatní auta, chodci, cyklisté nebo překážky.

Druhou výhodou XNUMXstupňové kamery je možnost předcházet nehodám a poškození vozidla. Kamera pomáhá vizuálně hodnotit vzdálenost od překážek a také sledovat mezery při parkování. To platí zejména v podmínkách, kdy omezený prostor ztěžuje manévrování.

XNUMXstupňová kamera navíc umožňuje lepší kvalitu snímání v noci nebo za špatných světelných podmínek. Díky použití technologie IR osvětlení je kamera schopna přenášet čistý obraz i v nepřítomnosti přirozeného světla.

Další informační možnosti všestranné kamery:

1. Ochrana proti krádeži. XNUMXstupňová kamera dokáže nahrávat video a ukládat jej na SD kartu. To se může hodit v případě pokusu o krádež auta nebo konfliktních situací na silnici.

2. Radarový detektor. Některé modely všestranných kamer jsou vybaveny modulem, který umožňuje detekovat radary a zaznamenávat signály. To pomáhá řidiči kontrolovat rychlostní limit a vyhnout se sankcím.

XNUMXstupňová kamera vozidla tak poskytuje širokou škálu informačních schopností, které pomáhají zlepšit bezpečnost a pohodlí při řízení. Instalace tohoto zařízení na automobil může být užitečným opatřením pro každého řidiče.

Video:

Teyes CC3 360 – Instalace a konfigurace

Vestavěné 360stupňové zobrazení v Android Radio na UIS 7862, nahrávání DVR, připojení

VŠECHNY PŘEHLED JAK TO FUNGUJE A PROČ JE TO POTŘEBNÉ